4


2016

 

Inspirace

Moucha CC přistála ve vsetínské knihovně

Již téměř čtyři roky funguje v Masarykově veřejné knihovně Vsetín speciálně vytvořené místo, kde mají komiksy "zelenou". Pobídkou a impulsem pro vytvoření tohoto speciálního oddělení byla poptávka čtenářů, která naznačovala, že by komiksy mohly být lákadlem nejen pro menší a mladé čtenáře, ale i pro čtenáře dospělé. Roku 2013 jsme se rozhodli vyčlenit komiksy a vytvořit skutečný komiksový klub. A tak komiksová Moucha CC přistála na skle okna vsetínského K-klubu.

Logo Mouchy CC

Logo Mouchy CC

V současné době (listopad 2016) se ve sbírce Mouchy CC nachází cca 1400 komiksových publikacích všech typů a žánrů. Pravidelně doplňujeme rozsáhlé komiksové řady, jako např. Ultimátní komiksový komplet, nebo mnohadílné japonské manga, které naši čtenáři poctivě sledují a "nutí" nás nové díly co nejrychleji dokupovat. V kontrastu oproti útlým mangám stojí velkoformátové publikace, které jsou k zapůjčení pouze prezenčně, jedná se o Kolosální Conan, Kurva velký Sin City a Witchblade kompendium.

Potvrdilo se, že komiksy jsou vyhledávané a oblíbené napříč všemi generacemi. Mladší čtenáři si nejvíce půjčují sešity Garfileda, stále oblíbený je Čtyřlístek, poněkud drsnější, ale o to vyhledávanější humor pak nabízí Simpsonovi, Králíčkovy sebevraždy nebo Opráski sčeskí historje. V čele půjčovanosti se drží všechny "superhrdinské" komiksy, vždy v závislosti na aktuální filmové produkci. Ruku v ruce se stoupající oblíbeností seriálu roste i oblíbenost Walking Death, stálou fanouškovskou základnu mají komiksy o Sandmanovi od Gaimena a komiksy Franka Millera. Dalšími hojně čtenými tituly jsou např. Sága od Vaughana, cestovatelské komiksy od Delisleho, komiksy o Zaklínači, z českých autorů pak komiksy od autorské dvojice Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99, poetický Pavel Čech a nebo Nikkarinova trilogie 130.

Fond

Fond

Půjčování knih však není jedinou činností, kterou Moucha CC svým příznivcům nabízí. Pořádáme pravidelné a oblíbené workshopy, např. Jak zachytit zvuk, Jak vytvořit strip ad. Pořadatelsky vděčným workshopem je plackování nebo fotokoutky, kde aktéři vytvářejí komiksové okénko za pomoci rekvizit a bublin.

Fotokoutek

Fotokoutek

To, že je Moucha CC obletovaná, dokládá její každoroční narozeninová párty pro všechny vsetínské fanoušky komiksu. Na oslavu jsou samozřejmě zváni i vzácní hosté, nechybí dort, občerstvení a spousta dobré zábavy. Další velkou akcí, kterou pořádáme a při které se Moucha CC proletí na čerstvém vzduchu, je Komiksmánie, která se koná vždy na zahájení prázdnin na náměstí před knihovnou. Jedná se o odpoledne plné tvoření, hraní, tanečních vystoupení a živé hudby.

Komiksmánie

Komiksmánie

Lucie LomováNaše Moucha CC se ráda seznamuje s osobnostmi českého komiksu. Tvořili a povídali si s námi Lucie Lomová, Vhrsti, Nikkarin nebo Daniel Vydra. Dozvěděli jsme se, co je ke komiksové tvorbě přivedlo, co mají na komisech rádi a co plánují do budoucna. Zajímavé povídání si pro nás připravil i Ondra Lenny Král, který Mouchu CC zasvětil do pavučiny tajností Spider-Mana. Všechna tato setkání byla skvělou zkušeností a zároveň i zábavou.

Lucie Lomová u Mouchy CC, r. 2013

Průměrná doba života mouchy je jen 14 dní, my jsme ale rádi, že naše Moucha CC žije už 4 roky a doufáme, že stejně jako někteří superhrdinové bude nesmrtelná.

Lucie Strbačková a Jana Vaculíková

RSS
    SKIP