4


2014

 

SKIP v akci

Týden knihoven 2014 a další říjnové události

V říjnu bývá v knihovnách velmi rušno, a to nejen v Týdnu knihoven, který v roce 2014 probíhal od 6. do 12.10. Nejen na jeden týden, ale na celý měsíc byl v jaroměřické knihovně naplánován pestrý program, který měl oslovit jak čtenáře, tak širokou veřejnost.

Doznívala burza knih, výstavu pastelů Libuše Müllerové vystřídaly vážné i nevážné dřevěné plastiky Lubomíra Jedličky.

Poslední pátek v září začala pletací odpoledne, která pokračují až do konce listopadu. Zkušené ženy i malé holčičky, které se chtějí naučit tuto techniku, se setkávají v knihovně a pletou šály, kterými zahřejí studnu ve dvoře Centra života a podnikání, jak to dělali Štuclinka se Zachumlánkem v knize Fr. Nepila.

Úspěšně pokračuje celoroční literární soutěž "Lovci perel", která bude vyhodnocena začátkem prosince při příležitosti Dne dětské knihy.

V rámci projektu "Maratón čtení" jsme získali finanční podporu SKIPu a Čtení pomáhá k pozvání výtvarnice a spisovatelky Lucie Seifertové, která tvoří trojrozměrná leporela s historickou tématikou. Její oceněnou knihu Dějiny udatného českého národa i ostatní leporela si mohly děti I. stupně prohlédnout a pokusily se malou skládačku vytvořit v úterý 7. 10. 2014.

Pro dospělé, zvl. pro pány, byla připravena na středu 8. 10. 2014 přednáška pana Ing. Vykoukala o historii I. světové války s názvem "Jak se to nepovedlo". Bohužel, tuto příležitost využilo málo posluchačů.

V pátek 10. 10. 2014 se setkala skupina hostů na křest básnické sbírky "Partitury zelených lásek" spisovatele a básníka PhDr. Oldřicha Koudelky, doplněné fotografiemi Jana Hlaváče. Poetickou náladu podpořily recitace Rudolfa Berana a vzpomínky účastníků příjemného podvečera.

Velké deskohraní se už do Týdne knihoven "nevešlo", ale mělo velký ohlas. V pátek 17. 10. se zaplnila výstavní síň dětmi, rodiči a všemi, co si rádi hrají. Pan Petr Frajvald se svými přáteli předvedli přítomným hry, které obdržela knihovna z projektu "Nezapomeňte (se) vrátit". Navíc přivezli s sebou množství jiných stolních her k pobavení malých i velkých.

Jako každý měsíc, i v říjnu proběhly tvůrčí kurzy paličkování a patchworku.

Velmi jsme se těšili na opakované setkání s Kamilou Skopovou ve středu 22. 10. 2014, kdy si připravila výtvarnou dílnu na tvorbu levandulových panenek. Tentokrát moc o tradicích nepovídala, protože se více pracovalo. Děvčatům se podařilo zhotovit velice originální panenky, které budou v domovech dlouho vonět levandulí. Samozřejmě nechyběly její skvělé kuchařské knihy a navíc čtyři nová leporela s klasickými pohádkami.

Opět pro děti připravilo SRPŠS v pátek 24. 10. průvod s rozsvícenými dýněmi a lampióny, který vždy končí na dvoře Centra života a podnikání. Děti ve vyhřáté výstavní síni čekala paní Černohousová z prostějovské hvězdárny s pohádkami o hvězdách, souhvězdích a vesmíru. Tentokrát byly děti zvlášť pozorné a snad si některé informace zapamatovaly.

V sobotu 25. 10. byl uskutečněn dlouho plánovaný zájezd do Prahy. Spolehlivý a opět vzorně připravený průvodce Jan Valíček provedl Hradčanami všechny zájemce. Při loňském zájezdu do adventní Prahy jsme se na Hrad už nedostali, tak jsme spojili návštěvu divadla s poznáním významné památky. Divadlo Studio Dva nám poskytlo příjemný zážitek při shlédnutí muzikálu "Hallo Dolly! " s hlavní představitelkou Ivanou Chýlkovou.

A na závěr 31. 10. další křest, a to kalendáře s mandalami Emilie Didi Bertové. Křest doprovázela recitace a čtení astrologických textů Aleny Málkové. Tóny tibetských misek Jany Remerov vytvořily magickou náladu, jak jsme zvyklí z předešlých setkání.

Helena Vykydalová

RSS
    SKIP