4


2014

 

Inspirace

Za dětmi na kolech autoveteránů a rekord k tomu...

Do škol a knihoven na Prachaticku se za dětmi s literaturou pro děti vydali 24. září spisovatelé, kteří pohádky píší. Při sedmém ročníku akce Na kolech po knihovnách regionu Ecce Libri, pořádané Městskou knihovnou Prachatice, patřila zmíněná kola autoveteránům, jejichž řidiči rozvezli spisovatele do různých světových stran, aby se na závěr sjeli na vyvrcholení slavnosti u naučné stezky školy Zlatá stezka 240 v Prachaticích.

Akce se zúčastnili přední autoři české dětské literatury Ivona Březinová, která jela do Vimperku, Petra Braunová, jež zamířila do Vitějovic a Netolíc, Michaela Burdová, jejímiž cíli byly Volary a Lenora, a Marek Šolmes Srazil, který potěšil malé posluchače v Dubu u Prachatic, Strunkovicích nad Blanicí a Bušanovicicích. Z jihočeských spisovatelů se pak Ivo Stehlík představil v Husinci, PhDr. Miluše Vítečková ve Vlachově Březí, PhDr. Jaroslav Pulkrábek ve Čkyni a Hynek Klimek spolu s ilustrátorkou Zděnkou Študlarovou ve dvou prachatických školách.

Všichni se v rámci akce zúčastnili ve spolupráci s Agenturou Dobrý den Pelhřimov rovněž pokusu o nový rekordní zápis v české Guinessově knize rekordů o největší počet lidí, zároveň čtoucích a poslouchajících jeden text. Dosavadní rekord, ze 4. října 2010, činil 4889 lidí v 41 institucích. Úderem osmé hodiny pokus o rekord odstartoval četbou z knihy O víle Majolence a profesorovi z Prachatic ilustrované Zdeňkou Študlarovou, kterou napsal Hynek Klimek v minulém školním roce se 24 prachatickými školáky, kteří se tvorby zúčastnili při Lekcích tvůrčího psaní pořádaných Městskou knihovnou Prachatice, a to jedna skupina přímo v knihovně a druhá, složená ze žáků čtvrtých tříd, ve škole Zlatá stezka 240. S podporou města Prachatice, které se spolu s knihovnou postaralo o její vydání, měla slavnostní premiéru 13. září při Podzimních slavnostech v Prachaticích.

Pokus o rekord byl úspěšný. Dosavadní byl výrazně překonán, když se po součtu informací z řady míst z celé republiky ukázalo, že tentokrát bylo zároveň čtoucích a poslouchajících 15 876 ve 152 institucích od Tachova na západě po Vsetín na východě republiky.

Hynek Klimek

RSS
    SKIP