1


2016

 

SKIP v akci

Studijní cesta SKIP 2015 (26. - 30. 10.) Německo - Dánsko - Německo

Reflexe prostého faktu "byli jsme tam" zcela jistě ne úplně objektivní.

Studijní cesty SKIP, ročník 2015, se zúčastnilo na 40 knihovnic a knihovníků z celé České republiky a je jisté, že nikdo z nich neměl důvod litovat rozhodnutí se na cestu vydat, protože podnětů, inspirací i jevů k zamyšlení jsme viděli dost a dost.

Program byl nabitý, knihovny vybrány se zřetelem na různé zájmy účastníků - od super velkých přes střední po menší, od nejveřejnějších až po vysokoškolské.

26.10.

Cesta Praha - Berlín trvající cca 5 hodin, návštěva Filologické knihovny při Svobodné univerzitě v Berlíně.

Filologická knihovna při Svobodné univerzitě v Berlíně je součástí univerzitního kampusu ze 70tých let. Díky svému neobvyklému vzhledu je nazývána "Berlínský mozek"; navrhl ji britský architekt Norman Foster v roce 1997. Otevřena byla v roce 2005. Budova má 5 pater z ocelové konstrukce a pláště tvořeného ze skla a hliníku (rozlehlost vnitřních prostor by vnější pozorovatel nečekal, budova nepůsobí hřmotně). Řadí se k tzv. inteligentním ekologickým stavbám, které se přizpůsobují venkovnímu světlu, teplotě, povětrnostním podmínkám tak, aby uživatelům umožňovaly komfortní pobyt a byly energeticky úsporné. Jedná se o otevřený prostor, kde není místo pro sklady. Studijní místa (celkem 680) jsou umístěna po vnitřním obvodu knihovny a každé místo je opatřeno zásuvkou a lampou. Neformálnější sezení je v horním patře. Nevýhodou otevřeného prostoru je hlučnost, proto - zákaz telefonování, používání notebooků pouze v určitých místech, kopírky v uzavřených místech, prohlídky s průvodcem po knihovně pouze omezeně. Knihovna má 750 000 k.j. (kapacita budovy je pro 800 tis.), 700 titulů časopisů.

Provozní doba knihovny: po - pá (9-22), so-ne (10-20).

Omyly a slepé uličky

Ÿdlouhá příprava projektu a výstavby vedla k zastarání preferencí studentů, např. v knihovně nebyl navržen uzavřený prostor pro práci ve skupinách Ÿ QR kódy na regálech, které jsou studenty nevyužívané Ÿ nepotřebné odkládací výsuvné poličky u regálů,

Inspirace

Ÿpohodlí - "nohy na stole", nízké schody - aby nebyla obtížná cesta ke vzdělání Ÿ ticho x hluk v knihovně (myslet na studující čtenáře, kteří vyžadují tichá dobře osvětlená místa s přípojkami na notebooky Ÿ 10 let starý koberec jako nový

27. 10.

Cesta Berlín - Hamburg trvající bezmála 4 hodiny, návštěva Knihovny Právnické fakulty Univerzity Hamburg a Ústřední městské knihovny.

Knihovna Právnické fakulty Univerzity Hamburg byla otevřena v roce 2005, kdy měla pojmout 18 dílčích právnických knihoven. Architektem je Klaus Roloff. Jde o přístavbu k stávající budově Právnické fakulty. Obě dvě budovy jsou spojeny lávkou, schodištěm a výtahem umístěnými v atriu. V noci budova svítí žluto-oranžovým světlem, které zpočátku nebylo obyvateli přijímáno dobře, dnes už to žádné kontroverze nevyvolává. V knihovně skvěle využili místo (nabízí 1.080 studijních míst, z toho jen 25 s PC), přirozené světlo a tmu (regály s knihami jsou umístěny v méně osvětlených částech budovy). Nabízí běžné studovny, kde je vyžadován klid, ale také studovny pro práci ve skupinách, kde se předpokládá i hlasitější komunikace.

Knihovna nabízí 470 000 k.j., 900 časopisů, 2 000 elektronických periodik. Celá knihovna je prezenční - studentům však umožňuje zapůjčení 2 titulů přes víkend.

Provozní doba knihovny: 7/8/10 - 23:45 (v některých hodinách bez obsluhy)

Počet čtenářů: 4 000 (studenti i veřejnost)

25 knihovníků (35 zaměstnanců celkem)

Čtenářský průkaz pro studenty je zdarma, obyvatelé Hamburgu zaplatí za rok 20 Euro.

Omyly:

ŸE-books jsou dostupné pouze v knihovně, uživatelé o ně proto nemají velký zájem Ÿ nebezpečné schody na spojení 2 budov (dlouhé a špatně označené) Ÿ designové lampy, které nefungují

Inspirace

Ÿzelená budova (energetická nenáročnost, ekologie) Ÿ nepřehlédnutelné informační body u vstupu do každého patra Ÿ průhledné tašky pro přenos pomůcek a materiálů pro uživatele Ÿ pohodlná sezení a různé velikosti studijních míst

Ústřední knihovna Městské knihovny Hamburg sídlí v objektu bývalé pošty a vzbudila v účastnících studijní cesty i dost protichůdné pocity. Je poměrně tradiční, ale zároveň se evidentně proměňuje (např. do prostor, které se knihovně podařilo získat, se nově stěhuje oddělení pro mládež, které sídlilo na okraji města).

Prostory Ústřední knihovny v Hamburgu nejsou nejkrásnější na pohled, ale zároveň nabídnou i dílčí vtipná řešení pro služby a pobyt; mohou na někoho působit i chladně, ale zároveň je tento prostor plný uživatelů, kteří odtažitostí evidentně nestrádají. Zajímavé je například vložení uzavřeného boxu kavárny do velké haly - "bistro v kvádru"; tři stěny tohoto boxu jsou svébytným výstavním panelem, čtvrtá je zatažitelným výdejním oknem. Taková kavárna buď funguje nebo vypadá jako výstava nebo - bude-li to nutné, může "přejít" i na jiné místo v budově.

Vstupní prostor má spoustu funkcí - výstavní prostory, informační bod, nástup ke službám i rozcestí pro jednotlivé služby. Z našich řad zaznělo velmi rozporně: že jde o prostor nepřehledný, ale také, že je výborně řešený.

Nejpočetnější věkovou skupinu tvoří čtenáři 30-49 let (!), druhou nejpočetnější čtenáři ve věku 50-64 let. Hamburg má 1 700 000 obyvatel, 22 % z toho tvoří imigranti a knihovna této skutečnost poměrně masivně přizpůsobuje nabízené služby - od vzdělávání v němčině až po přibližování různých kultur navzájem. Jistě tomu dobře pomáhá těsná spolupráce s Goethe Institutem, který sídlí ve stejné budově.

Provozní doba: po - so (11 - 19 hod.)

Omyly:

nevědí, co s 3D tiskárnou

Inspirace:

Ÿspeciální režim u bestsellerů (půjčení na 2 týdny za 2.5 Euro) - výběr knih dle žebříčku nejčtenějších knih podle Spiegelu Ÿ automat "může se hodit v knihovně" - lepící papírky, papírenský sortiment pro studium, tužky. Ÿ rezervace na volném výběru Ÿ ochranka u vstupu Ÿ dotyková obrazovka u vchodu, resp. východu - zpětná vazba (naklikání smajlíků podle stupně spokojenosti se službami Ÿ RFID samoobslužný systém půjčování i vracení knih Ÿ průhledné skříňky pro čtenáře Ÿ jedno oddělení v rekonstrukci, zároveň v provozu - dočasné řešení - dřevotřískový nábytek Ÿ měnič na mince, automaty na zpoplatněný internet a tisky Ÿ kombinace dokumentů (dětské filmy v dětském).

28.10

Hamburg - Aarhus - poctivé 4 hodiny cesty, přes všechno úsilí zpoždění a velký kvapík při návštěvě DOKK1 - Komunitní knihovny města Aarhus Knihovny a další 2 hodiny do Ústřední městské knihovny v Aalborgu.

Aarhus

Knihovna města Aarhus = Sen, knihovna s výhledem na moře. Zajímavá práce s prostorem - využití schodů a ramp jako sedátek. Celkově působí betonový otevřený interiér chladně, ale je zde spousta zákoutí, kde se člověk cítí dobře (velmi variabilní sezení - barové stoličky, křesílka, gaučíky). "Jádro" propojeného prostoru obsahuje služební zázemí, sály a učebny. V kontrastu s přiznaným pohledovým betonem je na obklad jádra použito masivně dřevo, některým z  nás připomíná naše 70. léta...

Nabízí také uzavřené studovny pro práci ve skupinách. Dětské oddělení je určeno pro děti do 12ti let, poté již děti cítí dospělými.

Spolupráce se subjekty zajišťujícími služby pro občany města přímo v knihovně, důsledně bezbariérová knihovna - nábytek přizpůsobený uživateli ( i PC stanice) , práce s tichem i zvukem...

Inspirace:

Ÿobrazovky na bocích nízkých regálů i přímo v regálu Ÿ sál s klasickým ping-pongem - vedle elektronický - interaktivní podlaha Ÿ tabule na zdi s magnetickým nátěrem - prostor, kde se člověk může vyjádřit - vzkazy křídou Ÿ regály osvětlené ledkovými pásy Ÿ obrazovky - jako upoutávka i směrovky pro orientaci, kde, co v knihovně hledat Ÿ pohodlí, výhled - nízké regály i nábytek - ideální výška spodní police regálu od země Ÿ zónování v čase Ÿ jeviště nebo hlediště - sedátka v různé výšce Ÿ papírové (kartonové) "paravány" pro oddělování prostoru, je-li to potřeba Ÿ kuchyňky pro matky Ÿ retrokoutek mládež - nintendo, psací stoj Ÿ město vzhůru nohama - originální osvětlení parkovacích míst při knihovně...

Městská knihovna v Aalborgu také sídlí v objektu bývalé pošty. V tomto dni studijní cesty, jsme téměř pořád spěchali - a přesto nestíhali, prohlídku v Aalborgu jsme tak zahájili již za tmy a - všechna čest vedení knihovny. Paní ředitelka a její zástupkyně na nás nejen počkaly, ale ještě nás vřele přivítaly a skvěle pohostily.

Část pro dospělé je umístěna v centru knihovny a po obvodu knihovny je mnoho útulných zákoutí, např. retro koutek, IT kavárna. Celkově docela mišmaš a hluk (nejedno oko české knihovnice mžikalo), ale dost lidí, výborné statistické výsledky, podpora města pro aktivity knihovny, velký ohlas veřejnosti.

Tato knihovna nám nabídla dost podnětů k zamyšlení. Využívá spousty nedefinitivních řešení (model IKEA), hledá cesty ke koncovým zákazníkům, experimentuje.

Provozní doba: po - ne (v neděli a od 19 do 21 bez obsluhy)

Inspirace:

Ÿmožnost pořádat dětskou oslavu Ÿ obýváčky - pokojíky, tj. menší prostory, jež se od sebe na první pohled liší vybavením i určením Ÿ podpora her - fotbálek, herní automaty v knihovně (bez peněz, přesto velmi užívané) Ÿ hnízda - divnoknihovna dětská Ÿ soulampa - megahnízdo prodlužovacích kabelů nad stolem, v něm trsy zapojených lamp - působivé, proměnlivé, zrušitelné. (požární ochrana?!) Ÿ silně a programově podpořená různorodost - automaty, vymalování, šílené dekorace - včetně děsivých zvuků v předhalloweenském období Ÿ tradiční dětská "regálová" knihovna v podzemí "jako sklad", volně dostupná, nepříliš navštěvovaná, děti si většinou vystačí s tím, co mají nahoře atraktivně nabídnuté Ÿ inovation space - dřevotříska, palety, dekorace - dílna pro tvořivce nejen slovem, potřebné nářadí k dispozici

29.10.

Cesta Aalborg - Herning za pěkné 2 hodinky, návštěva Knihovny Herning, přejezd do Magdeburgu. 140 km - 1,45 hod

Městská knihovna s regionální působností v Herningu (40 tis. obyvatel) sídlí na rušné ulici v budově bývalého obchodního domu. Po masivní rekonstrukci byla otevřena v roce 2014. Interiér působí prostorně, světle a je vybaven nápaditým a variabilním nábytkem s motivem šestiúhelníku (motiv knihovna opakovaně používá všude). Pro pobyt v knihovně je stanoveno pouze pravidlo respektování knihovny, jejích pracovníků a ostatních čtenářů. Samoobslužný sklad, ve kterém je umístěno 90% fondu, je umístěn v podzemním podlaží. Pro zájemce o tiché studium je dostupná uzavřená studovna s 22 místy. Součástí knihovny je příjemná kavárna, v 1. P. se nachází konferenční místnost, PC studovna. Kanceláře jsou koncipovány jako open space, kde se u pracovního stolu střídá více knihovníků. Zajímavostí jistě je, že otevření knihovny pomohlo snížit likvidaci malých obchůdků v okolí, protože lidé začali trávit díky knihovně více času v centru města.

Herning

Na úvod - projekce propagačního videa - nepříliš dlouhého, velmi dobře vyladěného, působivého. Nejen vinou citelné únavy účastníků zájezdu se na konci promítání lesklo leckteré oko českého knihovníka. Knihovní fond tvoří 450 tis. k.j. Provozní doba po - ne (část provozní doby bez obsluhy)

Inspirace:

Ÿstejnokroj (vestička) - kdo právě slouží, je poznat Ÿ různé typy obsluhy: host, info, book a librarian Ÿ schodojeviště (neoznačené bezpečnostní hrany - jeviště, schůdky i točité schodiště!) Ÿ objednávkový systém na knihovníka - vyzvednete si číslo a až se rozsvítí, je knihovník na 30 minut Váš Ÿ přesunutelnost vybavení - průhledy prostorem Ÿ dřevotříska ušlechtilá, podobně pojatý podlahový beton, Ÿ "nepatřičnosti v knihovně - basketový koš - malý i velký, kartonový basketbalista Ÿ zvuková budka - doplněk výstavy Ÿ náměty - vzkazy na předformátovaných kartonech (i na regálech, ve výtahu...) Ÿ knihovna zavřená při stěhování do nového pouze na 8 dnů - déle nedovolil "magistrát" (kvůli lidem) Ÿ veřejný defibrilátor pro potřeby první pomoci Ÿ svátek dánské písničky (cca 1,5 hodiny kolektivního zpěvu dětí i dospělých celou knihovnou - po skončení opět "klid a pořádek")

30.10.

Cesta Magdeburg - Leipzig - Praha celkově 6 hodin. Mezitím Návštěva Univerzitní knihovny v Magdeburgu a Univerzitní Knihovny Univerzitního kampusu v Lipsku.

Novostavba Univerzitní knihovny v Magdeburgu byla otevřena v roce 2003 a nachází se v univerzitním kampusu. Je tvořena jednolitým betonovým pruhem přeloženým na 6x, má výjimečný potenciál dalšího rozšíření, s nímž architekt počítal již v době vzniku knihovny.

Fond tvoří 1.200.000 k.j. (80% je umístěno na volném výběru). Knihovna nabízí 690 studijních míst, 60 míst ve studovně a 70 uzavřený prostor pro práci ve skupinách.

Provozní doba po - so (část provozní doby bez obsluhy)

Univerzitní knihovna v Lipsku je typickou režimovou knihovnou, takovou, kde studenti ticho stále vyžadují.

Samoobslužné půjčování/vracení, třídičky knih jsou v těchto knihovnách samozřejmostí, ačkoli u tradičního tištěného fondu není obvyklé absenční půjčování.

Obslužná plocha u infobodů se minimalizuje. Knihovníci často stojí či sedí na vyvýšených stoličkách, výjimkou ale nejsou ani klasické "obrněné posty".

Provozní doba knihoven se prodlužuje a fungují i bez přítomnosti knihovníků, i do těchto knihoven pronikají pohovky a měkká sezení pro dlouhé hodiny strávené při studiu.

K dispozici jsou otevřené sklady, kavárny a občerstvení, příjemná zákoutí.

Závěrem

Studijní cesta do knihoven Německa i Dánska opět potvrdila dlouho tušenou pravdu: jednou vidět je mnohem lepší, než si mnohokrát představovat. Viděli jsme spoustu věcí zajímavých, některé kontroverzní, většinu inspirativních. V takových cestách budeme pokračovat - ve vlastním zájmu a v zájmu rozvoje služeb knihoven pro naše uživatele.

Soňa Pomikálková, Jaroslava Štěrbová

Fotografie Romana Giebische - interiéry dánských knihoven

RSS
    SKIP