BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

2
2008

Aktuální číslo Archiv Obsah

Národní technická knihovna

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

RSS

Mozaika

Česko čte Čapka (ČČČ)

Že jste ještě tenhle slogan neslyšeli? Tak to je velká škoda, protože si ho vymysleli knihovníci - SKIPáci a zkouší jím v letošním roce oslovit veřejnost v České republice a připomenout jednoho z našich největších spisovatelů, jehož 70. výročí úmrtí si v podzimních měsících připomínáme. Mimochodem rádi bychom velikány naší literatury připomínali i v dalších letech. Zdá se nám, že na ně tak trochu zapomínáme...

Kampaň "Česko čte Čapka" zatím opravdu nemá dostatečnou popularitu, takže nám s ní můžete pomoci! Nejvíce zatím pravděpodobně pomáhá časopis GrandBiblio, který od počátku tohoto roku v každém čísle představuje jinou tvář Karla Čapka - jako zahrádkáře, jako organizátora společenského života, jako dramatika, jako autora sci-fi atd. Na dvanáct čísel to vyjde jako nic! Chcete-li se tedy něco nového o Čapkovi dozvědět, nezapomeňte si přečíst v některé z knihoven kterékoliv GrandBiblio!

Další připomínkou Karla Čapka by mělo být Velké společné říjnové čtení (VŘSČ) v první den Týdne knihoven - měli bychom je totiž všichni zahajovat četbou z některého Čapkova díla, tak nezapomeňte!

Čapek byl také nejčtenějším autorem Noci s Andersenem. Nebylo snad české knihovny, kde by se z Devatera pohádek, Dášeňky či jiného díla pro děti alespoň něco nečetlo. Také Týden čtení probíhal v celé řadě knihoven (Pelhřimov, Tábor, Prostějov, Litomyšl, Český Těšín...) s nezapomenutelným Čapkovým dílem. Ve Dvoře Králové nad Labem se díky Městské knihovně Slavoj a jejím pořadům Na jaře s Čapkem potkalo (a prý s velkým nadšením) několik set dětí snad ze všech tamních škol, v Kostomlatech pod Milešovkou si vymysleli pěknou soutěž v hledání Čapokových děl. A jeden z nejhezčích nápadů přišel z Tábora: v březnu se rozhodli, že nově přihlášený čtenář s příjmením ČAPEK bude registrován zdarma.

Česko čte Čapka

A tak vás vyzýváme: přidejte své skvělé nápady k těm, které už ostatní knihovny realizují, a připomeňte (například v Týdnu knihoven, ale i kdykoliv jindy), že také Karel Čapek je naše rodinné stříbro.

A pokud se vám nechce nic organizovat a pořádat, zkuste si letos znovu vzít do ruky něco z úžasných povídek, románů, pohádek, divadelních her, fejetonů, sloupků, cestopisů, esejů či rozhovorů Karla Čapka. Nebudete zklamáni (existují opravdu i nesmrtelní autoři) a pomůžete nám slogan Česko čte Čapka naplnit.

Zlata Houšková


Obsah

 

SKIP