4


2016

 

SKIP v akci

Knihovnický happening 2016 ve Vsetíně aneb Jak jsme hledali knihovnický talent...

Ilustrační fotoJako prozatím každoročně i letos se konal před vypuknutím Týdne knihoven Knihovnický happening. Na happening 2016 se jelo do Vsetína a důvodů pro výběr tohoto místa bylo hned několik. Jednak si vsetínští knihovníci odvezli vítězný putovní pohár (a tedy i příslib organizace dalšího ročníku) z happeningu 2015 ve Vyškově, jednak je rok 2016 pro Masarykovu veřejnou knihovnu Vsetín z mnoha důvodů významný. Vsetínská knihovna letos slaví 95. výročí vzniku a také 10. výročí od svého přestěhování do nových atraktivních prostor na centrálním náměstí.

Vsetínští už měli s organizací happeningu nějaké zkušenosti - proběhl zde totiž již v roce 2009. S tím se ale otevřela také otázka, jak jej uchopit nově a neotřele. Nejvíce se zalíbil nápad inspirovat se současnými soutěžemi a najít knihovnický talent, happening jsme tedy nazvali "Knihovny hledají talent".

 V pátek 30. září se na vsetínském Dolním náměstí sešlo přibližně 150 knihovnic a knihovníků z celé České republiky i ze Slovenska a akci si samozřejmě nenechala ujít ani široká veřejnost. Soutěž začala ve 14:00 hodin a svůj talent v ní předvedlo osm týmů. Zadání bylo jasné - předvést (jako skupina či jednotlivec) na podiu to nejlepší v maximálně pětiminutovém vystoupení v podobě zpěvu, dramatizace, přednesu, tanci či jiných disciplínách. Výkony hodnotila tříčlenná porota ve složení: Zlata Houšková, Vít Richter a Jiří Čunek. Hlasování mohli ovlivnit také diváci, jak formou hlasovacích lístků, tak formou sms zpráv. Všechny výsledky se pak zpracovávaly v Call centru, jehož mluvčím byl Roman Giebisch. Spojením hlasů poroty a hlasováním veřejnosti tak byl úplný vítěz znám až po kompletním zpracování všech výsledků, v čemž byla soutěž napínavá až do konce. A kdo tedy přišel s kůží na trh a soutěžil? Samikizu (Knihovna města Olomouc) se sondou do života indiánů, Mahenovci (Knihovna Jiřího Mahena Brno) a jejich exkurze ke kořenům brněnského knihovnictví s Jiřím Mahenem , BO - bibliotekáři ostravští (Knihovna města Ostravy) se slezskou písní Cicoky, Zlínští dřeváci (Knihovna Františka Bartoše Zlín), kteří názorně předvedli pravidla "správného chování" v knihovně, Charlieho andílci (Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana Uherské Hradiště) s dramatizací básně Charlese Bukowského, Knihomilky (Knihovna Mikulov) se svým vílím tancem, Lucie Kuchtičková - "Akademické Brno" (univerzitní knihovna FSS MU Brno), která zazpívala píseň Kamila Střihavky "Země vzdálená", Alena Šafránková (pokladní SKIP Střední Čechy a knihovnice z Říčan) a její báseň O mravenečkovi.

Bylo se na co dívat, co poslouchat a pro koho hlasovat, všichni byli výborní! Těsným výsledkem zvítězili BO - bibliotekáři ostravští a patří jim veliká gratulace.

Vítězové si odvezli šek na milion Valašských dolarů, vystoupení v Los Valachos a také putovní pohár. Už teď víme s určitostí, že happening 2017 by Ostravě slušel, je otázkou, zda a v jaké podobě se uskuteční...

Knihovnický happening ve Vsetíně pokračoval až do večerních hodin třeba vystoupením "valašské divoké karty" Bolka Vjaclovského, který roztančil přítomné obecenstvo nebo "řetězem přátelství", který v průběhu roku 2016 postupně z dílků tvořili čtenáři, návštěvníci a příznivci vsetínské knihovny. Tímto řetězem účastníci happeningu obtočili knihovnu.

Již za tmy rozezpívala zaplněné vsetínské náměstí při svém koncertu lidově folková kapela Dareband a vrcholem večera byla videomappingová show na budovu knihovny s názvem "Bylo nebylo...", kdy v promítaném příběhu Valáška mohli přítomní najít své oblíbené knihy a jejich příběhy.

Kateřina Janošková

Fotoreportáž z happeningu ve Vsetíně 2016 (foto z archivu MVK Vsetín)

Ilustrační foto
Ilustrační foto Ilustrační foto
Ilustrační foto Ilustrační foto

RSS
    SKIP