3


2015

 

SKIP v akci

Kniha do vlaku

Pilotní projekt Městské knihovny v Mikulově se rozšířil díky spolupráci SKIP s Českými drahami na cca 40 dalších nádraží. Projekt nabízí cestujícím a čtenářům novou službu půjčování knih a vše funguje na principu "vezmi knihu, vrať knihu". Na vybraných nádražích jsou umístěny police s knihami, které si můžou cestující volně půjčovat, bez registrace, nezávisle na otevírací době knihovny, bude na jejich rozhodnutí, zda ji vrátí, přinesou jinou nebo věnují do knihovny více knih, které již přečetli. ČD si stanovily cenu za pronájem místa pro knihovničky, ale snažili jsme se pro knihovny vyjednat co nejlepší podmínky. Shodli jsme se však na tom, že pronájem cca 600 Kč/rok (knihovna nemá více jak 0,5m2) za reklamu knihovny a podporu čtenářství není mnoho. Smlouva s ČD také zajistí ochranu majetku knihovny a jakousi spoluúčast na projektu. Do knihovničky je dovoleno umístit libovolné knihy, pokud po obsahové odpovídají obecnému vkusu a s vhodným obsahem. Na podzim, kdy bude na nádražích více lidí v prostorách hal, bychom chtěli nachystat nějaké novinky, rozšíření např. o putovní knihu, něco jako geo-kniha, abychom zapojili i mladé čtenáře, autorská čtení ve vlaku, více spolupracovat s reklamním oddělením ČD, dostat se do jejich časopisů.

Každý Čech podle statistiky ročně přečte 13 knih, z toho koupí jen dvě. Knihovny za rok registrují na 41 milionů výpůjček.

Nádraží v Táboře - dílo Městské knihovny v TábořeDalší police s knihami se nyní objevují na českých nádražích. Projekt Kniha do vlaku chce popularizovat čtení, zpříjemnit cestujícím dlouhou jízdu a zároveň dát starým knihám šanci najít si svého čtenáře. Většina knih v nabídce jsou vyřazené kusy, které by jinak skončily ve sběru. České dráhy se nejprve obávaly vandalů a zlodějů. Provoz je ale bez problémů. Sdílení použitých knih je novým trendem, například formou pouličních knihoven. Mezi první zapojené knihovny patří Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě. V havlíčkobrodské odbavovací hale Českých drah umístili knihovničku, kde si cestující mohou z uložených knih vybrat tu, která jim zpříjemní chvíle čekání na vlak, případně celou jízdu. Knihy nejsou součástí fondu žádné knihovny, takže se nemusejí vracet. Ale cestující si je mohou půjčit, vzít, případně do knihovny zase vložit některou ze svých již přečtených knih. Nudu ve vlaku zahání i strakonická knihovna. S touto novinkou v regionu přišla Šmidingerova knihovna a Strakonice tak mají v rámci kraje poměrně zajímavé prvenství. "Máme představu, že tato malá knihovna si bude žít vlastním životem. Že si lidé rádi půjčí knihu a že třeba i přinesou své, které mají doma a už je nepotřebují," uvedla ředitelka knihovny Andrea Karlovcová. České dráhy vyšly nápadu vstříc. "Považujeme tento nápad za tak ojedinělý, že si zaslouží podporu," řekla za ČD Jiřina Nováková. Sama jezdí ze Strakonic do Českých Budějovic vlakem každý den. "Asi budu první, kdo této možnosti využije," dodala. Strakonická knihovna v podobných aktivitách pokračuje dál. Kromě možnosti půjčit si knihu ve venkovním areálu plaveckého stadionu na Křemelce a otevření minipůjčovny na nádraží připravuje otevření knižního stánku na Podskalí.

I mostecká knihovna začala šířit knihy všemi směry. Zástupkyně ředitele mostecké knihovny Anna Němcová uvedla: "Mostecká knihovna (jako první v Ústeckém kraji) přichází s touto novou službou - Knihou do vlaku. Spolupráce s pracovnicemi ČD je víc než skvělá, fandí nám, pomáhají, jsou velice vstřícné. Plánujeme ještě zlepšit a rozšířit propagaci. Ale hned jsme do projektu přidali malé vylepšení - v každé knize je vlepen štítek s žádostí o zpětnou vazbu od cestujících čtenářů, aby nám napsali, kam až s knihou doputovali. Jsme teprve na začátku, uvidíme co bude dál. Myslím, že už teď jsme spojili jižní Moravu (Mikulov) a severní Čechy (Most). Snad se připojí i další váhavci a podpoříme tak čtení napříč Českou republikou, a třeba i za hranicemi. Nejen že vozíme knihy za seniory na penziony, zásobujeme školní knihovny a chodíme číst dětem do nemocnice, od června letošního roku mohou knihy od nás cestovat doslova do celého světa. Uzavřeli jsme smlouvu s Českými drahami a na mosteckém nádraží máme pro všechny cestující připraven regál plný zajímavých knih a časopisů. Navazujeme na projekt, který vznikl na jižní Moravě v Mikulově a po dohodě se SKIP ČR se prosazuje i v dalších knihovnách."

Roman Giebisch

Na nádraží v Havlíčkově Brodě - dílo Krajské knihovny Vysočiny

RSS
    SKIP