1


2013

 

SKIP v akci aneb Bylo bude

Třináctá pohádková Noc s Andersenem klepe na dveře...

"Možná jste už slyšeli o Noci s Andersenem... že ne? To je ale velká škoda... Je to noc, kdy se jako zázrakem otvírají knihovny se všemi svými poklady, kdy je dovoleno hrát si mezi regály plnými pohádek a dobrodružných příběhů, kdy se smí v blízkosti knih i mlsat, a dokonce si vedle nich na podlaze rozbalit spacák a doufat, že některý z tajemných příběhů uvězněný v policích nám při spánku tiše vklouzne do snu... V ten tajemný čas vyrůstají v okolí knihoven podivuhodné stromy pohádkovníky, na kterých se rodí opravdové knihy. Děti, které se do té doby domnívaly, že jsou obyčejnými čtenáři, se stávají pohádkovými bytostmi a hrdiny svých oblíbených knih. A ještě mnoho, mnoho tajemného se té noci děje. Někdy to zavání strašidly a nebezpečím, ale jako v každé pohádce, i v téhle nakonec všechno dobře dopadne..." Tak takhle hezky popsala Noc s Andersenem autorka dětských knih paní Ivona Březinová...

Noc s Andersenem je akcí Klubu dětských knihoven Svazu knihovníků a informačních pracovníků, jejíž pomocí české knihovny svádí v konkurenci populárnějších médií boj o zájem dětí a dětské čtenářství. Všichni víme, že dnešní způsob života dětské četbě příliš nepřeje - literatura soupeří s akčními lákadly od bezduchého vysedání před televizní obrazovkou či monitory počítačů. Bylo provedeno mnoho výzkumů dětského čtenářství s alarmujícími výsledky, ale jen málokterý z nich radí, jak ze začarovaného kruhu ven. Všem se zdá, že dnešní děti nečtou. A přitom existuje docela jednoduchá cesta - dát dětem osobní příklad a ukázat jim, že čtení je veliké dobrodružství. Metoda osobního vzoru v předčítání nás vedla k první noci v knihovně v roce 2000, kdy jsme chtěli zároveň oslavit Mezinárodní den dětské knihy, který se připomíná každoročně 2.dubna na celém světě v den narození známého dánského pohádkáře.

Jen jednou za rok mohou malá mořská víla, ošklivé káčátko i cínový vojáček opustit stránky knih a spolu s dětmi zažít celonoční pohádkové dobrodružství, které připravují kreativní organizátoři. Letos to bude pátek 5.dubna 2013 na mnoha místech Čech, Moravy, Slovenska, Slovinska, Polska, Ruska a v zámoří v Českých školách bez hranic. Počátkem února máme evidováno na webu celkem 750 čtecích míst., kromě knihoven jsou zde školy, ústavy, kluby, občanská sdružení, přihlášeno je několik stovek knihoven, školních družin, mateřských škol, domů dětí i dětských domovů, rodičovských klubů, nemocnic, jedna zoo, pionýři i skauti... V letošním roce pohádky Hanse Christiana Andersena doplní oslavy výročí populární ilustrátorky Heleny Zmatlíkové, mnohde v programu vzpomenou i letošní výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu. Pro společné čtení je připravena kapitolka z dosud nevydané knihy O‘bluda Daniely Krolupperové, která také napsala text k pohlednici s obrázkem Lucie Lomové. Tuto speciálně vydanou pohlednici dostanou všechny děti, které se zúčasní letošního nočního dobrodružství s knížkami. Všechny spáče kromě čtení pohádek spojuje i logo čtoucího medvídka, které namaloval profesor uherskohradišťské UMPRUMky František Petrák. Na mnoha místech děti přivítá sám Andersen a s autory, herci, rodiči a se zastupiteli měst a obcí budou dětem číst pohádky, mnohde pomohou zasadit pohádkový strom (Andersenův pohádkovník - Fabularius Anderseni).

Pomozte nám oslavit svátek dětské knihy, pojďte s námi a panem Andersenem do pohádky! Akci k rozvoji dětského čtenářství pořádá Klub dětských knihoven SKIP ČR s podporou Ministerstva kultury ČR, Spolku slovenských knihovníkov a řady místních partnerů a sponzorů.

Informace a registrační formulář najdou zájemci na webu Noci s Andersenem: www.nocsandersenem.cz

K 23.2.2013 se zaregistrovalo 826 spacích míst

MIRKA ČÁPOVÁ a HANA HANÁČKOVÁ

RSS
    SKIP