BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

3
2004

Aktuální číslo Archiv Obsah

Bibliobus

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

INFORMAČNÍ SERVIS

CEIBA - SPONZOR BULLETINU SKIP

Redakce Bulletinu SKIP (R) hovoří se zástupcem firmy Ceiba Lukášem Pajerem (P).

R: Představte stručně firmu Ceiba
P: Ceiba jako firma s.r.o. byla založena za účelem provozovat velkoobchod a maloobchod s materiály a vybavením pro knihovny, archívy, muzea, restaurátory, knihaře a další instituce zabývající se zpracováním, archivací či restaurováním papíru nebo knih. Jedním z prvních kroků našeho zaměření na zásobování knihoven byla dlouholetá spolupráce s německou firmou Neschen, která patří k předním světovým výrobcům materiálů pro ochranu a opravy knih. Nabídka materiálů této firmy se stala základním pilířem nabídky naší, postupně jsme sortiment produktů rozšiřovali a to především na základě podnětů a žádostí našich zákazníků - knihovníků. Velkou inspirací nám byly také zahraniční dodavatelské firmy s vybavením pro knihovny, především pak ze Spojených států, kde funguje takových firem několik. Sortiment těchto firem je pro nás stále ohromující a inspirující.

Pro vaši představu, když jsme před 4 lety s nabídkou pro knihovny začínali, měl náš katalog asi 20 stran, v nejnovějším katalogu již máme skoro 100 stran produktů. Navíc pro naše zákazníky neustále hledáme a vyvíjíme nové materiály a další zboží, které vyrábíme přímo v našich dílnách nebo u domácích dodavatelů. Výhodou je mnohem nižší koncová cena výrobku pro zákazníka. Naší vlastní produktovou řadu výrobků zároveň exportujeme do zahraničí, takže se s našimi výrobky mohou čeští knihovníci setkat i při návštěvách svých kolegů v cizině.

R: Ve kterých zemích tedy ještě působíte?
P: Na Slovensku a v Maďarsku, ale máme řadu obchodních partnerů po celé Evropě.

R: Vy ale nyní začínáte nabízet knihovnický mobiliář známé skandinávské firmy BCI/Eurobib. Jak jste daleko?
P: Vlastně na začátku. Jak my, tak naši partneři z firmy BCI/Eurobib víme, že nás čeká ještě spousta práce. Konkurence je zvláště na našem trhu velká a pro většinu dosud rekonstruovaných knihoven byli dodavateli interiérového vybavení především místní regionální truhlářské firmy.

To, co nabízíme nyní my, je neotřelý a stálý skandinávský design, vysoká kvalita materiálu i zpracování a především dlouhá životnost knihovnického nábytku. Naší jedinou nevýhodou může být cena švédského nábytku, ta je však i tak více než konkurence schopná. Navíc máme za sebou silného partnera s mezinárodní působností i referencemi a společnou silnou vůli se v českých a slovenských knihovnách s naším nábytkem prosadit. V několika knihovnách a dalších institucích již naše knihovnické nábytkové vybavení a doplňky pro knihovny mají a používají je.

Pro české a slovenské knihovny se nám také podařilo vyjednat příznivější cenu na nábytkovou řadu SlimLine, která je tak u nás o 20% levnější než kdekoli jinde ve světě. Naším hlavním cílem je nyní vybavit jednu z větších knihoven naším nábytkem a získat tak referenční a ukázkovou knihovnu. Takže první knihovna vybavená nábytkem od nás, bude mít možnost pořídit si náš švédský knihovní nábytek za velmi výhodných podmínek.

R : Máte i další plány v rozšiřování sortimentu?
P: Máme spoustu inspirace a nápadů, především z amerického knihovnictví, co všechno bychom rádi našim knihovníkům nabídli. Největším problémem je pak najít výrobce či dodavatele, který bude schopen výrobek nabídnout za co nejlepší cenu přijatelnou pro českého knihovníka. Naši nabídku ovšem utvářejí především sami naši zákazníci. Snažíme se vyhovět každému přání a to i přání té nejmenší knihovny za zapadlé vísky. Pro nás je skutečně "náš zákazník náš pán".

R: Ještě zpátky k restaurování papíru a knih a jejich ochrany. Oč mají naše knihovny největší zájem?
P: Pokud knihovna skutečně projeví zájem řešit fyzický stav svých knihovních fondů, týká se to především problémů s poškozenými vazbami knih. Následuje konzultace a posouzení skutečného stavu knih, pak nabídneme nějaké řešení. Největším problémem v našich knihovnách je používání nevhodných materiálů, především pak používání izolep a jiných pásek na slepování rozpadlých vazeb knih. Přitom stačí vzít do ruky jen jinou krabičku s opravnou páskou, pomocí které knihu snadno opravíte bez dalších následků a poškození. Podobné je to i s dalšími materiály, které v knihovnách na opravy knih používají. Pro opravy knih je tedy největší zájem právě o tyto opravné pásky, lepidla, předsádkové papíry a další pomůcky.

Co se týká ochrany knihovních fondů mají knihovny stále větší zájem o používání samolepících PVC fólií na obalování knih. Tady už nejde o opravy knih, ale především o prevenci proti jejich poškození. Pokud se kniha ještě jako nový přírůstek do fondu opatří ochrannou samolepící fólií je její životnost a odolnost proti poškození mnohem větší než u knihy neochráněné.

V našich knihovnách se na ochranu knih používají především PVC fólie nesamolepící. Takovou nesamolepící fólii najdete i v naší nabídce, ale naším hlavním produktem jsou samolepící fólie Filmolux. V knihovnách, kde tyto fólie již používají, vědí velmi dobře v čem jsou samolepící fólie lepší než ty obyčejné igelity, do kterých balí knihy ve vedlejší knihovně. Budete se divit, ale největší rozdíl je paradoxně ten ekonomický. Samolepící fólie je samozřejmě dražší než ta nesamolepící. V konečné kalkulaci však vychází samolepící fólie ekonomicky mnohem výhodněji.

Především se samolepící fólií obalí kniha jen jednou, tudíž se šetří nejen za obalový materiál, ale především pak za práci pracovníka, který obalování provádí. Nesamolepící fólie snadno podléhá poničení a je nutná její častá výměna, navíc samolepící fólie zároveň zpevňuje knižní vazbu, takže se uspoří peníze i za pozdější knihařské opravy. Hygienické a především pak estetické výhody ani nemusím připomínat. I čtenář je vlastně zákazník a spíše si vybere ke čtení knihu, která jej zaujme i pěkným ochranným obalem a nerozpadlou vazbou.

R: Na valné hromadě SKIP upozorňovala Dr. Vrbenská z Národní knihovny na rychlé chátrání českých knihovních fondů. Jste téhož názoru?
P: Částečně jsem se dotkl tohoto problému v předchozí odpovědi. Používání nevhodných opravných materiálů toto chátrání ještě více urychluje. Problémem jsou především asi chybějící peníze a někdy i malá vůle knihovníků tuto situaci řešit, přesto mě již mnoho našich zákazníků přesvědčilo, že když se chce …. Vytvořit malou knihařskou dílnu a začít knihy opravovat a starat se více o jejich fyzický stav, totiž ušetří mnoho peněz za pozdější nákladnější odborné opravy a nutné doplnění fondů. Navíc některé knižní tituly už ani nahradit nelze. I proto bychom rádi ve spolupráci se SKIPem prováděli v knihovnách a na knihovnických akcích semináře a workshopy jak knihovní fondy opravovat a ochraňovat.

R: A ještě poslední otázka. Na 1. VV SKIP proběhla informace o připravované smlouvě mezi SKIP a Vaší firmou. Můžete k tomu stručně?
P: Jak dobře víte, smlouva se rodí už delší dobu a teprve v těchto týdnech dostává reálnou podobu. Jde vlastně o určitý sponzoring se strany naší firmy jak Bulletinu SKIP, tak samotného spolku. V Bulletinu SKIP bude Ceiba pravidelně inzerovat jak v papírovém, tak elektronickém vydání, svaz bude zase získávat od firmy 5% z prodeje vybraného zboží českým knihovnám. Alespoň takto se rámcově o spolupráci jedná.

R: Dík za rozhovor.


Obsah

Optimalizováno pro MSIE 5.5 a Netscape 6.0

SKIP