2


2012

 

SKIP v akci

Noc s Andersenem po dvanácté

Mezinárodní noční čtení pohádek dětem s názvem Noc s Andersenem se odehrálo v pátek 30. března 2012 letos v Březnu měsíci čtenářů už podvanácté a jak jistě víte, společnou akci k rozvoji dětského čtenářství pořádá Klub dětských knihoven a SKIP ČR letos s podporou MK ČR, Spolku slovenských knihovníkov, firem SKANSKA a Pickwick, Českého rozhlasu, Rádia Slovensko, nakladatelství Slovart a AlbatrosMedia, portálů KidsLand.cz, Čítárny, Centrum bezpečnějšího internetu a stovek místních partnerů a sponzorů. Všem moc děkujeme!

Celková závěrečná zpráva už byla publikována, čtenáři ji najdou např. v oddílu ke stažení na webu http://www.nocsandersenem.cz. Naše dodatečné shrnutí přivádí nás k malému ohlédnutí za tím, jak a kam se knihovny a školy posunuly na cestě v získávání zájmu dětí o čtení. Na počátku všeho stál nápad uherskohradišťské knihovny ukázat malým čtenářům krásu čteného slova a také demonstrovat, že pohádku pro večerní usínání nemusí přinést jen televizní večerníček... Nápad pozvat děti na noční čtení pohádek do knihoven a škol se ujal u nás i v zahraničí, např. v Polsku, Slovensku, Slovinsku, Chorvatsku, v Londýně, Paříži, Drážďanech, Sydney, Baltimore i na Ukrajině. Máme spočteno, že noc s pohádkou v 1.180 čtecích místech letos absolvovalo 44.067 dětí a 17.701 dospělých. Součtem zjistíme, že bychom v tuto noc společně obydleli jedno větší město s cca 61.767 obyvateli. Každoročně pro všechny malé i velké spáče připravujeme program, soutěže a společnou četbu knihy, na mnoha místech se sázejí pohádkové stromy Fabularius Anderseni, probíhá hlasování dětí o nejoblíbenější knihu minulého roku v anketě SUK Čteme všichni s Cenou nočních spáčů. Každoročně se tisknou pro tuto příležitost speciálně vydávané pohlednice - letos s obrázkem předního českého ilustrátora Tomáše Řízka a ukázkou z knihy Petry Braunové. A z uherskohradišťské pošty jsme odeslali celý náklad 60.000 pohlednic do 1.200 míst naší planety...

PlzeňKaždoročně narůstá počet zúčastněných dětí, organizátorů i autorů dětských knih, rádi se podělíme o jména spisovatelů a ilustrátorů, kteří o letošní pohádkové noci četli dětem, ze známých to byl např. básník Denis Jerie v ZŠ B. Hrabala v Praze 8, spisovatelka Zuzana Pospíšilová v ZŠ a MŠ MUDr. E.Lukášové v Ostravě Hrabůvce, Zuzana Špůrová v Památníku národního písemnictví v Praze, ilustrátorka Lucie Seifertová v Dobšicích, Pavel Čech v MŠ Kněževes, spisovatel Jiří Svoboda v MěK Znojmo, ve Vřesové u Sokolova Dáda Patrasová, Antonín Ošťádal v Němčicích na Hané, Jan Sviták z Holešova přijel do Milovic, v zoologické zahradě v Jihlavě četl Pavel Bezděčka. ZŠ Brána jazyků v Praze 1 hostila spisovatelku Markétu Baňkovou, spisovatelka Daniela Krolupperová četla dětem v ZŠ Hanspaulka Praha 6, Jiří Fixl v ZŠ Poláčkova Praha 4, ZŠ Prosetín přivítala k čtení Andersenových pohádek herce Josefa Somra. Český rozhlas v Praze pozval herce Josefa Dvořáka, herce Richarda Trsťana a soubor Buchty a loutky. A nesmíme zapomenout mezi nejvzácnější hosty započítat i velvyslance Dánského království v Praze, pana Ole E. Moesbyho, který se letos vypravil do Městské knihovny v Rokycanech, kde četl více než 160 dětem. Paní Hana a Tina z velvyslanectví pak navštívily a prezentovaly Dánsko v ZŠ Roztoky u Křivoklátu a konzulka Dánského království v ČR paní Lise Schouboe četla v Městské knihovně v Praze. Velvyslanec ČR Zdeněk Lyčka poslal z Dánska spícím dětem svoji zdravici.

Největší výskyt žijících a čtoucích autorů hlásí z knihkupectví Ivony Březinové, letos ve Fantazii se s Andersenem nespalo, tam se celou noc od 18.00 do 6.00 poctivě bdělo a hlavně četlo, vyprávělo, hrálo na kytary a zpívalo, bylo zde celkem 19 samých dospělých, kteří si chtěli užít Andersenových narozenin, a je velké štěstí, že na pražských Vinohradech nedošlo k žádné katastrofě, jinak by česká literatura přišla o Alenu Ježkovou, Danielu Krolupperovou, Elišku Perlíkovou, Ivanu Hutařovou, tři Jiří (Bergmana, Fixla a Weinberga), Mirka Palmeho, Tomáše Kříkavu, Zuzanu Frantovou a Ivonu Březinovou...

Knihovníkům, učitelům, spisovatelům, ilustrátorům a hercům pomáhali se čtením pohádek novináři, fotografové, zvěrolékaři, policisté, hasiči, starostové, primátoři, obecní zastupitelé, ředitelé knihoven i škol. Máme zaznamenánu četbu pohádek v podání ředitelů do školního rozhlasu, povídání ředitelky Knihovny Jiřího Mahena v Brně, také ostatní ředitelé knihoven se při netradičním čtení svými nápady nenechali zahanbit. Všem na dálku moc děkujeme! A co se četlo? Pohádková všehochuť letos naservírovala tyto tituly: Klofáci a Strašibraši od Miloše Kratochvíla, Paní Láryfáry od Betty MacDonaldové, Mluvící balík Geralda Durrela, Děti z Bullerbynu, Pipi Dlouhá punčocha od Astrid Lindgrenové, Petiškovy Staré řecké báje a pověsti, zapomenout nesmíme na Medvídka Pú, Mumínky, Sněhurku, Jánošíka, oblíbené horory i Švandu dudáka.

Uherské HradištěKaždoročně evidujeme nově vzniklá přátelství, některá jsou i mezinárodní. Tak např. děti z Podbřezí byly letos pozvány hned den po Noci s Andersenem na sobotní polsko-českou noc do polského Kladska. Čekala je zde i beseda se známým polským spisovatelem Marcinem Palaszem, vše bylo simultánně tlumočeno. Děti z Radslavic se potkaly v Pavlovicích u Přerova, děti z Kobeřic přenocovaly v nedalekém Rohově. Šumperk hlásí, že prostřednictvím internetu se spojili s chlapcem Martinem, který se před časem odstěhoval do Švédska a velmi toužil strávit andersenovskou noc se Šumperáky. Z Luk nad Jihlavou psali, že malý čtenář Robert obětoval týden s rodiči a starším bráchou v Itálii, zůstal doma s babičkou, jenom aby nepřišel o Noc s Andersenem. Dopisy dětí pro Marii Kubátovou napsali v Chodově, MěK Horažďovice pro paní Petru Braunovou, pana Miloše Kratochvíla a dopis do sesterské knihovny ve Walhalle v Jižní Karolíně. Z Ameriky se ozval ilustrátor Petr Sís, který napsal dětem do MěK Loket o svém dětském výletu a tajemném setkání s duchem meteoritu na zdejším hradě. A děti kromě českého velvyslance v Dánsku pozdravil z dalekého Taiwanu ilustrátor letošní pohlednice pan Tomáš Řízek.

I letos se ukázalo, že naši malí i velcí spáči mají dobré srdce a nemyslí jen na sebe, i letos se vybíralo v mnoha školách a knihovnách v noční sbírce na dětský hospic i další charitativní projekty. Děkujeme!

Fabularius Anderseni jako pohádkový strom zasazený na památku Noci s Andersenem nahlásilo mnoho knihoven a škol, někteří sázejí opakovaně, jiní poprvé. Děti rády zdobí stromky živé i neživé, jsou jim svěřována tajemství, jsou nositeli dětských přání. Vznikl už celý virtuální les, který se každým rokem rozrůstá, letos o 449 ks. Tak např. v obecní knihovně v Podolí na Moravském Slovácku vysadili pohádkový strom Koelreuteria paniculata - Svitel latnatý, který doroste do výšky 8 m a ve stínu jeho koruny se jistě budou krásně číst pohádky. A jak píše paní knihovnice: "Myslím, že naše první noc v knihovně se povedla. V uších mi pořád zní otázky dětí: Prooooč už musíme jít domů? A prooooč nemůžeme spát v knihovně každý týden? Proooč až za rok?"

V pořadí osmý pohádkovník byl zasazen v našem horním parku blízko stromu Knihovníka z roku 2010. Na trase je pohádkovníků již opravdu hodně a krásně rostou a ani vandalové se je nepokouší ničit. Letošní zahájení u knihovny u historicky prvního stromu Fabularius Anderseni bylo za zvuků honosných fanfár a průvod byl opět velmi a velmi dlouhý i přes nepřízeň počasí. Kmotrem pohádkovníku opět byly osobnosti, letošní habr zasadil a přivítal vedle starostky města také Bedřich Ludvík, písničkář a režisér, pro život v korunách stromů horoval pan dr. Zdeněk Mrkáček, autor mnoha knih o stromech a živé i neživé přírodě. Symbolický živý proud provázely opět zvučné fanfáry a všichni se v čele s králem a královnou všech knížek a zvláště pohádkových vydali kolem kašny na náměstí na "Pohádkový kongres," hlásí knihovna z Turnova.

Letošní jubilant Jiří Trnka byl oslavován v spočtených 789 místech, a kreativita organizátorů neznala mezí. "Veliký dík posíláme do Kostomlat, jejich písnička nám s představením Jiřího Trnky pomohla a hlavně se dětem líbila," píší z Police nad Metují. Kamenice nad Lipou zase prozradila, že díky pěti odvážným klukům se těžkými železnými dvířky dostali do Trnkovy Zahrady plné fantazie a dobrodružství. Připomněli si osudové setkání Jiřího Trnky s Josefem Skupou. Spejbla a Hurvínka připomněli v Praze-Petřinách. V MěK Kladno byl večer motivován také tímto výročím a jako host děti pobavil pplk. Hradní stráže ČR, který si s dětmi zazpíval. V Týnci nad Sázavou se děti na oslavu narozenin pana Trnky na chvíli proměnily v malíře a na 150 balónků namalovaly 150 veselých ksichtíků. Noc v Náchodě byla také ve znamení Jiřího Trnky a děti dostaly dárky s krásným dopisem od Kláry Trnkové, dcery slavného malíře. Z Týna nad Vltavou z Malé Strany hlásí, že naslouchali příběhům pěti kamarádů a zkusili nahlédnou do vlastní zahrady fantazie. Stejné dobrodružství jako parta kluků v Zahradě Jiřího Trnky mohly prožít také děti v Javorníku, kde potkaly děti velrybu a kocoura, hledaly ukryté trpaslíky a celá kouzelná noc byla zakončena objevením kouzelné velrybí truhlice plné pokladů. V Děčíně si přečetli začátek knihy a když pan knihovník předváděl zlého naštvaného kocoura a spustil příval nadávek, nemohla se děcka ubránit smíchu. V Knihovně města Olomouce zase kocoura-simulanta přemísťovali trakařem, se slony hráli popletené divadlo a nakonec hledali klíče ke dveřím, za kterými byl poklad. Víme, že v Zahradě žila sečtělá velryba, v Petřvaldu pro ni vyráběli obří časopis, aby měla co číst. V Králíkách soutěžili a jako dáreček dostal každý knihovnicemi namalovaný hrníček s kocourem ze Zahrady. Ve Veselí nad Moravou se spáči z knihovny i její pobočky podívali na Trnkovy filmy a poté se děti ve skupinkách rozešly po městě s úkolem najít předzahrádku, poznat kvetoucí rostliny a oslovit kolemjdoucí s otázkou, kdo to byl Jiří Trnka. A věděli všichni! Trnkovy a Karafiátovy Broučky také připomínala řada knihoven a škol, např. v Poběžovicích, Žihli, Radošovcích, v dětském oddělení Pohádka v Knihovně Hradce Králové, Zašové. "Zapálili jsme světýlka v lampiónech a vydali se na mrazivou a  větrnou cestu k MIK, tam za odměnu dostaly děti záložku do knihy."

"Vítáme tě Andersene, zůstaň s námi chvilku déle. Všechny knížky přečteme, a potom hned usneme. Spacáky máme na zemi a pohádky mezi dlaněmi. Na chvíli být pasáčkem či Kajem, procházet se pohádkovým rájem. A teď máme nový sen, ať se vrátí Andersen..." napsali autoři z gymnázia v Praze 9, ulice Vybíralova.

A Andersen opravdu přišel, kolikrát, na to naše matematika nestačí, ale věřte, že v plné kráse se objevil minimálně v 800 místech. "V Trmicích vzal letošní zábavu do rukou dánský pohádkář, neodhodil po čtecí části plášť, neodjel zpět do Kodaně, ale dětem o sobě hodně vyprávěl, předváděl pantomimu, soutěžil s nimi, děti bavil a tancoval." V Ústeckém kraji ve Velkém Březnu: "vystoupil z parníku, ve kterém plul po Labi do Drážďan a čekal na nás v nedalekém zámku, aby nás ve svém cylindru provedl zámkem." Z Březové u Berouna hlásí, že: "najednou někdo zabušil na dveře, a nebyl to nikdo jiný než sám Andersen. Pěkně nás vyděsil, ale pak se představil a děkoval nám, že slavíme jeho narozeniny. Jediná překážka byla, že mluvil jen anglicky, dánsky to na nás naštěstí nezkoušel. Nezdržel se dlouho..." "Pan Andersen powital zaproszonych gości, a nastepnie bardzo ciekawie opowiedzial o sobie, swoim dzieciństwie, swoich marzeniach i zapraszal gości do czytania jego baśni. GBP w Zyrakowie" Do Uherského Brodu přišel Andersen v ojedinělém doprovodu J.Á.Komenského a oběma pánům se podařilo přesvědčit přítomné děti v muzeu, že pohádky četl i učitel národů. V Třinci se v nejtajnější zahradě děti mohly setkat se samotným panem Andersenem a zahradním trpaslíkem, oba vypadali: "jako bychom je právě vyrušili z nějaké záhadné zahradnické činnosti." Konalo se mnoho průvodů, zde je zmínka o jednom z nich: "Dobříšské děti se vydaly na pyžamový průvod městem, s transparentem Noc s Andersenem a za pokřiku hesel My spíme v knihovně a Ať žije Andersen, Ať žije knihovna prošly náměstí a opravdu je nebylo možno přehlédnout."

"Kouzlo mocné zaklíná,
staré časy otvírá,
proto přišel sem,
Trnka i sám Andersen... "

píší spáči z Turnova, a my všichni společně se již nyní těšíme na pátek 5. dubna 2013, kdy proběhne další ročník společné pohádkové Noci s Andersenem.

Mirka Čápová a Hana Hanáčková

RSS
    SKIP