4


2016

 

SKIP v akci

Knihovnická dílna 2016 - mých pár postřehů

Malý sál Městské knihovny v Praze byl dějištěm dalšího ročníku Knihovnické dílny, již tradičního podniku Sekce veřejných knihoven SKIP. Dílna je jeden z mála projektů, kde cílovou skupinu tvoří kolegové z menších veřejných knihoven, má být prostorem pro diskusi i načerpání nových podnětů. Něco se podařilo vrchovatou měrou a některé předpoklady se naopak nepotvrdily.

Když jsme se v pondělí 10.10. a v úterý 11.10. 2016  ponořili do problematiky veřejných knihoven, zásadních i inspirativních příspěvků zaznělo opravdu dost.

 Od informací o oblasti malých knihoven v Koncepci rozvoje knihoven přes současnou, hojně diskutovanou  situaci celoživotního vzdělávání knihovníků k výsledkům průzkumu prostorového vybavení (prezentace zaměřena právě na knihovny v menších lokalitách) a vznikajícímu standardu pro dobrý knihovní fond dospěl program k naplánované diskusi o možném společném označení českých knihoven.  Zazněla nepochybně zajímavá slova o situaci v Nizozemsku, kde se společná značka knihoven prosadila, následná diskuse ale vlastně diskusí moc nebyla a svými názory nepřesvědčili ani zvolení panelisté. Osobně se, přes pro mne rozpačité vyznění diskuse na Knihovnické dílně, domnívám, že toto téma ještě bude v českých knihovnách rezonovat.

Nedílnou součástí každé Knihovnické dílny je představení knihoven úspěšných v soutěžích Knihovna roku a Městská knihovna roku. Kdo ale čekal suchý popis jednotlivých knihoven, spletl se.

Obecní knihovna v Hroznětíně, Masarykova veřejná knihovna ve Vsetíně i Knihovna města Olomouc se podělily o dobré nápady, úspěšné projekty, tipy a zkušenosti. Tuhle část programu dílny považuji za nejdůležitější a i letos za nejpovedenější.  Dozvěděli jsme se třeba více a prakticky o tom, jak ve Vsetíně pracují s komiksovou literaturou, co vlastně mohou přinést knihovně společenské hry a řadu dobrých tipů, které si ve svých vlastních knihovnách můžeme vlastně okamžitě zkusit zařadit. 

Zazněla i "časosběrná" informace o oblíbeném a stále rostoucím semináři "Co venkovské knihovny umějí a mohou" a rekapitulace toho, co umožňuje SKIP v jednotlivých sekcích. Účastníci Knihovnické dílny navštívili také nové či rekonstruované pobočky Městské knihovny v Praze. Na výběr měli mezi Vozovnou, Lužinami a Sedmičkou.

Výčet programu zde nemůže být úplný, kdo chce, podrobnosti dohledá na webu SKIPu, o semináři Co venkovské knihovny umějí a mohou se dočtete podrobněji v tomto čísle.

A osobní dojmy? Organizace v pořádku, nic nedrhlo.  Většina opravdu velmi dobrých příspěvků, nevyhnuli jsme se ale ani těm zdlouhavým, zbytečně popisným. O něco méně účastníků než v předchozích ročnících - jestli za to mohl říjnový termín (kdy se děje v českém knihovnictví fakt všechno) nebo se už pro některé formát dílny vyčerpal, o tom musíme při plánování dalšího ročníku vážně přemýšlet. Dejte nám vědět, co si o tom myslíte.

Závěrem bych ráda poděkovala programovému týmu - PhDr. Marii Šedé z Ostravy, Mgr. Monice Kratochvílové z Brna a RNDr. Lence Pruckové z Olomouce, které na programu odvedly opět mimořádný kus práce stejně Mgr. Vladana Pillerová, Bc. Bedřiška Štěpánová a Mgr. Ladislava Zemánková, které se staraly o hladký průběh přímo před malým sálem Městské knihovny v Praze. A slušné je také poděkovat Městské knihovně v Praze za azyl, Ministerstvu kultury ČR a firmě LANius za podporu. A co vím jistě, je , že bez SKIPu by to nešlo.

Gabriela Jarkulišová

RSS
    SKIP