1


2015

 

SKIP v akci

Soutěž Lovci perel ve finiši

Od ledna letošního roku si mladší i starší děti mohly ověřit své čtenářské znalosti v soutěži Lovci perel. Smysl hry spočíval v tom, že děti musely vybrané tituly nejen přečíst, ale také odpovědět na minimálně 4 otázky, vztahující se k ději a postavám knížky. Za správné odpovědi pak získaly perlu a mohly si, podle své čtenářské pilnosti a rychlosti, vytvořit náhrdelník nebo náramek. Díky nepovinným úkolům, kdy např. malovaly ilustrace nebo vyjadřovaly svůj vlastní názor k tématu knihy, navíc dostaly knihovnické peníze. Za ty si v závěru soutěže mohly vybrat nejrůznější zboží v adventním krámku.

Soutěž byla ukončena 28. listopadu. Zaregistrovalo se do ní celkem 80 dětí, ale skutečně se zapojilo jen 70. Slůvko jen je ale velmi relativní, protože na setkání knihoven východočeského regionu, který zahrnuje Pardubický i Královéhradecký kraj, jsme zjistili, že litomyšlské děti patří mezi nejaktivnější. Do konce října se jim dohromady podařilo "ulovit" víc než 700 perel a během posledního soutěžního měsíce- listopadu - se počet zvýšit na konečných 887.

Odměnou všem soutěžícím byl kromě oprávněného pocitu ze čtenářské zdatnosti a dobré znalosti knížek i šňůrka perel a možnost vybrat si za nasbírané knihovnické peníze pěkný dárek.

Adventní krámek zahájil svůj prodej, určený výhradně Lovcům perel, v sobotu 29. listopadu. Tedy v den, který jsme my, knihovníci, už popáté slavili jako Den pro dětskou knihu.

Výběr "zboží" byl opravdu veliký, od knížek, stavebnic, puzzle, USB, triček a čepic po batůžky, kosmetiku, bižuterii, pexesa, fixy a propisovačky. Některé děti si tak domů odnášeli dárek nejen pro sebe, ale i dárek, který pod vánočním stromečkem nadělily rodičům nebo sourozencům.

Završením soutěže bylo lednové setkání Lovců perel svitavské, moravskotřebovské a naší knihovny u nás v Litomyšli, které se uskutečnilo 14. ledna. Po úvodním seznámení dětí jsme se sesedli k velkému stolu a  vyměnili si zkušeností a dojmy. My knihovnice jsme se shodli na tom, že největším přínosem bylo zapojení těch, kteří nepatří k pilným čtenářům, ale spíš k pravidelným  návštěvníkům našich počítačových koutků.  A kupodivu se tito soutěžící neocitali na konci "závodního pole". Děti ostatním prozradili, jaká perlorodka se jim nejvíc líbila, nejlépe se jim četla a nejhlouběji na ně zapůsobila. Po malém občerstvení jsme se vydali do nově rekonstruovaného a v červnu loňského roku opět otevřeného muzea. Nejprve jsme si prohlédli sbírku panenek a dozvěděli se něco z historie této hračky. O patro výš nás pak všechny zaujala výstava, věnovaná práci výtvarnice Šárky Váchové. Její loutky a návrhy kostýmů k mnoha filmovým pohádkám nás okouzlily a nadchly. Na závěr této výstavy jsme společně shlédli dva díly večerníčku Chaloupka na vršku. Pomyslnou třešničkou na dortu se stala pro naše děti, kluky nevyjímaje, návštěva muzejní převlékárny. Tam se za pomocí nejrůznějších kostýmů, paruk a klobouků přestrojili za sedláky a selky, měšťany a urozené dámy. Naše "převlékací orgie" ukončila až polední přestávka. Po návratu do knihovny jsme utišili hlad a žízeň a když už některým začínala být dlouhá chvíle, sáhli jsme k osvědčenému receptu - soutěži.
Kluci a holky se trumfovali v poznávání  názvu knih podle ilustrací a ve znalostech jmen předních českých ilustrátorů. Nakonec zvítězili zástupci Moravské Třebové. Drobné ceny, které obstaraly všechny tři knihovny, si ale odváželi všichni soutěžící. A k tomu kontakty na nové přátele, se kterými se v Litomyšli seznámili. Tak jim držme palce, ať jim to vydrží a nám ať se vydaří naše příští setkání dětských čtenářů.

Jana Kroulíková

RSS
    SKIP