1


2014

 

Inspirace

Dobříšská knihovna: Tvoříte??? Odměníme vás!

Letos s Jiřím Kolářem!!!

Městská knihovna Dobříš, tak jako mnoho jiných, pořádá již spoustu let literární a výtvarné soutěže. Před třemi lety jsme se rozhodli pro novou formu a od té doby každoročně vyhlašujeme jednu literárně-výtvarnou soutěž s celostátní působností, otevřenou dětem i dospělým. Dětské příspěvky hodnotíme v jedné kategorii společně s příspěvky dospělých, ale velice pečlivě zvažujeme, nakolik úroveň práce odpovídá věku autora, či jej - ještě lépe - přesahuje.

Těmito soutěžemi si nejen klademe za cíl podporu amatérského psaní, kreslení a malování napříč věkovými kategoriemi, ale snažíme se též vždy připomenout některou z význačných osobností, spjatou s českou knihou. Jsme velice rádi, že zájem přispěvatelů každoročně výrazně stoupá:

Do soutěže "Mám oči jak Trnka" jsme přijali 32 literárních a 170 výtvarných prací, o rok později v soutěži "Obraz jedna báseň", připomínající dílo Kamila Lhotáka to bylo již 75 básní a 320 obrazů. V loňském roce jsme pro soutěž "Zlatý Zmatlík" dostali již 111 textů a obrázků bezmála 500, některé dokonce až z Bostonu!

Také máme velkou radost, že kvalita odevzdaných prací je pokaždé velice vysoká a že z vítězů naší soutěže se rekrutují i budoucí slibní autoři, např. Hana Karolina Kobulejová či Janička Balážová, která po opakovaných úspěších u nás dokonce loni ve svých necelých 15 letech vydala svou první knížku.

V letošním roce vyhlašujeme soutěž ke 100.výročí narození slavného českého Pařížana Jiřího Koláře, kterou jsme nazvali "Kolář Paříž Dobříš". Funkci předsedy literární poroty přijal spisovatel Miloš Kratochvíl, výtvarné porotě bude předsedat výtvarnice Galina Miklínová. Jako obvykle nabídneme vítězům obou kategorií velkorysé finanční ceny (letos byly hlavní ceny po 2 000,- Kč a celkem jsme vyplatili přes 10 000,-Kč, nemluvě o cenách knižních). Takovéto ceny můžeme rozdávat díky podpoře sponzorů - sponzora pro letošní ročník zatím ještě hledáme. Přesné zadání a podmínky soutěže zveřejníme na přelomu března/dubna na www.knihovnadobris.cz a soutěž budeme avízovat též v konferenci andersen, na vhodných webech a dle možností v tisku. Budeme velice rádi za propagaci soutěže, která se stává naší prestižní událostí - plakát k soutěži bude ke stažení na našich webových stránkách. Milé kolegyně, milí kolegové, máte-li ve své čtenářské obci talenty, sem s nimi!

Romana Bodorová

 

RSS
    SKIP