4


2012

 

Na literaturu!

Ivona Březinová

Píše knihy pro děti a mládež všech věkových kategorií a nejrůznějších žánrů, na svém kontě má na 70 titulů. Za součást své profese považuje i povídání si se čtenáři na besedách a veřejných čteních. Často a ráda jezdí do knihoven a škol po celé České republice.

V knihkupectví Fantazie (Tylovo náměstí 1, Praha 2) pořádá každý čtvrtý čtvrtek v měsíci od 18.00 hodin setkání se spisovateli, ilustrátory a dalšími příznivci knih. Akce mají název Ivona uvádí... a jsou přístupné veřejnosti.

Pro snadnější zprostředkování literárních besed mezi autory a knihovnami iniciovala vytvoření programu, který naleznete na adrese www.besednik.cz.

Je vdaná, s manželem a dvěma dcerami žije v Praze.

Besedník aneb Rozhovor s mým batohem

Jsem spisovatelka na volné noze a moje práce je mi koníčkem. Zastávám názor, že by autor, pokud to jen trochu jde, měl jezdit za čtenáři, číst jim a povídat si s nimi. Proto už čtrnáct let vždy na jaře a na podzim plním batoh svými knihami a vydávám se po českých, moravských a  slovenských knihovnách a školách.

Často jsem slýchala otázku: "Nevíte, kdo další by k nám přijel pobesedovat?" Jmenovala jsem vždy několik spisovatelů a ilustrátorů, o nichž jsem věděla, že také pořádají besedy a veřejná čtení, ale pak jsem dostala nápad.

Poprosila jsem svého kamaráda Štěpána Kmenta, aby vytvořil počítačový program, který by knihovnám a školám nabízel kontakty přesně na takové lidi, které právě potřebují. Rádi byste v březnu realizovali dopolední besedu pro sedmáky, do knihovny by přišly dvě třídy najednou, a odpoledne ještě skupinka dětí ze školní družiny? Ale hned druhý den byste podobné besedy potřebovali pro deváťáky a pak pro čtvrté ročníky základní školy? Kdo se této činnosti ujme? Kdo přijede na dva dny a pobeseduje postupně s menšími i většími dětmi? Je to úplně jednoduché. Stačí otevřít program Besedníku (besednik.cz) a vložit vstupní údaje. Program vám pak nabídne autory, kteří jsou ochotni na váš požadavek přistoupit, tzn. přijedou do vašeho města v březnu, na dva dny a popovídají si o své práci se čtyřmi skupinkami dětí předškolního, ale i staršího školního věku. Program vám však poskytne i celkovou nabídku spisovatelů, ilustrátorů, literárních teoretiků a dalších lidí, kteří jsou ochotni na besedu přijet. U každého jména je uveden kontakt, takže konkrétní jednání už je pouze na vás.

Můj batoh se mnou jezdí na besedy už čtrnáct let, tak jsem se ho rozhodla zeptat, co tomu vlastně říká.

Kolik besed už jsi, batohu, vyslechl?

Jé, těch už bylo přes tisíc!

A kde jsi byl nejdál?

Nejzápadněji v Aši, nejvýchodněji v Košicích, nejseverněji v Rumburku a nejjižněji ve Vyšším Brodě. A nejvýš... asi ve Špindlerově Mlýně. Ale jednu akci jsme měli i vrcholku Bezdězu!

Jakou jsi zažil největší legraci?

Když nás paní knihovnice usadila do vlaku na Prahu a za půl hodiny se ozvalo: "Celní a pasová kontrola, prosím! Jedete do Polska" Anebo když nás několikrát vezli z nádraží do knihovny policejním autem, protože jiné nebylo, to byla taky švanda. Jen škoda, že policajti nezapnuli houkačku.

Vyvedlo tě něco z míry?

Jo, to jo. Když nás jednou uprostřed besedy všechny vyhnali z jedné pražské školy na dvůr a my museli čekat, až pyrotechnici prohledají školu, jestli tam není bomba. Nebyla. Nějaký blbeček si jen tak telefonoval. Ale hůř mi bylo, když začaly povodně. Tenkrát nám učitelé přímo z besedy vyvolávali děti jedno po druhém a hasiči je postupně odváželi domů. I silnice k nádraží byla zaplavená, ale nakonec jsme se šťastně vrátili.

Míváš někdy strach? A pokud ano, tak z čeho?

No, mám panickou hrůzu, že se jednoho dne rozjedeme do úplně jiného města, než kde nás ten den čekají. Při tom přeplněném diáři by nebylo divu.

Vypadáš dost ztrhaně. Máš nějaké problémy?

Zlobí mě zip na levé boční kapse a taky mám díru u vnitřního švu. Moc mě přetěžuješ...

Aha. Tak to se omlouvám. Kolik vlastně vážíš, teda myslím, když jdeš do akce?

Většinou deset až dvanáct kilo. Ale já ty knihy nosím rád. Vždyť to víš sama - pro čtenáře bych se vážně i ztrhal.

Za rozhovor svému batohu děkuje a všem knihovnám přeje spoustu krásných besed Ivona Březinová

Ivona Březinová

 

 

RSS
    SKIP