1


2014

 

Děti (ne)čtou

Výskyt perlorodek v Čechách a tipy knihovnic na zajímavé dětské knížky

Lovci perel a "tipy" knihovnic na zajímavé dětské knížky jsou projekty, kterými knihovnice z východních Čech přispívají ke Dni dětské knihy. Projekty jsou od listopadu 2013 vystaveny ke stažení na webové stránce www.knihovnahk.cz a v současné době s nimi pracuje již cca 180 registrovaných knihoven. Úvodní podrobné informace získáte na webu v oddíle Pro knihovníky, sekce Projekty.

KDK SKIP 08 i v letošním roce nabízí dětským knihovnám čtenářskou soutěž Lovci perel, která mění čtení v dobrodružství a z práce s knihou dělá zábavu.

Projekt pochází z dílny dětských oddělení Knihovny města Hradce Králové. V loňském roce proběhl první oficiální ročník v rámci KDK Východních Čech. Analogie mezi lovem perel a četbou dětských knih se ukázala jako velice šťastná a pro velký úspěch v řadách dětských čtenářů nabízíme druhý ročník hry všem knihovnám ČR.

Jde o to, že více než 400 dětských knih pro mladší i starší čtenáře je zpracováno v otázky a úkoly přesně na míru. Tyto knihy - perlorodky přinášejí svým čtenářům zajímavý zisk v podobě opravdových perel, někde podle podmínek i jiné hodnocení. Malí milovníci příběhů tak mají okamžitou zpětnou vazbu na své čtenářské úsilí a tím i silnou motivaci k další četbě. 

Hra jako projekt pro celou republiku začala v lednu 2014 a, i když je soutěž již v plném proudu, stále se do ní knihovny mohou přihlašovat. Pokud se rozhodnete s námi hrát, nejdříve registrujte svou knihovnu. Po té si stáhnete veškeré informace - podrobný popis projektu, přihlášku, soubory s hracími kartami, plakáty a další. V případě nejasností nebo problémů můžete kontaktovat koordinátorku celého projektu - Bc. Alici Hrbkovou z Knihovny města Hradce Králové, která je autorkou námětu hry (perly@knihovnahk.cz).

Projekt "Lovci perel 2014" má v tuto chvíli již 125 registrovaných knihoven. Neváhejte a přidejte se i vy. Projekt podporují: Knihovna města Hradce Králové, SKIP 08, Ministerstvo kultury ČR, České korálky a další.

Pomocník pro lepší orientaci v dětské literatuře

Pokud chceme rozvíjet dětské čtenářství, měli bychom se alespoň orientačně vyznat v dětské literatuře, což není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. V současné době nestačí sledovat nabídku "svého" knihkupce, ale je nutné sledovat přímo nabídky jednotlivých nakladatelství, kontrolovat reedice, u cizojazyčné literatury je zapotřebí sledovat i kvalitu překladu a vědět, o jaké knížky mají děti zájem.

Členky Klubka KDK SKIP 08 se rozhodly společně vypracovat seznamy doporučené dětské literatury pro jednotlivé věkové skupiny. Správnost tohoto kroku potvrzují i nejnovější výzkumy dětského čtenářství, které v minulém roce provedla společnost Mediasearch. Ze studie "České děti jako čtenáři v roce 2013" vedené Hanou Friedlaenderovou a Lucií Vrbíkovou mimo jiné vyplývá, že dětem i rodičům chybí vodítko pro orientaci v současné dětské literatuře. Tipem na čtivou a kvalitní knihu nepohrdnou ani učitelé.

Knihovníci v seznamech získají kvalitní pomoc v oblasti doplňování knihovního fondu i odborný materiál (výběrovou anotovanou bibliografii), který mohou nabídnout pedagogům a rodičům k dalšímu využití. Je pochopitelné, že vždy záleží na čtenářské vyspělosti každého žáka a řazení knížek podle jednotlivých tříd je pouze orientační. Základní jmenovité seznamy jsou doplněny anotovanými podrobnými soupisy knih. Pro lepší orientaci jsou k záznamům pro žáky 6. - 9. ročníku připojeny i medailonky autorů. Vzhledem k tomu, že seznamy pro některé ročníky jsou dosti obsáhlé, je v každém z nich zvýrazněno 10 nejčtenějších a nejzajímavějších titulů. Ke Dni dětské knihy budou soupisy pravidelně aktualizovány o zajímavé knížky, které během roku vyjdou.

Vaše tipy na zábavnou četbu do "seznamů" rádi zařadíme. V průběhu roku je můžete zasílat koordinátorce projektu Mgr. Jitce Kyclové z Krajské knihovny v Pardubicích (kontakt: knihovna21@gmail.com). Pokud se budete chtít podělit o zkušenosti s propagací dobré četby, budeme vděčni za vaše postřehy, názory a návrhy.

Doporučujeme, aby dětská oddělení na svých stránkách uvedla odkaz na "seznamy" společně s dalšími projekty, na jejichž webových stránkách lze nalézt typy kvalitní dětské knihy:

Alice Hrbková, Božena Blažková, Jitka Kyclová

 

RSS
    SKIP