2


2012

 

Mozaika

Jaro s vyškovskou knihovnou

Město Vyškov připravilo pro své obyvatele a návštěvníky z blízkého i širokého okolí akci Vyškovské jaro. Také naše knihovna dostala příležitost se prezentovat a proto jsme v pátek 4. května vyrazili na Masarykovo náměstí. K dispozici jsme dostali dva stánky, do kterých jsme umístili prezentaci Knihovny Karla Dvořáčka a občanského sdružení Klub přátel KKD.

Bez podpory sluníčka, v podmračeném a pár hodin i deštivém počasí, jsme se pokoušeli oslovit kolemjdoucí a nabídnout jim naše služby. Jak jsme slíbili, zamysleli jsme se nad výsledky březnové ankety a vyšli vstříc těm, kdo si stěžovali na vysoký roční poplatek. Ten, kdo se přihlásil do knihovny tento pátek na náměstí, zaplatil pouhých 50 Kč a má po celých 365 dní k dispozici zdarma půjčování knih, časopisů, CD, audioknih, přístup na internet a zároveň může využívat výhod Věrnostního programu.

Na stáncích jsme seznamovali s naším fondem CD, audioknih a časopisů, prodávali jsme regionální literaturu, v mozkohrátkách si odvážlivci vysoutěžili drobné odměny. Nemohla chybět ani naše knihovní canisterapeutka Endy Zlatá, která svým kouzelným šarmem přiměje číst i děti, které to horlivě odmítají. V dopoledních hodinách nám pak zpříjemnili pobyt na náměstí naši knihovníci Sylva a Honza hrou na housle, kytaru a foukací harmoniku.

Zlatým hřebem programu byl pokus o vytvoření rekordu v počtu přítomných s knihou ilustrovanou Jiřím Trnkou. Od narození tohoto významného českého výtvarníka, ilustrátora, sochaře, scénáristy a režiséra animovaných filmů uplynulo letos 100 let. Velmi nás potěšilo, že se nakonec sešlo 46 lidí se svou vlastní či půjčenou knihou. Nejstarší z nich byla z roku 1947. Věříme, že jsme tímto založili ve Vyškově novou tradici a příští jaro se tento rekord pokusíme překonat.

Následující týden, v sobotu 12. května, jsme uspořádali Férovou snídani v našem městě. Tento happening se koná se u příležitosti Světového dne pro fair trade, což je svátek, který slaví druhou květnovou sobotu tisíce lidí na celém světě. Vyškované se letos přidali podruhé, opět v parčíku před knihovnou. Odtud nás sice po hodině a půl vyhnal déšť, ale našli jsme útočiště v knihovní literární kavárně.

Fairtradové dobroty se rády kamarádí s těmi lokálními. Proto se na našem snídaňovém stole sešly "férové" buchty i chleba s máslem, vajíčky a ředkvičkami - vše přímo z Vyškovska nebo nedaleké Olomouce. Hostům, kterých postupně přišlo celkem 51, jsme podávali "férové" nápoje - kávu a čaj. Mnozí z nich pak využili příležitosti a zašli také do knihovny pro knihy a časopisy. Ty jim určitě zpříjemnily následující deštivé dny.

Zdeňka Adlerová

RSS
    SKIP