1


2015

 

PLZEŇ - hlavní město evropské kultury 2015

Je to celoevropská kulturní záležitost, proto jistě patří do našeho časopisu. Ukázalo se však, že to není záležitost jednoznačně přijímaná a tak publikujeme názory jak organizátorů (Bechná a Sulženko), tak knihovníků (Šedo, Šlesingerová, Kapsová).

Jak je Plzeň připravena na úkol být celý rok hlavním městem evropské kultury?

Co se týká počtu akcí, pak jistě ano. Slavnostní zahájení odstartovalo sezónu nového cirkusu, která potrvá celý rok a která dominuje našemu programu. Já osobně mám radost z mimořádných výstav, které letos budou v Plzni k vidění - retrospektivní výstava J. Trnky Ateliér a na ni navazující výstava Zahrada 2, kterou připravuje Trnkův vnuk Matyáš. V dubnu se otevře pro veřejnost kreativní zóna DEPO2015, kde budou kromě výstav k vidění také koncerty a která bude celoročně sloužit zejména k rozvoji tzv. kreativních průmyslů. Upozornit bych chtěla také na interaktivního průvodce po Plzni, který vzniká pod názvem Skryté město a který provede turistu po Plzni formou příběhů. V létě zvu všechny zájemce do Plzeňského kraje, kde proběhne multižánrový festival 9 týdnů baroka, na který naváže na podzim v Západočeské galerii výstava Baroko v západních Čechách.

Úloha plzeňských knihoven v celé akci

Literatura je bohužel v našem programu zastoupena minoritně. Nicméně několik literárních projektů realizujeme, ať už přímo my (Plzeň 2015) nebo ve spolupráci s našimi partnery, mezi které knihovny patří. Už minulý rok jsme spolupracovali s Knihovnou města Plzně a Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje na prvním plzeňském ročníku akce Noc literatury, letos budeme pokračovat. Několik projektů a výstav se podařilo uskutečnit také ve spolupráci s Univerzitní knihovnou v rámci loňského hrabalovského výročí. Kromě toho spolupracujeme s Knihovnou města Plzně na projektu Fotoalbum. Jedná se o projekt, jehož cílem je vytvořit společné album plzeňských obyvatel, jejich vzpomínek a míst, která mají rádi. V prosinci se rozběhl dlouhodobý projekt Meeting literature, který připravuje Oddělení zahraničních knihoven SVKPK ve spolupráci se zahraničními partnery a společností Plzeň 2015. Na závěr bych chtěla pozvat i na literární pořady, která pořádá přímo společnost Plzeň 2015. Pro tento rok je připraven cyklus literárních večerů na téma My a Evropa, my a svět. Už o první čtení (M. Pilátová - Tsunami blues) byl ohromný zájem, který podporuje naši snahu v takových projektech pokračovat.

Monika Bechná

RSS
    SKIP