4


2012

 

Atlas

Ve Zruči nad Sázavou mají novou knihovnu

Zruč nad Sázavou mám ráda. Nádherné okolí, opět se rozvíjející pětitisícové městečko, navíc nostalgická vzpomínka na letní tábory (snad se smí napsat, že byly pionýrské a že mne hrozně bavily), zámek. No a profesně se Zručí nad Sázavou, tedy s knihovnou, spolupracujeme - jsou v našem regionu

Knihovna tu byla vždycky fajn, profi knihovnou se stala v první polovině 70.let a od začátku byla pro ni charakteristická dobrá nabídka knižních titulů, prima služby pro děti, viditelná snaha o to, aby ne zcela vyhovující prostor knihovny lákal k posezení a počtení. Skvělé kolegyně Hanka Vilimovská a Milena Lhotková, která celá ta léta dokazují  přes různá úskalí ekonomická i  lidská pro své zručské čtenáře neskutečné věci. Ale!

Knihovna sídlila dlouhá léta v areálu zručského zámku. Jistěže přilehlý hezký park a samotná poetika zámku je něco, co nelze přenést, co se musí prožít!! Zvláště v posledních letech, když se zámku navrací lesk a stavební úpravy jedou v plném proudu.

A tak si to kolegyně prožívaly. Při jedné mé návštěvě stěhují  právě všechny knížky kvůli stoupačkám, při další zpět. Při třetí stěhují stejný prostor kvůli úpravám v patře, při další stěhují dětské oddělení, protože... No ani si vlastně nepamatuju, že bych někdy přijela do Zruče a našla Hanku s Milenou jen tak si půjčovat.

No a najednou připutuje zpráva, že se pro knihovnu našlo nové místo. Že ta zpráva nepřiputovala jen tak sama od sebe,  je asi jasné. Díky úspěchu v dotačním titulu ROP/EU se opravuje se bývalá Baťova škola, vznikne Spolkový dům a knihovna tak může získat víc místa, nové vybavení a taky geograficky blíž k nejzabydlenější  části Zruče . Trochu panuje obava z umístění v rámci budovy, jde o první patro a ze statiky budovy, je podzim 2010 a vypadá to dobře!!!

No a výsledek? Je červen 2012 a vypadá to skvěle!! Za zhruba 20 milionů korun dostala zručská veřejnost fakt dobře vypadající a prostorný Spolkový dům, kde v souhře působí několik organizací, spolků, ale třeba i pečovatelská služba...

A knihovna? Takže: v novém je zručská knihovna od prázdnin letošního roku a je krásná!!! Bezbarierová!!! Prostorná!!! Barevná!!! Vybavená!!! S větším počtem otevíracích hodin pro veřejnost!!! Nová webová prezentace!!! Spoustu hraček!!! Prostor pro setkání většího počtu lidí!!! Literární kroužek!!

A pocit příjemně tráveného času je tady. Stejně jako nárůst nových čtenářů, vyšší frekvence čtenářských návštěv a úsměvy na tváři těch, kteří přicházejí. Zní vám to jako klišé? Radím, zajeďte se podívat. Stojí to za to...

No a zbytek najdete na  http://www.mesto-zruc.knihovna.cz/

V Posázaví na shledanou.

Gabriela Jarkulišová

RSS
    SKIP