1


2012

 

Mozaika

Městská knihovna v Praze turbulentní

Kdo zná ředitele Městské knihovny v Praze Tomáše Řeháka, asi si dokáže představit, že se Městská knihovna v Praze nenudí. Jeho výzvy a příležitosti jsou pověstné, a když se k nim přidá ještě pár nápadů od kreativních jedinců z řad zaměstnanců, je o pracovní zábavu postaráno...

120 let na parníku

LogoCelý loňský rok jsme si připomínali 120. výročí knihovny, které mělo i svoji vizuální podobu - parníček od grafika a výtvarníka Vaška Šlajcha. Parník vyplul na začátku roku ve velmi jednoduché formě a do konce roku nabíral stále širší kontury, až k mississippskému kolesovému parníku obydlenému různými postavami ze světa literatury, historie i současnosti knihovny. Parník byl také součástí propagačních předmětů - záložek, pohlednic, pamětních razítek a listů. Oslavy pak vyvrcholily výstavou v Galerii Smečky s názvem 120: Vylodění ve Smečkách.

Více o celém výročí na www.mlp.cz - Projekty - 120 let knihovny.

Čísla se jen trochu proházela a máme tu rok Draka. Rok silného znamení, které přeje změnám a těm, kteří jsou na ně připraveni.

Praha město literaturyBřezen 2012 - měsíc změn

Nižší příspěvek od zřizovatele znamenal nutnost změn v síti poboček a provozních dobách. Dnem D byl určen první březen 2012, kdy z důvodu úsporných opatření uzavíráme pobočku Vršovice a oddělení pro dospělé poboček Cibulka a Pankrác. Zcela zásadně se pak promění provozní doby a 34 poboček ze 42 bude mít otevřeno i v pondělí - tedy pět či šest dní v týdnu.

Veřejné protesty proti zavírání poboček (původně jich mělo skončit pět) vedly k jednání s některými dotčenými městskými částmi. Doufáme, že jednání povedou k novým prostorům, kde bude možné vybudovat moderní pobočky odpovídající službám knihoven 21. století.

Dejme knihám další šanci

Projekt dávající další šanci knihám, které už lidé nepotřebují ve svých domácích knihovničkách, vyhodit je nechtějí/nemůžou a nevědí, co s nimi. Sbíráme hlavně knihy nové (ne starší než pět let), čtivé a v dobrém fyzickém stavu. Ty, které se hodí k připsání do fondu, připíšeme, ostatní svážíme do skladů a využijeme v Čtenáři čtenářům nebo při Dnech pro výměnu knih.

Odchytneme, dovezeme

Služba rezervace v nové, rozšířené podobě. Oproti současné situaci půjde nově rezervovat knihy na pobočce přítomné, které čtenáři připravíme k vyzvednutí ten samý provozní den. A také si vybrat pobočku, kde si chce čtenář knihu půjčit, a kam mu má knihovna titul převézt.

Knihovna v bublině

Letošní ročník knižního festivalu Svět knihy bude ve znamení komiksu. Komiksový bude i program Městské knihovny v Praze - bubblebus, divadelní představení Vý; s názvem Superknihovnice: Zrození a vydání dvou komiksů jako e-knih.

Praha město literatury

Projekt na podporu pražské literatury, jehož je Městská knihovna v Praze koordinátorem. V projektu je sdruženo přes 20 partnerů z oboru literatury, knihoven, kultury, cestovního ruchu, knihkupců, nakladatelů. Loni na podzim proběhla kampaň, která do pražských ulic vnesla čtoucí sochy, mluvící budky a koše, literární stezky a na šesti velkoplošných obrazovkách si lidé před Vánoci mohli číst veršíky fanoušků projektu, které vkládali na facebook (www.facebook.com/praha.mesto.literatury). Teď zase městem putují lístečky s úryvky z oblíbených knih.

Lenka Hanzlíková

 

 

RSS
    SKIP