2

2015

 

Hana Berdychová

Tragédie a ztráta

Nic jiného člověka nenapadá při čtení řádků, které pro nás napsal Jiří Berdych, bratr zavražděné Hany B. Zveřenujeme bez redakčních úprav.

Dobrý den, posílám Vám informace o Hanině Berdychové.

První stupeň základní školy - Trnová

Od první třídy velmi ráda četla knížky, ve čtvrté třídě sama pro sebe psala knihu o holčičce Nikol.

Druhý stupeň základní školy - Horní Bříza

Střední škola - Střední odborná škola profesora Švejcara - Knihovnické a informační služby

Maturovala se samými jedničkami

Dalším koníčkem byly cizí jazyky, proto se rozhodla pro studium Mezinárodních vztahů na ZČU

Studovala angličtinu, němčinu, ruštinu, bulharštinu, španělštinu a soukromě francouzsky.

Bakalářská práce byla na téma - Vlivy kolonizace a dekolonizace na etnický konflikt ve Rwandě

Genocida a neštěstí v Africe ji tak trápila, že chtěla odejít pracovat do Afriky jako humanitární pracovnice, rodiče Ji to ze strachu o její život rozmluvili.

Více než politika ji zajímala historie a proto dále pokračovala ve studiu na Magisterském oboru - Moderní dějiny dvacátého století

Opět se zajímala o Afriku a její diplomová práce byla zaměřena tentokrát na Etiopii (téma práce: Haile Selassie a jeho rozporuplné postavení v moderních dějinách Etiopie). Za tuto práci obdržela cenu děkana za nejlepší diplomovou práci. Státní zkoušku zakončila s vyznamenáním.

Svým profesorem byla přemlouvána k pokračování v dalším doktorandském studiu, dokonce pro ni měl již téma dizertační práce. Hanina tuto možnost zvažovala, nakonec odmítla a dala přednost práci v knihovně.

Když pracuje asi půl roku, je ji nabídnuta práce s využitím cizích jazyků. Samozřejmě i lépe placená. Opět odmítá, z knihovny Horní Bříza odcházet nechce, říkala, že práce v knihovně je pro ni práce snů. Vidí zde možnost tuto malou knihovnu povznést na vyšší úroveň. Doma všem o své práci neustále vypráví.

Dále se zajímala o přírodu, milovala cestování, lyžování a hodně turistiku. Nejraději trávila čas na Šumavě, zejména na Knížecích pláních.

S pozdravem Jiří Berdych

A ještě dodatek Věry Soutnerové, ředitelky Městské knihovny v Plasích

Po profesní stránce byla Hanka velice vstřícnou a milou knihovnicí. Častokrát si jezdila sama vybírat knihy pro svoje čtenáře k nám do pověřené Městské knihovny v Plasích. Pravidelně se účastnila porad a vždy jsme se na ni těšili, protože měla stále úsměv na tváři. Připravovala mnoho akcí hlavně pro dětské čtenáře a pro školy. Knihovnu pozitivně posunula. Paradoxem je, že předchozí p. knihovnice, která odcházela do penze, měla problém s bezdomovci, ale Hanka, které jsem se při návštěvách opakovaně ptala, tvrdila, že vše zvládá a žádný problém s nimi nemá.

Hanka nám všem bude chybět.

Ladislav Kurka

 

RSS
      SKIP