1


2014

 

Inspirace

Čtenářská liga aneb nejlepší čtenář ve vsetínské knihovně

Během léta vyhlásila vsetínská knihovna prázdninovou soutěž o nejlepšího čtenáře či čtenářku centrální půjčovny - Čtenářskou ligu. Tímto (jistě ne ojedinělým) nápadem knihovna reagovala na klesající počet výpůjček především v letním období. Pokusila se tedy přijít s lákadlem, které by tento stav zlepšilo a "donutilo" čtenáře si více půjčovat knihy. Pro vsetínskou knihovnu to byl také další způsob propagace a možnost přilákat nové uživatele.

Před začátkem prázdnin oslovila knihovna (osobně, telefonicky) několik místních firem s prosbou věnovat hlavní cenu do čtenářské ligy. Odpověděla jedna firma zaměřená na prodej elektroniky, výpočetní techniky a poskytla do soutěže elektronickou čtečku knih Amazon Kindle PAPERWHITE, 6" E-ink displej, WIFi.

Před začátkem soutěže byly vyhotoveny "kartičky" pro čtenáře, kteří měli zájem se do Čtenářské ligy zapojit. Akce byla mediálně podpořena (regionální TV, regionální tisk, plakáty a letáky knihovny a viditelné označení v centrální půjčovně). Knihovníci o akci při půjčování informovali čtenáře a nabízeli jim účast v lize.

Čtenáři, kteří se rozhodli soutěžit, obdrželi kartičku a při každé výpůjčce jim byl po dobu letních prázdnin zaznamenáván počet vypůjčených knih. Do výpůjček se pro tento účel nezapočítávaly výpůjčky "aktualit" - sešitků s čtením pro ženy, westernů atd., což bylo od počátku komunikováno se čtenáři.

Do soutěže se zapojilo téměř 100 čtenářů, z nichž 57 odevzdalo platnou "kartičku".

Na první zářijové odpolední besedě v knihovně bylo oceněno 10 nejlepších "čtenářů". Ti si za celé léto v součtu vypůjčili 916 knih. Těchto deset nejlepších získalo od knihovny ceny v podobě roční registrace zdarma, knihy nebo deštníku. Absolutní vítězka soutěže a výherkyně čtečky Soňa Zeťová přečetla za léto 158 knih z knihovny. Potěšená vítězka sdělila, že je milovnicí tištěných knih, a tudíž čtečka pro ni bude velikou výzvou. Těší se, že vyzkouší něco nového a přestože doposud uznávala pouze knihy v "klasické podobě", ráda objeví i nové technologie a věří, že jim přijde na chuť.

Pokud budeme hodnotit celou akci, většina zapojených byli "uvědomělí" čtenáři... Samozřejmě jsme je při vrácení netestovali z přečtené literatury (a podstupovali jsme riziko, že některé vrácené knihy nebyly přečteny). Většinou se ale jednalo o pravidelné čtenáře knihovny (i když přibyli i noví), jejichž výpůjčky nestouply mnohonásobně.

Perlička na závěr: Jedna nová čtenářka akci pojala po svém a začala si denně odvážet z knihovny vozík knížek -té jsme pak také vysvětlili, že to není úplně smyslem soutěže, a pochopila.

Vedoucí služeb po kontrole statistik za červenec a srpen zhodnotila, že došlo k mírnému nárůstu výpůjček oproti minulým obdobím.

Kateřina Janošková

 

RSS
    SKIP