3


2014

 

Co nového ve SKIP

V regionech

Region Jižní Čechy

Lída Švíková

Literární Šumava 2014

Akce se konala za podpory Ministerstva kultury ČR.

Literární Šumava poosmnácté, to bylo setkání nejen jihočeských a západočeských knihovníků ve Volarech. Tradiční akce, která se díky podpoře Ministerstva kultury daří pořádat pravidelně. Místo se mění, mění se i účastníci, ale některé věci zůstávají stejné. Stále se střídá pořadatelství - jedno setkání je v Plzeňském kraji, jedno v Jihočeském. Stále se objevují stejné tváře, i když přibývají nové, dokonce i mladší, zdravé jádro zůstává. Stále téma - Šumava, její podoby, historie, obraz v literatuře a knihovny s ní spojené.

Ve Volarech nás čekalo velmi příjemné uvítání v Městské knihovně, která sídlí v centru města a díky dvěma aktivním knihovnicím, Vlaďce Škrnové a Báře Stehlíkové, a podpoře zřizovatele má výborné výsledky. Prostory má dostatečné, počítačové vybavení také, návštěvníků hodně a díky pěkným akcím i dobré jméno ve městě. O podpoře ze strany zřizovatele svědčí i to, že nás starostka města, paní Martina Pospíšilová, přišla přivítat osobně a díky její podpoře jsme mohli být ubytování v městském hotelu Bobík za velmi výhodných podmínek. Hotel koupilo město Volary, zrekonstruovalo ho a díky spojení s panem Jiřím Stablou jsou v něm provozovány konopné lázně. O těch jsme si také něco poslechli, ale hlavně jsme si je užili. Každý si mohl vyzkoušet zábal, masáž, koupel či jiné nabízené procedury.

Ale téma bylo hlavně literární a knihovnické, takže jsme přivítali volarské autory a nakladatele, Romana Kozáka, Petra Čmerdu a Jaroslava Pulkrábka. Hlavní slovo měl Roman Kozák, vyprávěl o Volarech, vzal nás na kostelní věž, zorganizoval šňupací křest knihy Jaroslava Pulkrábka "Šumavské povídání aneb co v kronikách nenajdete" a ještě nás všechny rozezpíval a rozesmál. Večer věnovaný šumavské literatuře a historii byl hlavně díky němu vtipný, poučný a velmi příjemný.

Druhý den nás čekalo cestování, dokonce i přes hranice. Hned ráno jsme vyrazili do Kreisbibliothek Freyung, která je partnerskou knihovnou Městské knihovny Prachatice. Přivítala nás její paní ředitelka, paní Nortburga Schreiner, která nás provedla knihovnou a seznámila nás s její činností. Poté nám německý spisovatel Michael Sellner společně se zástupkyní Euroregia paní Jarosch a zástupkyní okresního úřadu Freyung - Grafenau paní Keck představil svou novou německo-českou dětskou knihu Kouzelné stromy věnovanou česko-německým vztahům. Účastníci Literární Šumavy knihu dostali i s osobním česky psaným věnováním. Ocenili jsme příhraniční spolupráci a vraceli se do Čech.

První zastávka byla hned za hranicemi ve Strážném. Prohlédli jsme si pěknou malou obecní knihovnu v krásně opravených prostorách, prošli si obec, obdivovali pietní místo na základech zbořeného kostela a dali si výborný oběd. A byli jsme připraveni na další cestu.

Popojeli jsme kousek k Soumarskému mostu a prošli se krásnou takřka novou naučnou stezkou Soumarským rašeliništěm. Obdivovali jsme přírodu a užili si krásného dne, který ještě nekončil. Do Lenory, dalšího cíle to byl jen kousek. I tam jsme viděli knihovnu, dozvěděli se něco o historii tohoto koutu Šumavy a podívali jsme se na pomník autora šumavské hymny Andrease Hartauera. Další zastávkou byly České Žleby a hřbitov, na jehož zdi je pamětní deska Bohumila Hasila, bratra "Krále Šumavy." Na putování Šumavou jsme navázali večerní besedou s autorem knihy Návrat Krále Šumavy Davidem Janem Žákem. Téma Šumavy a její historie se prolínalo celým setkáním.

V sobotu dopoledne jsme se rozloučili s Volary a přejeli do Prachatic. Slavnostní přijetí v obřadní síni v Prachaticích starostou města Ing. Martinem Malým dalo setkání slavnostní ráz. Pan starosta krátce promluvil o historii a současnosti města Prachatice. Následovala krátká prohlídka centrem Prachatic a Prachatickým muzeem za doprovodu Mgr. Pavla Fencla, ředitele Prachatického muzea. No a kde jinde skončit než v knihovně. Mgr. Hana Mrázová, ředitelka Městské knihovny Prachatice, provedla přítomné historií prachatické knihovny a pozvala všechny k její prohlídce. Osmnáctý ročník skončil a nám nezbývá než se těšit na příští Literární Šumavu 2015, která se bude konat v Sušici.

Fotografie z akce můžete najít na adrese: http://lida27.rajce.idnes.cz/Volary/

Region Liberecko

PhDr. Dana Kroulíková

Seminář Senioři v knihovně - knihovny pro seniory, který 27. 5. 2014 upořádala Regionální organizace SKIP Libereckého kraje ve spolupráci s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci, se setkal s výrazným zájmem knihovnické veřejnosti.

Cíl organizátorů - uvedení do problematiky i nastínění možných aktivit knihoven v této oblasti byl naplněn a s ohledem na bezprostřední reakce účastníků bylo toto setkání i velmi inspirativní.

Všechny prezentace jsou se souhlasem jejich autorů zpřístupněny na adrese: http://bit.ly/Senioři_v_knihovně, nebo webu SKIP http://vool.cz/0pNNp.

RSS
    SKIP