2


2015

 

SKIP v akci

Tátové čtou dětem nejen v březnu

Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR založil v roce 2011 tradici oceňování nejlepších čtenářů veřejných knihoven. Každoročně se tak během propagační kampaně Březen - měsíc čtenářů hledá ten nejlepší čtenář. Společná celorepubliková akce více než 400 knihoven má za cíl nejenom ocenit naše nejlepší čtenáře, ale samozřejmě především propagovat naši činnost a posilovat význam čtenářství. V neposlední řadě je zcela jistě jejím cílem oslovit i nové čtenáře, kteří buď do knihoven přestali, nebo dosud vůbec nezačali chodit.

Během posledních ročníků kampaně se nám tak už podařilo vybrat nejenom naše nejlepší čtenáře, ale také čtenáře nejvěrnější i nejlepší čtenářskou rodinu.

Kampaň založená na podpoře čtenářství, se v letošním roce snažila zdůraznit především prospěšnost tátovského čtení a hledal se tak ten nejlepší Táta čtenář. Společná kampaň s názvem "Tátové čtou dětem" vznikla ze spolupráce SKIPU s Ligou otevřených mužů.

Liga otevřených mužů si od kampaně slibovala především povzbuzení pro otce, aby byli ve čtení svým dětem aktivnější a tím zlepšovali nejenom jejich čtenářské návyky a školní výsledky, ale také pozitivně ovlivňovali rodinné vztahy.

Je obecně známá skutečnost, že chlapci čtou méně, než dívky, v dospělosti čtou svým dětem otcové méně, než matky. A tak je to vlastně začarovaný kruh, kdy chlapci nemají ve svých otcích dostatečný čtenářský vzor, protože otcové jim prostě nečtou. Kampaň tedy chtěla hlavně povzbudit všechny muže v tom, aby svým dětem pravidelně četli.

Mediální tváří kampaně se stal hudebník skupiny Tata Bojs a výtvarník Milan Cais, který se objevil i na oblíbených a rychle mizejících záložkách celé kampaně. Liga otevřených mužů navíc každý týden dodávala své tipy na čtení ostatním tátům čtenářům. Jan Trachta z Lékařů bez hranic doporučoval ke společnému čtení Pipi dlouhou punčochu, starosta Prahy 7 Jan Čižinský Povídky Otakara Batličky, psycholog David Čáp Dva divochy, nebo kuchař Martin Polačko Tři malé bosorky.

Účastnit se mohl každý táta nezletilých dětí, který má nejenom průkaz své knihovny a pravidelně si zde půjčuje knihy, ale také se podílí na její činnosti.

Řada knihoven však kampaň využila také jako příležitost pro povzbuzení nových čtenářů-tatínků. Některé knihovny novým tatínkům-čtenářům věnovaly drobné dárky, vařily kávu, nebo jim nabízely členství v knihovně zdarma na období několika měsíců, nebo i celého roku.Tatínkům se mnohde přizpůsoboval i běžný program knihoven. Mnohde knihovny připravovaly tématické dávky knih, které by mohly bavit táty i děti, nebo dávky knih, v nichž otcové hrají důležitou úlohu.

Pro samotnou soutěž pak knihovny připravovaly nejenom nominační formuláře, ale některé knihovny třeba vyzvaly děti ke kreslení obrázků s čtoucími tatínky, nebo zasílání fotografií tatínků při čtení. Knihovny se snažily vybrat své Tatínky čtenáře většinou do konce března a spojit tak vyhlášení výsledků s probíhající Nocí s Andersenem. I vyhlašování výsledků mělo různou podobu, mnohde bylo spojeno s předčítáním z oblíbených knih nominovaných tatínků. V knihovně v Cholticích se dokonce konal Maraton čtení tatínků. Knihovny se navíc snažily ve spolupráci se svými místními partnery zajistit i zajímavé odměny - kromě těch knižních se objevily třeba i vstupenky do aquaparků nebo zoologické zahrady.

Bez ohledu na velikost knihoven i počet přihlášených tatínků, bylo vyhlášení všude slavnostní událostí. Třeba v Pravdově knihovně v Jarošově nad Nežárkou byla součástí slavnosti i vernisáž výstavy amatérských ilustrací knížek pro děti. Nejlepším tátou-čtenářem se zde stal pan Zdeněk Král, který je nejenom jejím pravidelným návštěvníkem, ale i spolupracovníkem knihovny při veřejných akcích. Kromě titulu obdržel také Řád dětského čtenáře, knihy a od jihočeské regionální organizace SKIP poukázku na nákup knih v hodnotě 500 Kč, podobně jako další tátové čtenáři z Českých Budějovic a Volar.

Vítězové z jednotlivých knihoven postupovali do dalšího krajského kola, mnohde jejich vyhlášení bylo velkou společenskou událostí. Třeba při vyhlašování Čtenáře roku Kraje Vysočina pana Josefa Charamzy v Městské knihovně v Jihlavě ocenění i odměny předávala právě radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Kraje Vysočina paní Marie Kružíková.

Celostátní vítěz vybraný ze všech krajských kol byl slavnostně vyhlášen 14. dubna v přímém přenosu České televize v rámci předávání cen Magnesia Litera.

A kdo se stal celostátním vítězem Táty-Čtenáře roku 2015 ? Dlouholetý čtenář chrudimské knihovny MUDr. Robert Fürbach, který je jejím členem letos už přesně 30 let.

Kateřina Bajo

RSS
      SKIP