1


2012

 

Co nového ve SKIP

V regionech

Střední Čechy

Foto8. února 2012 se v krásných prostorách zasedací síně Národní knihovny sešly již podruhé knihovnice a dokonce i knihovníci z celých středních Čech. S velkým napětím jsme očekávali přílet tradičních Papilio bibliothecalis. Pro zkrácení čekání jsme si na začátku vyslechli výroční zprávu SKIP Středočeského kraje a zprávu z VV SKIP. Do křesla pro hosta jsme posadili Hanu Hendrychovou - zástupkyni SKIP Plzeňského kraje. Ta sice křeslo s díky odmítla, ale neodmítla podělit se s námi o zkušenosti z práce RV SKIP Plzeňského kraje a určitě máme o čem přemýšlet. Dalším bodem programu byla přednáška Kateřiny Kapounové o nástrojích a možnostech internetu pro veřejné knihovny, která byla velmi inspirativní. Příjemně se poslouchalo i povídání o digitalizaci vzácných dokumentů a virtuálním badatelském prostředí Manuscriptoriu - přednášel Štěpán Černohorský. A konečně nastal čas na přílet motýlků - letos přiletěl jeden a to do rukou paní Věrky Drozdové, knihovnice ze Stříbrné Skalice.

Velký prostor byl již tradičně ponechán kuloárním povídáním, která se točila kolem knihovnických témat - letos vedly čtečky a podpora aktivitám SKIP ze strany vedení knihoven. K povídání bylo připraveno chutné občerstvení - atmosféru zachycují fotografie, které si můžete prohlédnout na http://skiparka.rajce.idnes.cz/nastenka O dalších aktivitách středočeského SKIPu si můžete přečíst na http://www.skipcr.cz/regiony/02-stredocesky-region

Na padesát spokojených knihovnic a knihovníků se odpoledne rozjelo do svých knihoven - s vědomím, že s problémy nejsme sami a také s balíkem nových nápadů, které určitě stojí za to vyzkoušet.

Libuše Vodičková

Praha

V pražském regionálním výboru se snažíme vymýšlet, co by se nám tak líbilo, aby někdo udělal pro nás, a pak to zkusíme udělat pro jiné. I na základě našich dlouhodobých zkušeností s exkurzemi po pražských knihovnách víme, že nejcennější a nejzajímavější vždy je, jak to dělají jinde. Proto jsme nabídli našim členům možnost krátkodobé stáže v některé jimi vybrané knihovně. V loňském roce se zúčastnili zástupkyně našich dvou institucionálních členů. Kolegyně z lounské městské knihovny byla na pár dní v Knihovně města Ostravy a kolegyně z pražské městské knihovny v knihovně Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti. Výbor k těmto stážím nabízí zejména organizační pomoc zájemcům a také drobný finanční příspěvek, např. na cestovné. Všechny zúčastněné strany si nabyté zkušenosti pochvalovaly a ve výboru se těšíme, kdo se nám přihlásí letos.

Krátkou zprávu o průběhu stáže v Knihovně BBB čtěte v elektronickém vydání.

Michal Záviška

RSS
    SKIP