2


2014

 

Co nového ve SKIP

V regionech

Plzeňský region

Hana Hendrychová

Z iniciativy pracovnic Filozofické a právnické knihovny a Pedagogické knihovny Západočeské univerzity se 29. ledna uskutečnilo setkání pracovníků služeb z knihoven v Plzni a blízkém okolí. Setkání mělo přispět k vzájemnému poznání, výměně zkušeností a inspiraci, jak dál ve službách. Nejvíce bylo diskutované téma práce s ČSN a problém s vymáháním pohledávek vůči problematickým čtenářům. Účastníci setkání hodnotili jako přínosné a přátelské, uvažuje se i o setkání dalších knihovnických profesí (pracovníků akvizice a katalogizace a referenčních služeb).

V únoru se konal seminář Řečnické umění aneb Mluvím, mluvíš, mluvíme s režisérkou, dramaturgyní a herečkou Lídou Engelovou, velmi dobře hodnocený všemi účastnicemi.

Vyhlášení vítěze krajského kola soutěže o Čtenáře roku 2014 - čtenářské rodiny bylo připraveno na 25. března. Jednotlivé čtenářské rodinné týmy, jak byly nominovány svými knihovnami, představila ve Smetanově síni SVK PK ředitelka Knihovny města Plzně Helena Šlesingerová. Vítězná rodina Šindlerových si odnášela tablet, který věnovala firma McDonalds, všichni ostatní obdrželi drobné dárky od sponzorů soutěže. Závěr setkání patřil ukázkám starých tisků z fondu vědecké knihovny a zajímavému výkladu o restaurování historicky cenných knih.

Na přednášku k novému občanskému zákoníku JUDr. Zemanové Lindové a Mgr. Jirouškové, vyučujících ze SOŠ prof. Švejcara v Plzni, dorazilo do Smetanovy síně SVK PK na šedesát posluchačů.

Velký zájem byl také o společný autobusový zájezd na veletrh Svět knihy v Praze 15. května. Autobus jsme obsadili do posledního místa. Stánky vydavatelů, improvizovaný antikvariát, doprovodné programy, setkání knihovníků... mnoha z nás se čas vymezený návštěvě veletrhu zdál krátký.

Co nás čeká dál?

Ve dnech 22.-24. 5. 2014 účast na semináři s vlastivědnou tematikou Literární Šumava v jižních Čechách, tentokrát ve Volarech a Prachaticích. Na 26. srpen připravujeme setkání knihovníků seniorů v Plzni a rádi bychom v této tradici pokračovali vždy jednou za dva roky. 12. září se uskuteční jednodenní zájezd Univerzitní knihovny Západočeské univerzity s podporou SKIP, cílem bude Hrabalovo Kersko a další zajímavá místa. 14. října společně vyjedeme na odborný zájezd do Lokte za expozicí umělecké knižní vazby manželů Sobotových, na návštěvu městské knihovny a hradu Loket. Letošní program ukončí exkurze v knihovně Západočeského muzea v Plzni spojená s přednáškou o muzejním knihovnictví, kterou přednese PhDr. Ila Šedo.

RSS
    SKIP