4


2012

 

Informační servis

Praha město literatury v knižní podobě

Cílem kampaně Praha město literatury (PML) je soustavná podpora, propagace a prezentování literatury, knih a čtení a knižní kultury vůbec jako významné součásti kulturního života Prahy. Jejím dalším cílem je následné podání přihlášky našeho hlavního města do UNESCO, aby byla Praha přijata za člena sítě kreativních měst literatury UNESCO. V rámci těchto aktivit vydala Městská knihovna v Praze (MKP) publikaci Praha město literatury publicisty a literárního kritika Pavla Mandyse. Pavel Mandys (* 1972) je známý nejen jako bývalý redaktor kulturní rubriky týdeníku Týden, ale i spoluzakladatel a spoluorganizátor výročních knižních cen Magnesia Litera. V současnosti je redaktorem internetového literárního portálu iLiteratura.cz.

Téměř stostránková kniha vyšla v české a anglické verzi a ve sličné grafické úpravě studia Dynamo Design, které bylo mj. za ztvárnění grafické podoby kampaně PML nominováno na jedno z ocenění Grand Czech Design za rok 2011. Publikace přináší koncentrovaný souhrn informací o literární Praze od 9. století po současnost včetně přehledu milníků pražských literárních událostí a jejich souvislostí s historií země. Praha se zde představuje svým rušným literárním životem, jako hostitelka a inspirátorka literárních tvůrců domácích i zahraničních, jako centrum středoevropské vzdělanosti a boje za svobodu slova.

Reprodukce knižních ilustrací a uměleckých děl se vztahem k literatuře, výběr trefných citátů domácích i zahraničních autorů inspirovaných městem nad Vltavou rozhodně vyvolají zájem k prolistování a četbě nejen mezi obyvateli Prahy, ale i u jejích návštěvníků z domova a ze zahraničí. Oživujícím prvkem knihy je přebal, jenž na vnitřní straně obsahuje rozkládací literární mapu Prahy, která byla součástí loňské kampaně projektu. MKP se tímto edičním počinem důstojně představuje jako administrátor, který je pověřen Magistrátem hlavního města Prahy přípravou a koordinací všech aktivit, které - jak všichni věří - povedou k úspěšnému podání přihlášky do UNESCO, aby tak byla i úředně potvrzena skutečnost, že Praha je opravdu městem literatury. Kniha se stane vedle faktografie subjektů, událostí a dalších aktivit pražské knižní kultury rovněž součástí kandidátské přihlášky.

Maketa publikace byla poprvé k vidění na veletrhu Svět knihy 2012 ve stánku Praha město literatury. Její oficiální představení za účasti autora proběhlo dne 18. 6. 2012 v prostorách Městské knihovny v Praze.

-JaC-

RSS
    SKIP