2


2016

 

SKIP v akci

Noc s Andersenem už po šestnácté

Příběhů zná ten pán víc než pošťáci pohlednic a pokaždé, když končí den, zve čtenáře mezi řádky k expedici do pohádky. Jmenuje se. Andersen (Vratislav Maňák, autor knížky Expedice z pohlednice).

Noc s Andersenem

16. ročník pohádkové Noci s Andersenem připravili v pátek 1. dubna 2016 ve více než 1.633 registrovaných místech Evropy i zámoří. Ve veřejných i školních knihovnách, školních třídách, klubovnách, ústavech, všude na dálku spojilo čtecí pohádkové dobrodružství malé čtenáře několika zemí. Noc s Andersenem jako první v pořadí odstartovala v Austrálii, připravili ji také na Slovensku, ve Slovinsku, Chorvatsku, Polsku, v českých krajanských spolcích na Ukrajině, v Srbsku i Bulharsku. Pořádaly ji také České školy bez hranic na celém světě, v Českém kroužku v Kodani, v saúdsko-arabském Rijádu a také na velvyslanectví v izraelském Tel-Avivu. Mezi účastníky nechyběly děti z africké Keni, Nového Zélandu, USA i Kanady. Ale především si užily pohádkové nocování děti ve stovkách knihoven a škol naší vlasti, kde se četla kapitola z knihy Expedice z pohlednice. A kdo letos četl pohádky? Na mnoha místech děti přivítal sám Andersen a malá mořská víla. Jinde se děti setkaly s pohádkovými bytostmi, s žijícími autory, herci, se zastupiteli měst a obcí, kteří jim také pomohli zasadit pohádkové stromy (Andersenův pohádkovník - Fabularius Anderseni).

Noc s Andersenem

Možná víte i vy, že po roce 2000 byly knihovny prvními institucemi, které nabídly netradiční program v nočních hodinách. Na rozdíl od jiných "nocí," které se posléze vyrojily, je Noc s Andersenem specifická tím, že nezve jen na večerní prohlídku prostor a program, ale děti vybavené spacáky při ní stráví s knížkami a čtením celou noc... Z vlastní zkušenosti víme, jak obtížné je v dnešní době děti zaujmout a připravit jim lákavý program, při němž také musíme dohlédnout na jejich bezpečnost. A potvrzuje se, že kdo je připraven, není překvapen...

Po každém pohádkovém nocování vzniká závěrečná statistická zpráva, v níž se snažíme vypíchnout ty nejzajímavější kuriozity a nápady, které mohou organizátorům pomoci při tvorbě programu v příštích ročnících. Na webu Noci s Andersenem jsou všechny k nahlédnutí:
www.nocsandersenem.cz.

Zpráviček, ze kterých jsme čerpaly, bylo opravdu hodně, přicházejí ještě dodnes, i pozdravy malých nočních spáčů. A na co ještě nechceme zapomenout? Bez časového rozdílu a bez věkového ohraničení se letos potkávali v knihovnách Karel IV. s králem moří Poseidonem i malou mořskou vílou, Andersen s Machem a Šebestovou či Lotrandem a Zubejdou, černá i bílá paní, piráti z Karibiku s lovci mamutů či námořníkem Sindibádem, detektivové, hasiči,.

A nikde nezapomněli na pohádky! Do Kuželova na Horňácku přišlo sice dvanáct měsíčků bez Marušky, ale tu nakonec společnými silami nocující děti vysvobodily ze spárů zlé Holeny a macechy. V perníkovou chaloupku se proměnila knihovna ve Vlašimi, obývala ji nejen babka ježibabka, ale i Jeníček s Mařenkou a nad vším bděla perníkářka. V Olomouci ve vzpomínce na Zdeňka Smetanu četli Křemílka a Vochomůrku, zasadili semínko a se skřítkem Racochejlem našli klíč k jaru. Pohádková olympiáda proběhla v Obecní knihovně v Albrechticích, Princezná so zlatou hviezdou na čele zaujala děti ve slovenské Ochodnici, televizní večerníčkovské postavičky, znělky z pohádek i výrobu večerníčkovských čepic zažily děti v ŠD Ostrava-Poruba. Loutka skřítka Ořešáčka hlídala celý večer malé nocležníky v Dřešíně. "Celý večer se nesl v duchu básní a básnění," napsali z Dolní Kalné. Děti si při honičce v lese vybojovaly osm slov, která následně použily ve vlastních veršovánkách a svou báseň také ilustrovaly. Japonskou noc zažili v Rapotíně, děti se naučily japonské pozdravy, japonsky počítat, skládaly origami, jedly hůlkami a učily se chodit jako japonské gejši. Zatímco v západočeském Chodově a Hradci Králové prožily děti Noc na Karlštejně, v Bělé pod Pradědem se vypravily za pokladem rytíře Alberta. A nejen v Hoštejně vyvedli děti aprílem...

Noc s Andersenem

Knihovna v Židlochovicích se proměnila v Havraní vilu v Kouzlovicích, kde se všichni snažili stát čarodějem. Vymysleli zaklínací formulky, vařili lektvary a pasovali se na čaroděje-lektváře. Zakletou bytost, která se proměnila v krásnou princeznu, osvobodili za pomoci tří mágů v Rumburku. Elfové, hobiti, dokonce i skřet se objevili v Rožnově pod Radhoštěm, kde si také například lámali hlavu s elfskou abecedou. Do doby straršlivých Vikingů se vydali v Hronově a poznali, jak vypadali a čím se proslavili. Děti pak podstoupily pravý bojový výcvik, aby se mohly vypravit na bojovou výpravu do dánského království, které sužoval krutý obr Grendel. Dobrodružnou cestu podnikli spáči Knihovny Kryštofa Haranta na hrad Pecka, model věže blatenského zámku zase vyráběli ve Lnářích. Kašpárek vařil živou vodu ve Staňkově, princezná Fantázia poprosila všetky deti o pomoc v boji s Ničotou v Ľuboticiach, z Belej při Varíne napsali: "... s radosťou oznamujeme, že 27 prítomných žiakov sa nakazilo čítaním." A zpráva z obce Heřmaň uvádí: "Všem se moc líbilo, a na maminku nebo na tatínka si nikdo ani nevzpomněl :-)."

Ze světa fantazie zpět do reality: na první dětský hospic v Malejovicích bylo vybráno 10.417 Kč, děkujeme do Sedlčan, Rtyně v Podkrkonoší, ZŠ německo-českého porozumění v Praze 8 a Uherského Hradiště, Vratimov přispěl částkou 2.500 Kč projektu Čtení pomáhá.

A příští rok se sejdem zas, až nastane pohádkový čas!

Těšíme se na setkání při 17. Noci s Andersenem, v pátek 31. března 2017.

Mirka Čápová - Hana Hanáčková

RSS
    SKIP