2


2012

 

Atlas

Čtyřlístek má svůj domov v Doksech na půdě knihovny

Mají své poštovní známky, budou mít i vlastní film a nyní mají i muzeum. O kom je řeč? No přeci o Čtyřlístku - Fifince, Bobíkovi, Myšpulínovi a Pinďovi!

Je to již více jak 40 let, kdy Jaroslav Němeček vdechnul život těmto čtyřem postavičkám a vznikl tak jedinečný český komiks, který má spousty fanoušků nejen v Čechách, ale i v zahraničí (Čtyřlístek vyšel např. v němčině, angličtině či řečtině). A není tajemstvím, že předobraz komiksu našel Jaroslav Němeček v Doksech a jejich blízkém okolí, neboť Třeskoprsky jsou Doksy, Blaťák je Máchovo jezero a Bezzub je hrad Bezděz.

Myšlenka založit kultovním postavičkám muzeum se zrodila už počátkem 21. století, ale od myšlenky k realizaci byla ještě dlouhá cesta. Doksy totiž mají coby rekreační letovisko málo atrakcí pro období, kdy u Máchova jezera vládne špatné počasí. A manželku Jaroslava Němečka, Lucii, napadlo využít těsného sepětí Čtyřlístku a zdejšího kraje. Prostory se nakonec našly na nevyužité půdě městské knihovny a peníze město Doksy získalo v roce 2011 na základě úspěšného projektu "Zlepšení infrastruktury ČR v oblasti Máchova jezera - Jarmilina stezka, Naučná stezka a Muzeum Čtyřlístek", který byl spolufinancován z EU prostřednictvím Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod.

V muzeu najdete zčásti interaktivně pojatou expozici, jejíž podobu navrhl spolu s manželi Němečkovými architekt Jaroslav Obst. Expozice je věnovaná vývoji komiksu Čtyřlístek. Dozvíte se zde, jak tento komiks krůček po krůčku vznikal a jak se takový komiks vlastně tvoří. Samozřejmě nemohou chybět první vydání tohoto komiksu.

Obliba postaviček Čtyřlístku oslovila i Českou poštu a ve spolupráci s Jaroslavem Němečkem vydala v roce 2010 první poštovní známku s postavičkou Čtyřlístku, a sice s Fifinkou. V současné době mají svou poštovní známku všechny postavičky Čtyřlístku. Proto také tématu Čtyřlístek na poštovních známkách je v muzeu věnována velká pozornost.

Vzhledem k značnému zájmu o stará vydání Čtyřlístku začaly od roku 2002 vycházet reedice starších příběhů ve velkoformátovém vydání, v tzv. Velkých knihách. Do současnosti jich vyšlo deset a všechny je můžete vidět v samostatné originálně pojaté vitríně.

 Čtyřlístek jde samozřejmě i s dobou, proto jsou v muzeu dětem k dispozici různá cédéčka s tématem Čytřlístku, čtyřlístkovské počítačové hry apod. Jedna část expozice je také věnována připravované filmové adaptaci Čtyřlístku, který by měl být do kin uveden v roce 2013.

Raritou muzea je mimo jiné i to, že se zde můžete setkat se všemi postavičkami v téměř životní velikosti, nahlédnete do Fifinčiny kuchyně či spatříte Myšpulínovy vynálezy. V muzeu je i místo na hraní, kreslení, prostor pro besedy, přednášky, minivýstavy.

A pokud se nebudete chtít po návštěvě muzea ještě definitivně rozloučit s oblíbenými postavičkami, můžete se vydat na procházku do půvabné krajiny, kterou si možná matně pamatujete ze stránek časopisu. Třeba po nedávno otevřené naučné stezce Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku, která sleduje žlutou turistickou značku a na níž najdete tři naučné tabule v podobě komiksu namalované Jaroslavem Němečkem. Nezapomeňte si předtím, než vyrazíte, vyzvednout v Infocentru Doksy nebo přímo v muzeu ilustrovaného průvodce se spoustou soutěžních otázek a omalovánek!

Muzeum Čtyřlístku je tvořeno jednou místností - otevřeným prostorem přes celou šířku a délku budovy. Vstup do muzea není bohužel bezbariérový. Musí se vystoupat do 2. podlaží. Knihovnou se přímo neprochází, ale jde se po chodbě míjející vstup do knihovny. Často se nyní stává, že návštěvník muzea zavítá ze zvědavosti i do knihovny. Muzeum bylo slavnostně otevřeno 11. prosince 2011. Protože jsme nevěděli, jaký bude o muzeum v zimních měsících zájem, otevřeli jsme ho pouze ve všední dny odpoledne od 13 do 17 hod. Zájem návštěvníků nás opravdu zaskočil (v lednu 390), telefony se doslova netrhly, sypaly se na nás dotazy, proč není muzeum otevřeno i o víkendech. Tak jsme muzeum od února otevřeli i o sobotách a nedělích od 13 do 17 hod. A návštěvnost rázem stoupla na 758 lidí. Na apríla, 1. dubna, byla slavnostně otevřena naučná stezka Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku, což nám přineslo opět navýšení návštěvnosti muzea na 1157 lidí v dubnu. V květnu máme na základě předchozí objednávky otevřeno pro školy i dopoledne, připravujeme pro ně zábavné programy, soutěže, promítáme jim krátké filmy apod. Mohu směle napsat, že muzeum opravdu žije. V letních měsících rozšíříme otvírací dobu muzea na celý týden, a to i v dopoledních hodinách. Aktuální informace o otvírací době muzea budou uvedeny na webové stránce knihovny: http:// knihovna.doksy.com

Renata Mauserová

RSS
    SKIP