2


2014

 

SKIP v akci aneb Bylo bude

Noc s Andersenem 2014

Bilance 14. ročníku Noci s Andersenem je docela jednoznačná - 1.398 registrovaných míst v šestnácti zemích světa, kde pohádkový večer a noc zažilo 81.559 dětí a dospělých. Přitom o posledním, třináctistémdevadesátémdevátém místě, jsme se dozvěděly až ze zprávičky uveřejněné v konferenci Andersen, a tím posledním místem, o kterém víme, je skupina SKANSKA. Snad do všech míst dorazily speciálně tiskem vydané pohlednice s obrázkem psího komisaře Vrťapky, jehož autor Petr Morkes mediálně zviditelnil naši akci k podpoře čtení v rozhlase i televizi, stejně jako autor VHRSTI. Z knížky O Vendulce a drakovi se četlo v naší zemi i ve vzdálených destinacích. Proběhla celá řada nočních soutěží, knižní odměny poskytlo nakladatelství Mladá fronta, také hlasování o Cenu nočních spáčů, detektivní pátrání nejen s firmou McDonald's, společná čtení, telemosty, velkou pozornost posluchačů jistě vzbudily relace Českého rozhlasu i Rádia Regina na Slovensku. To vše s velkým ohlasem dětí i dospělých, a z mnoha míst nám napsali, že nocování si pro velký úspěch zopakují ještě i letos, aby se na všechny děti dostalo. Letošní novinkou byla spolupráce s Eurocentry, které podporuje Úřad vlády, jejichž zástupci připravili v některých městech České republiky soutěže, připomínající 10. výročí vstupu do EU. Velice si považujeme také neutuchající přízně velvyslanectví Dánského království, jehož reprezentanti s panem velvyslancem v čele četli v knihovnách pohádky. Takto to vypadá jako suchý výčet aktivit, ale skutečnost byla mnohem šťavnatější. Před patnácti lety jsme vůbec nedokázaly domyslet, co všechno a v jakém měřítku se odehraje vždy jednou za rok na počest pohádek a Hanse Christiana.

Co se Ti nejvíce letos líbilo? (ptá se Mirka Hanky)

Asi vzájemné povědomí o dění na všech místech, každý rok je to stejné, když nám do mejlu naskakují zprávičky o prožitých dobrodružstvích v jednotlivých místech, máme radost, jsme dojaté, vděčné všem organizátorům, kteří to vše prožívají spolu s námi. Uvědomujeme si, kolik je mezi námi činorodých, kreativních, úžasných, skromných lidiček, kteří ve svém volném čase jsou ochotni připravit program dětem. Vždyť z jednoho loňského sleepover v Austrálii se vyklubala letošní tři místa a české děti a rodiče v zámoří si vše náležitě užili.

A považte, v Londýně nocovala děcka dokonce v katedrále! Ale obě nás úplně dostala přihláška z keňského kibucu Amani Kibera, z níž jsme se radovaly hned při registraci, a když jsme pak průběžně sledovaly přípravy i průběh jejich večera, dobrodružství s výpadkem elektriky, hledání pokladu, společnou večeři malých černoušků, padaly nám slzy do klávesnice...

Jaké novinky pro rok 2015 se Ti honí hlavou? (ptá se Hanka Mirky)

Při přípravách každé další Noci s Andersenem se snažíme myslet nejen na malé čtenáře, ale také na děti nemocné, které potěšíme návštěvou v naší nemocnici. A v příštím roce bychom rádi pozvali k nám na půdičku dětského knižního království děti z nedalekého dětského domova. Nápad není náš, rády se necháme inspirovat některými dalšími knihovnami.

V národním měřítku nás velmi těší, že se ke knihovnám přidávají nejrůznější komunitní místa, v adresáři lze nalézt mateřské, základní, střední i vysoké školy, gymnázia, ústavy sociální péče, výchovné ústavy, ochránce přírody, nízkoprahová centra, dětské domovy, kluby maminek, skautů, pionýrů i hasičů, zařízení pro zdravé děti i pro děti s postižením (např. Centrum pro dětský sluch TAMTAM či Ulita, Slovenská knižnica pre nevidiacich v Levoči). Do budoucna by nám velmi pomohlo, aby na tisk a následnou distribuci pohlednic pro všechny noční spáče přispělo nejen Ministerstvo kultury ČR, SKIP ČR či Úřad vlády... snad by vše nemuseli financovat jen jmenovaní. Vždyť se nocuje ve školách, družinách, ústavech, klubovnách a dalších místech, a tak by mohlo pomoci např. i ministerstvo školství.

A nakonec společné přání

A obě si už dlouho přejeme propojit například obce se stejnými či podobnými názvy, příkladně Žabovřesky a Žabokreky, Žilina v Čechách a známější slovenská Žilina, Suchdol nad Odrou a Suchdol nad Lužnicí, Jarošov nad Nežárkou a Jarošov na Slovácku, Veselí nad Moravou a Veselí nad Lužnicí, Ořechov a polské Orzesze či Jesenice v Čechách a ve Slovinsku. Věříme, že s dnešní technikou by to neměl být problém. Dovolíme si citovat ze zprávičky uveřejněné v australském krajanském časopise Klokan: "Děkujeme za pamětní pohlednice i všechny materiály k propagaci a použití během akce. Tak daleko od rodné země je moc příjemné vědět, že jsme pořád její součástí, a že se můžeme zapojit do společných projektů. Už teď se těšíme na příští rok a tentokrát už to bude i s přespáním! Díky, díky!" napsala za zúčastněné protinožce Jitka z Perthu.

Mirka Čápová - Hana Hanáčková

RSS
    SKIP