1


2016

 

SKIP v akci

Den pro dětskou knihu a jiné akce Klubu dětských knihoven Jižní Čechy

Den pro dětskou knihu je jedna z akcí, kterou vyhlašuje SKIP ČR. Akce se koná poslední víkend v listopadu, tedy v předvánoční čas. Toto období nabízí nekonečné možnosti pro nejrůznější nápady, které mohou přivést dětského čtenáře do knihovny.

V roce 2015 se konal již IX. ročník. Každým rokem se k této akci připojuje více knihoven. Městská knihovna Tábor každoročně pořádá Den pro dětskou knihu. Poslední ročník se uskutečnil v pátek 27. listopadu 2015. Dopoledne bylo věnováno adventnímu vyrábění s Marií Liškovou, kde si nejen děti z nedaleké mateřské školky mohly vyrobit vánoční ozdoby. Odpoledne provázelo adventní vyrábění z korálků za pomoci Jaroslavy Radostové, kterého se kromě dětských návštěvníků zúčastnila školní družina blízké základní školy. Další doprovodný program pro děti zajistil divadelní soubor Tralalou Rodinného centra Radost s názvem Už si zase hrajeme. Jako každoročně se mohli noví dětští návštěvníci registrovat v knihovně zdarma.

Den pro dětskou knihu v roce 2014 probíhal podobně. Kromě již zmíněné registrace zdarma si mohli návštěvníci vyrobit vánočního soba s Marií Liškovou nebo vánoční hvězdičky na špejli s Kristýnou Maškovou. Opět nechybělo dětské divadélko Tralalou s představením Hrajeme si. V tomto roce si návštěvníci mohli zakoupit dětské knihy z nakladatelství Baobab nebo knižní štěstí (knížku s překvapením). Kromě již zmíněných akcí byly k dispozici výstavy šperků a šál Jaroslavy Radostové, stromečků a věnců Kristýny Maškové a také jste na dětském oddělení mohli najít knihy s vánoční tematikou a doporučenou četbu přes Vánoce.

Obdobně Den pro dětskou knihu probíhá i v jiných knihovnách. V knihovně v Plané nad Lužnicí v roce 2015 měla pohádková babička na starost kromě čtení a vyprávění také prodej knih, který byl zajištěný od firmy Levné knihy a dodané knihy spojovalo téma zvířátka. Téma bylo inspirováno pozvanou autorkou Věrou Karhanovou a jejími knížkami. Během odpoledne si děti mohly vytvořit vánoční kapříky z moosgummi a ozdobné popisky na dárky a na závěr Divadélko na nitce zahrálo pohádku Jak Jeníček a Mařenka nenašli perníčky. Zajímavostí této pohádky bylo, že zde účinkovala kočka i koza.

Klub dětských knihoven SKIP 03 Jižní Čechy se pod vedením předsedkyně Václavy Vyhnalové setkává několikrát do roka a společně si všichni zúčastnění vyměňují zkušenosti z podobných akcí pro děti, které každá knihovna pořádá. Kromě Dne pro dětskou knihu mezi oblíbené akce patří Knížka pro prvňáčka, Noc s Andersenem, Čtení pomáhá, Březen měsíc čtenářů, Týden čtení i Týden knihoven a spousta jiných.

Bc. Barbora Jůzová

DDK 2015

Den pro dětskou knihu v Městské knihovně Tábor

RSS
    SKIP