4


2013

 

Děti (ne)čtou

Rande s robotem

Že by se knihovna mohla změnit v centrum robotické revoluce, to by předpokládal asi málokdo. Těžko si představit staromilštější prostředí než budovu plnou zaprášených svazků, kde Vás přísná knihovnice se zvednutým ukazováčkem kárá i za hlasitější odkašlání. A přece se ve vítkovické pobočce Knihovny města Ostravy odehrávaly scény skoro jako ze sci-fi filmu.

RobotMezi regály kroužil elegantní android a na návštěvníky důležitě poblikával dotykovou obrazovkou. Robot Advee zapůjčený z Vysoké školy báňské čtenářům ukázal maličký kousek budoucnosti. A že to byl kousek více než zajímavý dosvědčují desítky návštěvníků, kteří si chtěli s robotem promluvit, přehrát si na něm vzdělávací film nebo zahrát kvíz či akční hru.

Pravda, některé z těchto atrakcí byly možné jen díky pohotové obsluze s dálkovým ovladačem v ruce a vtipný dialog s místními knihovnicemi se musel naplánovat několik týdnů dopředu. To však nic neubralo na nadšení hlavně klukovských čtenářů všeho věku, odkojených filmy s Terminátorem.

Než Vás za pultem knihovny přivítá pochromovaný android, který Vás za pozdě vrácenou knížku počastuje elektrošokem, uplyne snad ještě dlouhá doba, na další roboty v knihovně se však díky spolupráci s ostravskou VŠB můžete těšit už v příštím roce.

Mgr. Petr Schink

RSS
    SKIP