3


2014

 

Mozaika

Den v pohybu

První bibliobus vyjel do pražských ulic 2. srpna 1939. Důvodem byla snaha o rozšíření knihovnických služeb i do okrajových pražských čtvrtí, kde nebyla kamenná pobočka. Pojízdnou knihovnu, autobus značky Praga v ceně 150.000,-, věnovala Pražanům pražská městská pojišťovna. V provozu ale dlouho nebyl, zabavil ho wehrmacht a následně byl využit jako lazaretní vůz na frontě.

Celodenní oslava 75. výročí prvního výjezdu pojízdných knihoven se odehrála v sobotu 9. srpna v Muzeu MHD ve Vozovně Střešovice. Ve slunečném dni se tu výjimečně na jednom místě sešly všechny tři bibliobusy Městské knihovny v Praze a nechyběl ani autobus pro prevenci kriminality Městské policiehl. města Prahy. Občerstvení zajistily pojízdné palačinky Galetka a kavárna Mamacofee.

Setkání čtenářů s bibliobusy se zdařilo

Návštěvníky čekal pestrý program. Představení Knihovna ve smyku odehrál knihovnický divadelní spolek Výstředník, pak vozovnu roztančilo hudební uskupení Emila a Jakub se svým street drumming and alternative/electronica vystoupením. Děti zase nadchlo pohádkové představení v podání Divadla Marky Míkové. Nechyběly ani soutěže o drobné ceny, zajímavé komentované prohlídky bibliobusů a také hraní deskových a pohybových her. Vstupné na akci bylo zdarma a čtenáři Městské knihovny v Praze s platným průkazem měli zdarma také vstup do Muzea MHD. Návštěvníci pak měli příležitost svézt se přímo z akce historickou tramvají č. 91 až do centra Prahy. Akci si užilo celkem 500 návštěvníků a všichni organizátoři i zúčastnění byli s průběhem celého dne velmi spokojeni.

Michaela Losíková

RSS
    SKIP