2


2013

 

SKIP v akci aneb Bylo bude

Noc s Andersenem

Když jsme připravovali letošní 13. ročník společného nocování, trošku jsme se obávali, vždyť třináctka většinou nosí smůlu, nám však přinesla velikou radost. Vše umocnila Hans Christian Andersen Award 2013, která ještě více přilákala zájem veřejnosti i médií a pomohla jí k dalšímu rozletu. Za cenou je skryta práce tisíců dospělých organizátorů, kteří za 13 let ubytovali a připravili úžasný program v knihovnách a školách pro více než 300 000 dětí! A máme to spočteno celkem přesně, od roku 2001 si vedeme statistické tabulky. Do Odense jsme vezly pomyslnou pohádkovou štafetu a Hans Christian nad námi bděl i v Dánsku,  provázel nás při kladení věnců k jeho pomníku i při předávání cen v Opeře. Bylo to trošku zavazující, vždyť se aktu účastnili zástupci hned tří velvyslanectví, m.j. zplnomocněný velvyslanec České republiky v Dánském království pan Zdeněk Lyčka i dánská konzulka v Praze Lise Schouboe. Bděl nad námi duch Hanse Christiana a všichni jsme prožili 5. dubna 2013 úžasné pohádkové dobrodružství. Děkujeme všem organizátorům i dětem, že byli opět s námi!

Noc s Andersenem 2013 přinesla radost nejen nám! Ze všech zpráviček pořadatelů je jasno, že si ji všude 5. dubna 2013 náležitě užili. Na vlastní oči, uši, žaludky i těla ji strávilo 59.073 dětí, spolu s nimi přes 18.526 dospělých, kteří chystali a zajišťovali nápadité pořady, v nichž nechyběly pohádkové bytosti v 1298 řádně evidovaných knihovnách, školách, domech dětí, dětských domovech, v jihlavské zoo stejně jako v uherskohradišťské nemocnici, u Pcherských mamek, v hasičárnách, pionýrských a skautských oddílech, v Českých školách bez hranic po celém světě, v krajanských kroužcích v Rusku, Dánsku...   což činí celkem 77.599 spočtených účastníků akce k podpoře čtení.

Zatímco v evidovaných místech naší planety proběhla opravdová Noc s Andersenem se vším všudy a děti zde skutečně mohly přespat, dočítáme se, že v některých místech strávili ráno či dopoledne s Andersenem (například ve Stříbře, Uherském Brodě ap.) Z obecní knihovny v Hrdějovicích hlásí odpoledne s Andersenem, to se kvůli chřipce paní knihovnice konalo také ve Vnorovech a podvečer s Andersenem měli v Českém Krumlově. Na pobočce Čtyři dvory JVK České Budějovice to byl testovací večer s Andersenem. V Ostravě-Výškovicích by si rodiče pro příští nocování přáli hned celý víkend s Andersenem :-) A světe, div se, v Žamberku se konal celý týden s naším pohádkářem!

      A které osobnosti pomáhaly se čtením? Tradičně primátoři, starostové, ředitelé, zastupitelé, herci... Pohádku o Princezně na hrášku v dánštině četla tentokrát v Uherském Hradišti dánská konzulka. Četla a vyprávěla také Alena Ježková v Kamenici nad Lipou, sběratel liptovských rozprávok a povestí Peter Vrlík v Liptovském Mikuláši, v Nymburce si poslechli pohádku speciálně napsanou pro tuto noc od Jana Řehounka, Kysuckou knižnicu v Čadci navštívili regionální autor Anton Pajonk a ilustrátorka Zuzana Kubicová-Jesenská. Pobočka Knižnice J.Fándlyho v Trnave hostila spisovatelky Svetlanu Majchrákovou a Oľgu Kohútikovou, Březová nad Svitavou hlásí návštěvu spisovatelky Ludmily Lujkové a Milana Haka, do ZŠ Kobyly, MK Soběslavice a do Mladé Boleslavi přišel Ota Jirák. Zlínský malíř Josef Ruszelák účinkoval ve Zlíně-Křibech, Jan Sviták v MěK Jihlava a Lukách nad Jihlavou, ve Tvrdonicích malovala ilustrátorka Jandáková. Dětem ZŠ Brána jazyků z knihy Děti z Bullerbynu četl herec Jan Potměšil. Sluníčka z Poběžovic se setkala s ilustrátorkou Slávkou Štrbovou. Česká Skalice přivítala ilustrátorku Markétu Kejzlarovou a spisovatelku Annu Birke-Semerákovou, autorky knihy Moudré pohádky vesmírných skřítků. Víme i o Miloši Kratochvílovi v Černošicích a Petře Braunové v Poděbradech a v Měčíně, kde byla spolu s Kamilou Moučkovou. Ani letos nezklamala Ivona Březinová, spisovatelka Lenka Lanczová organizovala Noc s Andersenem ve Slavonicích, Olga Černá v Nadějkově a Gabriela Futová v Prešově. V ZŠ Český Těšín skládali slib Strážce psaného slova před zraky čerstvě korunované královny knih, dobrého slova a dobrých skutků Evy Katrušákové, zakladatelky kampaně Celé Česko čte dětem. V Liberci-Vesci slavili narozeniny Ivy Procházkové, ve Starém Městě a Uherském Hradišti besedovala Renata Štulcová, která zde pokřtila svou novou knihu pro děti k výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu. V Národní knihovně ČR přivítali čtecí návštěvu režiséra Jiřího Stracha, zpěvačky Ewy Farné a ilustrátorky Alžběty Skálové.Od ilustrátorů Renáty Fučíkové a Tomáše Řízka dorazily e-mailové pozdravy až z daleké Číny a Taiwanu.

      Také letos přibylo hodně pohádkových stromů (Fabularius Anderseni), i přes nepřízeň počasí to bylo 649 nově zasazených stromků. "Z obkreslených, vystřižených a nazdobených rukou jsme vyrobili náhradní pohádkovník, který nám bude dělat společnost při čtení pohádek i v dalších dnech, když nám počasí nepřálo k sázení venku," hlásí Pavlovice u Přerova. I letos noční spáči přispěli dětem prvního dětského hospicu v Malejovicích, Nadačnímu fondu dětské onkologie Krtek, dalším charitativním sbírkám, projektu Čtení pomáhá v celkové výši 27.384,- Kč!

      DĚKUJEME všem, kteří dětem četli, připravili úžasný program, pomohli při soutěžích, uklidili či připravili svačinku, za písničku do Senetářova,  všem v místních, obecních, městských či krajských úřadech, knihovnách, školách, školkách, ústavech, spolcích. Prostě VŠEM!...

A už se těšíme na 14. ročník Noci s Andersenem v pátek 4.4.2014!

Hana Hanáčková a Miroslava Čápová

RSS
    SKIP