3


2015

 

SKIP v akci

Proč nám chybí Josef Čapek

Přestože byly prázdniny a teplotní rekordy padaly jeden za druhým, sjeli se v srpnu do Městské knihovny v Dobříši knihovníci z celých Čech. Konala se zde konference "Proč nám chybí Josef Čapek".

Jednotlivé bloky se zabývaly Čapkovou literární tvorbou, tvorbou výtvarnou a jeho osudy. Hned v první přednášce, při rozboru knihy Lelio, přirovnala přednášející toto dílo ke kubistickému obrazu. A v dalších přednáškách a prezentacích se potvrdilo, jak malířský styl byl těsně spjatý s jeho literární tvorbou a naopak. První blok zakončila dramatizace novely Stín kapradiny. Dobříští knihovníci novelu sami zdramatizovali a zahráli. Jejich vystoupení bylo na profesionální úrovni.

Do druhého bloku konference samozřejmě patřila návštěva Památníku K.Čapka ve Strži, kde historička umění PhDr. Pavla Pečínková měla přednášku Josef Čapek výtvarník. Památníkem nás provedla jeho ředitelka Kristina Váňová. Její výklad se zaměřil na téma Josef Čapek a Strž. O bratrech Čapcích a Ferdinandu Peroutkovi, který na Strži často pobýval, ví paní Váňová všechno. Zeptejte se jí na cokoliv a dostanete fundovanou odpověď.           

Po celé dva dny o nás všichni dobříšští knihovníci a knihovnice pečovali. Přednášeli, hráli, chystali doprovodné programy (např. znalostní soutěž v přírodě) a připravovali pohoštění, včetně pikniku pro 30 lidí. Moc jim za to děkujeme.

Přednášek se účastnila starší drobná paní. Vždy stála v pozadí a vše s velkým zájmem sledovala, ale nic nekomentovala. Byla to Kateřina Dostálová, vnučka Josefa Čapka.

Konferenci bylo možné uspořádat díky finanční podpoře SKIP ČR a Ministerstva kultury ČR.

Stanislava Benešová

RSS
    SKIP