2


2013

 

Mozaika

Zatím jen nápad

Před nějakým časem jsme se s kolegyněmi z chebské knihovny shodly na názoru, jistě ne nijak objevným, je to vlastně úplně obyčejná informace, že někteří čtenáři by si rádi s knihovnicemi popovídali o právě vracené knize, chtěli by znát jejich názor a doporučit další knihu, a že ne úplně vždy na to máme čas, prostor, protože u pultu stojí další čtenáři. Víme to. Lidé si s námi knihovníky rádi povídají. Je to pravda a je to dobře.

Jako občasná divačka britského seriálu "Vraždy v Midsomeru" se bavím u nejrůznějších příběhů, které se na anglickém venkově mohou stát. Stejně tak mě pobavil díl, ve kterém dámy, scházející se ve čtenářském klubu, místo četby obchodovaly ne zcela legálně na burze.

Přitom mě už dávno napadlo, co vlastně může člověku přinášet takové společné čtení knihy? Jaké by to bylo? Má to smysl? Tradice čtenářských klubů pro dospělé u nás není jako např. právě ve Velké Británii nebo v Nizozemsku. A tak protože nám zvědavost nedá a myšlenka společně sdíleného času s našimi čtenáři nám není proti mysli, chceme se pokusit dát našemu čtenářského klubu "SOU-ČE-K" - současná česká kniha smysl. U šálku čaje s dobrou knihou představíme každé první pondělí v měsíci zajímavé současné české autory, kteří nejsou příliš medializováni a zasluhují si naši pozornost. Rádi bychom "spřádali" literaturu. Ani v nejmenším není naším záměrem být jakousi "intelektuální ulitou", k založení klubu nás vedl zájem o četbu, o mluvené slovo a přání setkat se u společně čtené knihy. Uvidíme, stojíme na začátku čtenářského "dobrodružství". Držte nám palce.

Lenka Čoláková

RSS
    SKIP