1


2016

 

Atlas

Vozovna

Vozoven je v Praze více, ale jen jedna nabídne knihy a prostor pro kulturu. Lidé ji od 30. 11. 2015 najdou v Praze 3 na Koněvově ulici, kde Městská knihovna v Praze a městská část Praha 3 otevírají víceúčelový kulturní prostor. Jednoduše pobočku knihovny a nové kulturní centrum - VOZOVNU.

Prostor Vozovny vznikl rekonstrukcí původní prodejny potravin v přízemí a suterénu obytného domu s adresou Za Žižkovskou vozovnou 18. Ke vstupu však kolemjdoucí láká hlavní vchod z Koněvovy ulice. Architekti ze studia Projektil se rozhodli využít původních výloh k průhledu do prostoru knihovny a posílili tak otevřenost a propojení knihovny s ulicí. Kolemjdoucí mohou být zlákáni k návštěvě a čtenáři mají z pohovek přehled o dění na ulici a výhled na projíždějící tramvaje.

Vozovna

A proč název Vozovna? Vozovna odkazuje na Žižkovskou vozovnu, která se nachází hned za rohem, a upozorňuje na výborné tramvajové dopravní spojení.

Investorem rekonstrukce prostor Vozovny je městská část Praha 3, která tak vyšla vstříc žádostem občanů o nové prostory pro pobočku knihovny. Nové a zatím nikde nevyzkoušené blíženecké soužití dvou zcela rozdílných subjektů není úplně bez problémů, ale snad se vše časem usadí a knihovna i kulturní centrum si najdou své místo na kulturní mapě Prahy 3.

Knihovna v přízemí nabídne návštěvníkům kromě zmíněného pohodlného sezení cca 14.000 svazků knih, výběr denního tisku a časopisů, studijní/čtecí koutek nebo internet v pevné i bezdrátové podobě. Chybět nebude ani dětské oddělení s knihovnou - ledním medvědem a stropem oživeným světly v podobě pestrobarevných balónků. A možná přijede i ta tramvaj...

Víceúčelové sály kulturního centra Prahy 3 v suterénu jsou sice s knihovnou spojeny zdviží a schodištěm, ale zároveň mají vlastní vchod z ulice a mohou tak fungovat zcela odděleně i v dobu, kdy je knihovna zavřená. Kromě foyer se schodištěm, které nabízí sezení a sledování televizního programu na zavěšených obrazovkách, se v prostoru suterénu nachází dva oddělitelné sály s celkovou kapacitou až 100 míst. Osvěžení návštěvníků zajistí nabídka kavárny s otevírací dobou v době kulturních akcí nebo nápojový automat.

Závěrem připomeňme, že pobočka Chmelnice, která čtenářům sloužila od roku 1965, ukončila svůj provoz na jaře roku 2014 z důvodu výpovědi od majitele objektu, ve kterém sídlila. Služby kamenné pobočky byly po dva roky nahrazeny stanicí bibliobusu.

Otevírací doba knihovny: Po 13-19, Út 9-16, St 12-19, Čt 12-19, Pá 9-16.

Lenka Hanzlíková

Foto: Vstup do nové pobočky Vozovna

RSS
    SKIP