3


2015

 

SKIP v akci

Milý Láďo aneb Den pro dětskou knihu...

Tak mne požádal můj milý kolega, Ladislav Kurka, abych napsala do Bulletinu SKIP něco ze svých zkušeností o Dni pro dětskou knihu. Že se o tom zase asi neví tolik, když se k němu hlásí stále jen něco okolo 100 českých knihoven a že se mu zdá, že je to škoda. Když to třeba u nás, v Kutné Hoře, funguje. A že se blíží období, kdy o tom můžou knihovny začít uvažovat. A co že si o tom vlastně myslím.

DDKTak Láďo, já si myslím, že je to škoda. Neuchopit. Jasně - mohou se vést diskuse o obsahu, o načasování - v minulosti jsme třeba v Sekci veřejných knihoven SKIP diskutovali - je to naše, je to děckařů? A Láďo, víš co? Mně je ta příslušnost vlastně jedno. Nám v Hoře to přišlo prostě jako bezva příležitost a pár úspěšných ročníků ukazuje, že Den pro dětskou knihu vzali naši, kutnohorští, čtenáři za svůj. Už když před lety idea Dne pro dětskou knihu připutovala z Děčína, zkusili jsme ji přetavit podle našich nápadů, pro naše prostorové podmínky a taky podle toho, co umíme a co jsme schopni - zaplatit a udělat.

Víš, já si vážně myslím,že hlavní idea toho sobotního dopo a odpoledne není dnes samozřejmostí. Myslím to, že pod vánočním stromkem by knížka, a především ta dobrá dětská, neměla chybět. A Den pro dětskou knihu vidím právě takhle - my v knihovně chceme v tomhle období, víc než jindy, tudíž ukázat, které knížky považujeme za ty, které se dětem i rodičům budou líbit a ideálně i zprostředkovat jejich koupi za zvýhodněné ceny. Aby pod stromečkem nechyběly.

Zdá se to jednoduché, ale není. Tedy pro nás alespoň nebylo. Obrátit se na zdejší, kutnohorské knihkupce nebyla ta nejsprávnější cesta - navrhované slevy nebyly pro naše čtenáře nijak závratné. A tak jsem vedla řadu jednání přímo se zástupci nakladatelů, pilovali jsme podmínky (prosincový termín není v souvislosti s ukončením účetního roku úplně nejpohodlnější), řešili jsme způsob převzetí knížek i vrácení toho, co neprodáme. Asi bych měla zdůraznit, že od počátku jsme nechtěli a nechceme "vydělat", chtěli jsme prostě, aby ceny byly co nejnižší pro samotné naše čtenáře. A ano, to nám už většinou vychází - Thovt, Fragment, Albatros, Artur a další a další. Pro některé knížky si sami dojedeme, tak jsme se třeba osobně poznali s Helenkou Zmatlíkovou z Arturu nebo s Baobabem. Někteří nám knížky pošlou, někteří je k nám dovezou. Prodáváme až do Vánoc. Pak sčítáme, balíme a vracíme. Někdy až v novém roce, některým ještě před svátky.

A co dál? Doprovodný program. Předvánoční období si samozřejmě říká o nejrůznější kreativní dílničky, někdy mám pocit, že nic jiného v knihovnách neděláme. Ale to jsme tak úplně nechtěli. Tedy, ne že bychom s dětmi nějakou tu ozdobičku nevytvořili, to zase ano. Ale pořád se nám líbí to čtení. A tak zveme zajímavé lidi, aby si s námi četli. Pro ilustraci - třeba v loňském ročníku přijala naše pozvání Jolana Voldánová, přijela i se svou dcerou a sobotní Den pro dětskou knihu strávila v Kutné Hoře s námi. A s našimi čtenáři. Zajela i na pobočky.

Pro rodiče a prarodiče šoupeme tuhle předvánoční sobotu s nábytkem oddělení pro dospělé sem a tam a snažíme se i v našich prostorově skromných podmínkách vytvořit místo, kde pohodlně usazeni popíjejí dospělí kávu, punč a zkoušejí naše cukroví. Když tedy nechtějí v dětském poslouchat zrovna Jolanu Voldánovou. Takže cukroví a k tomu si čtou, poslouchají audioknížky, koukají na plátno nebo jen tak "předvánočně drbou" s knihovnicemi - prostě jak kdo chce a může. A my si zase posteskneme, že máme tak málo místa. Prostě nic neobvyklého. Většinou zajde starosta.

Jo a Láďo, je to mazec, ale my slavíme i na našich pobočkách. Třeba pro Obecní knihovnu Malín se stal Den pro dětskou knihu samostatným fenoménem, která zahajuje adventní náladu celé vsi. Ve spolupráci s tamními spolky, dobrovolnými hasiči i řadou dobrovolníků přerostl Den pro dětskou knihu v regulérní vesnickou slavnost - s minitrhy, koncertem i soutěžemi. A čtením a knížkami pochopitelně. No konečně - koukni sám, přikládám pár fotek. A když budeš mít čas a chuť, přijeď. V Malíně, v místě téhle pobočky bydlím, takže to prožívám ještě o něco víc.

Láďo, nemyslím, že jsme v Kutné Hoře nějak výjimeční. V mnoha z těch každoročně sto přihlášených knihovnách připravují neméně pracné a zajímavé programy. Procházím si web, který SKIP pro Den pro dětskou knihu připravil - mimochodem dost se mi líbí http://www.dendetskeknihy.cz/. Těch nápadů je tam spousta. Já osobně, po rekapitulaci, kterou jsi mi svým mailem nastartoval, napíšu pár kolegům - třeba se letos ta stovka knihoven rozmnoží.

Hezké, už skoro podzimní dny.

Poznámka:

Tak já Ti, Gábino, moc děkuji, a v Malíně se zastavím - mám to od kolínské zahrady jen kousek.

Láďa

Den pro dětskou knihu  se letos koná 28. listopadu.

Gábina Jarkulišová

 

 

RSS
    SKIP