3


2014

 

Mozaika

Zámecká literární noc v Klimkovicích - 20. června 2014

Dlouho jsme přemýšleli, co nového a smysluplného vymyslet pro všechny uživatele knihovny v Klimkovicích, ale i pro lázeňské hosty nedalekých jodových sanatorií, a využít prostory místního zámku. Proč tedy nespojit různé žánry v jeden celek, kde přesto hlavní roli bude hrát kniha, buď jako inspirace nebo jako přímý účastník čtení. I stalo se. Knihovna zaúkolovala ostatní spolky a organizace ve městě Klimkovice (Město Klimkovice, kulturní a informační centrum, turistické informační centrum, maďarskou prodejnu Erli, ochotnický divadelní spolek Paměť Klimkovic, zámecký vinný sklep, rodinné příslušníky a hlavně dobrovolníky z řad žáků ZŠ Klimkovice). Kupodivu nikdo neprotestoval a po tříměsíční přípravě mohl náš pilotní projekt vypuknout.

Klimkovická zámecká stála za to. Foto Dan Kozelský Klimkovická zámecká stála za to. Foto Dan Kozelský

Úderem 18 hod. se otevřela brána zámku a krásné zámecké komtesy přivítaly návštěvníky originálními perníčky a nádvořím se rozezněla hudba v podání Jistebnického žesťového kvinteta, poté nám klimkovičtí ochotníci zahráli "drama" Černý kohout podle místní pověsti z knihy Pověsti hradů a zámků (Morava a Slezsko) autorky Naďi Moyzesové, a už se v zámeckém vinném sklípku chystalo autorské čtení regionální spisovatelky Evy Tvrdé.

Klimkovická zámecká stála za to. Foto Dan KozelskýTa všechny přítomné seznámila se svou knihou Dědictví, a protože děj příběhu se odehrává v nedalekém Hlučínsku, všichni se zaujetím poslouchali. Během celého večera návštěvníky po klimkovickém zámku provázela v historickém kostýmu paní průvodkyně a seznamovala s minulostí i současností Klimkovic.  Děti mohly soutěžit v hledání schránek s úkoly, které je zavedly do všech možných koutů zámku a blízkého okolí. Zpřístupněna byla i půda a zámecký sklep, do kterého se během roku jen tak nedostanete. Na všechny hravé, malé i velké návštěvníky čekala na půdě bílá a černá paní, ve vlhkém sklepení sličné čarodějnice. Po celý večer bylo zajištěno občerstvení v podobě maďarských specialit a dobrého vína. Zároveň v naší pobočce Muzea Novojičínska, proběhla i Slezská muzejní noc a zájemce o výtvarnictví a lidovou kulturu čekala výtvarnice Helena Salichová, v podání paní Hany Jabůrkové. Počasí nás sice trochu pozlobilo, ale vše vyšlo podle plánu a už máme na příští 2. ročník Zámecké literární noci přislíbenou účast významného českého současného spisovatele. Ale to je překvapení. Tak za rok na viděnou.

Klimkovická zámecká stála za to. Foto Dan Kozelský Klimkovická zámecká stála za to. Foto Dan Kozelský

Zuzana Konvičková

RSS
    SKIP