2


2014

 

SKIP v akci aneb Bylo bude

Láryfáry, třesky, plesky (OKnA v Hradci Králové)

V polovině dubna se v Knihovně města Hradce Králové uskutečnila soutěžní přehlídka O Knihovnických Aktivitách: OKnA 2014. Mottem letošního - třetího ročníku se stal úryvek z básně Jiřího Žáčka, patrona soutěže: "Povíme si spolu hezky, láryfáry, třesky, plesky". Přehlídku uspořádal Klub dětských knihoven SKIP ve spolupráci s Knihovnou města Hradce Králové a SKIP Východní Čechy za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

V průběhu dvou dnů (15. a 16. dubna) představilo sedm statečných knihovnic své programy pro první stupeň základních škol na téma poezie. V přímé interakci s dětmi a před zraky více než osmdesáti kolegů knihovníků.

Předvedené pořady hodnotila odborná porota ve složení: Helena Šlesingerová (ředitelka Knihovny města Plzně, předsedkyně KDK), Lenka Ťoupalová (Knihovna města Plzně, vítězka minulého ročníku), Viera Némethová (Miestna knižnica Petržalka, vítězka slovenské přehlídky 2013), Iva Valentová (ZŠ Školní náměstí Chrudim, pedagog, porotce ankety SUK Čteme všichni) a Eva Sedláčková (nakladatelství Host, bývalá předsedkyně KDK SKIP). Porota rozhodně neměla lehkou práci s vyhodnocením.

Hlavní cenu udělila porota Městské knihovně Sedlčany, kterou reprezentovala Jana Vyskočilová s programem Poezie v povětří inspirovaným knihou Radka Malého Listonoš vítr. Její pořad obdržel i Cenu diváků.

Ocenění získaly i další programy a jejich autorky (v abecedním pořadí):

Hana Holubková z Městské knihovny Praha za zprostředkování emocionálního prožitku poezie a práci se zvukomalbou v pořadu Krutá panna
Krahulena;

Eva Kordová z Městské knihovny Antonína Marka Turnov za vynikající schopnost improvizace v programu Nebe, peklo ráj, s básničkou si hraj aneb Hra na básníky;

Marcela Kořínková z Knihovny Kroměřížska za srdečný kontakt s dětmi, zapojení všech dětí a účelné propojení tématu poezie s knihou a knihovnou v pořadu Poezii, tu mám rád;

Linda Novotná z Městské knihovny Semily za netradiční spojení tématu poezie s technikami procvičování paměti v programu Mozkohrátky s poezií;

Kateřina Šildrová z Městské knihovny Český Těšín za rozmanitost vytvoření originální postavy provázející pořadem Sherly Holmesová aneb případ ztracené básničky;

Marika Zadembská z Městské knihovny Třinec za účinné využití multimediálních prostředků v programu Poezie. Ohrožený druh? připraveném dle zásad RWCT.

Ač už nějaký pátek v dětské knihovně nepracuji, dění v Klubu dětských knihoven jsem nepřestala sledovat a pokaždé se těším z jeho úspěchů. Když jsem zjistila, že se díky Ivetě Novotné podařilo přenést do Čech vynikající (slovenský) nápad na soutěžní přehlídku knihovnických programů, měla jsem obrovskou radost. Přesně tohle jsem vždycky vyhledávala.

Okna

Možnost uvidět, jak to dělají jinde/jiní, inspirovat se od nich, zasadit sebe sama a svou práci do kontextu práce ostatních. Tříbit si názor na to, jak má vypadat - zajímavá, úspěšná, účelná, smysluplná - zkrátka dobrá "beseda", a diskutovat o tom s ostatními.

Přehlídka O Knihovnických Aktivitách: OKnA to naplňuje vrchovatě. Dává příležitost vidět a porovnat řadu rozdílných přístupů a nabízí tak jedinečnou příležitost k sebereflexi - ať jste účinkujícím či divákem.

Přijďte příště také! A neobávejte se přihlásit se svým pořadem. Pokud můžu soudit ze své pozice pozorovatele (a letos i porotce) - cílem této přehlídky není vyhrát (ačkoli je to zasloužená satisfakce a ocenění práce), ale především získat cennou zkušenost pro osobní rozvoj. Pro mě je vítězem každý, kdo sebere odvahu si pro tuto zkušenost dojít.

Čtvrtý ročník přehlídky OKnA se uskuteční v dubnu 2015 v Městské knihovně Třinec a bude věnován pořadům pro druhý stupeň základních škol na téma První a druhá světová válka v literatuře pro děti a mládež.

Eva Sedláčková

RSS
    SKIP