4


2014

 

Do rámečku

E-knihy v Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích a první zkušenosti s jejich půjčováním

Zdá se, že se v oblasti českých elektronických knih přece jen začalo blýskat na lepší časy.
Na podzim letošního roku počet knihoven, které začaly svým čtenářům půjčovat české
elektronické knihy on-line, překročil první desítku. Průkopníkem mezi knihovnami a vůbec první knihovnou, která v ČR začala půjčovat e-knihy z produkce českých nakladatelů  on-line patří Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích (JVK).

Od chvíle, kdy se fenomén elektronických textů objevil na scéně, jsme se snažili využít všech možností, které se knihovnám nabízely - tedy od půjčování čteček s klasiky české a světové literatury, přes projekt E-Knihy do každé knihovny, až po nabídku zahraničních e-knih EBSCO. Každá z těchto možností však měla svá velká omezení.

Chtěli jsme čtenářům nabídnout i něco navíc. Chtěli jsme jim nabídnout tituly současné produkce českých nakladatelství, a to nejen v klasické tištěné podobě, ale i jako e-výpůjčky. Zvláště proto, že nejmladší generace je zvyklá svůj život ovládat hlavně podle svého mobilu či tabletu. Díky nim se propojuje se svým nejbližším i vzdálenějším světem. Chce si prostřednictvím svého mobilu ihned knihu vyhledat v elektronickém katalogu knihovny,
on-line vypůjčit a rovnou číst - nechce čekat na výpůjční dobu knihovny, nechce čekat, až se vypůjčená kniha vrátí.

Celý proces zavedení půjčování e-knih nebyl jednoduchý, ale spoluprací s firmou eReading.cz, jež s půjčováním e-knih měla v té době vlastní zkušenosti, a firmou Cosmotron, dodavatelem našeho knihovnického systému, jsme nakonec realizovali všechny naše představy o půjčování e-knih. Naším cílem bylo, aby proces e-výpůjčky pro čtenáře byl srozumitelný, rychlý a co nejjednodušší. Současně jsme chtěli zapracovat výpůjčky e-knih přímo do našeho elektronického katalogu tak, aby si čtenář knihy půjčoval prostřednictvím naší knihovny, po přihlášení do svého konta. A to vše se nám společně podařilo.

E-výpůjčka proto nyní probíhá velmi jednoduše. Je to otázka několika kliknutí a jen pár vteřin. Postačí najít knihu, souhlasit s podmínkami, odkliknout výpůjčku, stáhnout e-knihu...
a číst!

Pokud si čtenář stahuje e-knihu do svého mobilního zařízení poprvé, pak tomuto kroku předchází registrace na stránkách eReading.cz. Současné je nutné instalovat si do čtecího zařízení aplikaci eReading, která umožňuje, aby výpůjčky fungovaly na zařízeních s operačním systémem Android a iOS a také na čtečkách eReadingu. Díky této aplikaci se také e-kniha po 21 dnech výpůjčky ve čtecím zařízení zneplatní.

Pro čtenáře se nám tuto službu povedlo zprovoznit 23. dubna 2014, a to ke Světovému dni autorských práv. O nové službě jsme informovali prostřednictvím našeho Facebooku, webových stránek, plakátů, knižních záložek, tiskových zpráv. Pokusili jsme se i o adresnou propagaci - např. čtenáři, kteří si zarezervovali tištěnou knihu, dostali od nás e-mail s upozorněním na to, že již nemusí čekat a knihu si mohou hned půjčit elektronicky. Stejně tak čtenáři, kteří již rok nevyužili našich služeb, dostali e-mail s přehledem všeho, co jim knihovna nabízí, tedy včetně e-výpůjček. S touto propagací pokračujeme i nadále, týkala se např. nabídky e-knihy na dovolenou, či nejzajímavějších novinek a bestellerů.

Co tedy čtenářům nabízíme? Více než ca 1200 titulů českých nakladatelství, které jsou
v nabídce portálu eReading. Najdeme zde velmi žádané knihy (Stoletý stařík, Analfabetka, Muž jménem Owe, knihy nakladatelství Paseka: objev roku Magnesia litera - Tichý dech, Lístekna cestu z pekla a další). Čtenář si může zdarma vypůjčit 3 knihy na 21 dní, e-výpůjčku si provede přímo z katalogu naší knihovny, pak následuje jednoduché stažení e-knihy do čtecího zařízení (telefon, tablet s iOS, Android; čtečka eReading).

A jaké jsou naše první zkušenosti? Tato naše nová služba se setkala s poměrně velkým zájmem čtenářů. Do konce září 2014 si čtenáři vypůjčili 1100 e-knih. Brzy se objevily
i dotazy, jak vypůjčenou e-knihu vrátit před uvedeným limitem, jak si e-výpůjčku prodloužit, takže jsme opravdu viděli, že e-knihy jsou čteny a žádány.

Mezi tři nejžádanější tituly patřily: Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (půjčeno 61x), Analfabetka, která uměla počítat (53x), Padesát odstínů šedi (20x). Je možné si položit otázku: kolik tištěných knížek bychom museli nakoupit, abychom v tak krátkém časovém úseku mohli vyhovět všem těmto čtenářům? Mezi dvacítkou nejpůjčovanějších e-knih se objevila i odborná literatura (Ženy českých panovníků, 333 tipů a triků pro digitální fotografii), stejně jako literatura pro děti a mládež (Anči a Kuba mají Kubíčka, Kostičas).

Na konci prázdnin, tedy po čtvrt roce služby, jsme čtenáře požádali o vyplnění krátkého dotazníku, který by nám trochu přiblížil, jak jsou spokojeni. Dotazník byl tehdy zaslán 280 čtenářům e-knih, odpovědělo 118 z nich, tj. 42 %.

Ptali jsme se na důvod, proč využili nabídku e-výpůjček. Zde je výběr z odpovědí: Fyzický exemplář byl vypůjčený. Možnost přečíst si knihu hned,nemusím pro ni jet. Ušetřím čas, nemusím jít do knihovny. Chtěla jsem přimět vnuka číst -čtečka za vysvědčení. V některých situacích je e-kniha praktičtější (dovolená, pobyt v nemocnici, čtení v letadle).

Téměř polovina dotázaných (41%) si e-knihy půjčuje opakovaně a pravidelně. Pro 12 % dotázaných se výpůjčky e-knih staly důvodem, proč se přihlásili do knihovny. Zajímavá byla
i odpověď na otázku, zda mají v úmyslu si některou z vypůjčených e-knih zakoupit i v tištěné podobě - 20% odpovědělo kladně.

Část otázek se týkala přímo technické stránky e-výpůjček. Ačkoli 90% dotázaných považovalo náš návod, jak si půjčit e-knihu, za srozumitelný a 70% čtenářů nemělo při stahování e-knih žádné problémy, v dalších odpovědích, kde čtenáři mohli specifikovat konkrétní nedostatky, se objevilo následující: Nutnost instalovat eReading; Mám špatnou čtečku - Kindle,; Kniha mi nešla vůbec stáhnout z eReadingu v tabletu s androidem; Není přístupný všem čtečkám, i když máte eReading, ne na všech typech lze použít a na portálu mi nedokázali odpovědět proč; složitá práce se čtečkou z knihovny; moje čtečka nemá připojení na internet, musím knihu stáhnout nejprve do počítače a pak ji přesunout; Potřeboval jsem zajít do knihovny a poradit od personálu jak na to.

Závěrem lze shrnout klady i zápory nabízené služby e-výpůjček. Čtenáři získali solidní nabídku českých titulů včetně bestsellerů, na jejichž tištěnou verzi máme v knihovně řadu rezervací, nabídka e-titulů je průběžně aktualizována. Knihovna přitom platí pouze za uskutečněnou výpůjčku, bez ohledu na to, kolik titulů e-knih je v nabídce. Lze půjčit neomezené množství stejného titulu najednou. Implementace do knihovního systému a velmi jednoduché provedení výpůjčky v PC i mobilní verzi katalogu knihovny přispělo k úspěchu nové služby.

Velkou nevýhodou je, že e-knihy je možné číst pouze na zařízeních, do kterých je možné instalovat aplikaci eReadingu - tj. na tabletech a chytrých telefonech s operačním systémem Android, iOS, popř. na čtečkách eReadingu. Tím se bohužel vylučují čtenáři s tablety či mobily se systémem Windows, a hlavně majitelé různých typů čteček - Kindle, PocketBook atp.

A jak už bylo řečeno v úvodu - hlavně nás těší, že JVK nezůstala s touto novou službou dlouho osamocena, v současné době ji u nás nabízí dalších10 knihoven (např. Středočeská vědecká knihovna v Kladně, Krajská vědecká knihovna v Liberci, městské knihovny v Táboře, Chodově, Sedlčanech, Olomouci, Uherském Hradišti ...) a nejméně osm dalších se na to připravuje v nejbližší době.

PhDr. Zuzana Hájková, Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích, hajkova@cbvk.cz

Státní cenu za Informační počin 2014 právě převzali zástupci Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích

Státní cenu za Informační počin 2014 právě převzali zástupci Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích

RSS
    SKIP