3


2013

 

SKIP v akci aneb Bylo bude

Plodné tvůrčí setkání v Chrudimi 29.6. - 1.7.

Jako již několik let, i letos v létě pořádala naše akční kolegyně Iveta Novotná v akční chrudimské knihovně seminář pro knihovníky. A ten byl rovněž akční!!!

Plodné tvůrčí setkání v Chrudimi Vzhledem k pozáplavové situaci jsme se sice letos sešli pouze v komorním kroužku, ale nám, kteří jsme přijet mohli, to vítr z plachet rozhodně nevzalo. Od prvních okamžiků nás - nerada se opakuji, ale nelze to nenapsat - náš AKČNÍ kapitán PaeDr. František Zborník zcela jasně vedl k cíli, a ačkoli se naše bárka nebezpečně nakláněla vlevo vpravo pod silnými bouřemi smíchu, nakonec dovedl.

Zatímco loni jsme se zde s Františkem věnovali lidové poesii, letos jsme se zaměřili na prózu. Po 3 slunné dny jsme pracovali s pověstmi a pokoušeli se najít způsob, jak je dramaticky přetvořit tak, aby se výsledný tvar nestal jen nudnou a zbytečnou ilustrací textu.

Jako malý dráždivý předkrm nám František naservíroval práci s indiánskou pověstí, což se ukázalo jako dokonalý plán. Měl-li kdo z nás na začátku snad nějaké zábrany, na konci této práce už o nich dozajista nevěděl a do přípravy hlavního chodu jsme se pustili směle. Práce s pověstí o Křesomyslu a Horymírovi byla výrazně jiná, což se hodilo: i my jsme již byli jiní a poté, co jsme pod vedením šéfkuchaře základní suroviny okrájeli až na dřeň, troufli jsme si do kotlíku přihazovat čím dál tím víc vlastního koření. Nakonec jsme tedy divákům nabídli starou pověst v moderním pojetí, kdy jednoduché znaky a obrazy nahradily mnoho košatého textu a tak se na povrch dostala silná vůně emocí. Alois Jirásek byl možná trochu překvapen, ale nakonec zamáčkl slzu dojetí a vychutnal si to společně s námi. Díky, Aloisi! Díky, Františku! Díky, Iveto a díky, SKIPe, za podporu této akce!

Romana Bodorová

 

RSS
    SKIP