1


2012

 

Děti (ne)čtou

Šestý ročník Dne pro dětskou knihu

Den pro dětskou knihuV roce 2011 vyhlásil Svaz knihovníků a informačních pracovníků již šestý ročník celostátní akce Den pro dětskou knihu. Dne 26. listopadu 2011 se uskutečnil ve více než 100 veřejných knihovnách. Byl věnován nejen propagaci knih pro děti a čtení. Jeho hlavní atrakcí byl i tentokráte předvánoční prodej knih. Duchovní matka této akce Eva Kubšová z Městské knihovny v Děčíně věří, že stejně jako Noc s Andersenem, je pro mnoho knihoven i "Den pro dětskou knihu" již tradiční součástí oslav dětského čtenářství. Je přesvědčena, že kniha je pro děti stále důležitá, protože rozvíjí fantazii. "Stále se diskutuje o tom, že děti nečtou... ano, ale jak se mluví o dětech, které čtou? Měli bychom si i toto uvědomit." V letošním ročníku si v děčínské knihovně zahráli na "Detektivy". Děti rády řeší záhady, rébusy, rády se (trochu zdravě) bojí apod. Den jako detektivka, byl v Děčíně určitě fajn.

V předvánoční náladě, kdy si lidé najdou volný čas na sebe a své děti, pozvaly knihovny rodiče a prarodiče s dětmi a připravily jim příjemně strávený den v knihovně a nabídly jim s pomocí knihkupců či vydavatelů knihu jako vhodný dárek pod stromeček. Akce Den pro dětskou knihu byla zase zaměřena na propagaci dětské knihy, četby, knihovny apod., hlavně formou předvánočního prodeje knih v knihovně (tedy knihovny se dohodly s knihkupci v místě, aby v knihovně prodávali své knihy), nabídly různé doprovodné akce (výstavy dětských prací, výtvarné soutěže, dětská vystoupení), dny otevřených dveří knihovny (např. přihlašování nových dětských čtenářů v přímém doprovodu jejich rodičů) a další aktivity, které přilákaly netradičním způsobem děti, a co je důležité, i jejich rodiče do knihovny. Samozřejmě si všichni mohli prohlédnout knihovnu a třeba se i přihlásit za čtenáře. A to celé bylo navíc lehce podbarveno předvánoční náladou.

Hitem letoška byl prodej knih

Oblíbenou, ne-li nejoblíbenější akci v rámci Dne dětské knihy, je vždy prodej knih. V Městské knihovně v Bechyni se v rámci Dne pro dětskou knihu prodávaly publikace z nakladatelství Fragment. V Jindřichově Hradci se na prodeji knih domluvili s nakladatelstvím Kanzelsberger. Fragment uspořádal výstavu a prodej nových knih i v knihovně v Nové Včelnici. Nakladatelství Thovt uspořádalo prodej knih v Městské knihovně Planá nad Lužnicí, kde všem návštěvníkům dopoledne zpestřila pohádková babička s kytarou a divadélko Na nitce s pohádkou o Budulínkovi. V knihovně v Soběslavi prodávali knihy z nakladatelství Thovt a uspořádali prezentaci nakladatelství Anagram. Zpěv a recitace iluzionisty O. Hrtoně provázeli prodej knih nakladatelství Fragment v Milevsku. Místní knihovna Lnáře lákala návštěvníky nejen na výstavu betlémů, ale i na prodej knih z Thovtu. Místní lidová knihovna Nadějkov uspořádala prodej knih Thovtu a nakladatelství Baobab, z Baobabu přijely autorky Olga Černá a Eva Volfová, které prezentovaly novou knihu Z domu a zahrady.

Ve veřejné knihovně Jistebnice si návštěvníci vedle výroby vánočních dekorací mohli zakoupit i knihy z vydavatelství Thovt. Boskovice také prodávaly knihy s Thovtem a vedle toho stihly namalovat mnoho vánočních přání s dětmi. Hudební vystoupení klientů zařízení pro mentálně postiženou mládež s týdenním pobytem - Zelený dům pohody proběhlo v Hodoníně, který také prodával s Thovtem. Ratíškovická knihovna malovala s dětmi vánoční obrázky a rodiče nakupovali knihy z Thovtu. Knihovna v Týništi nad Orlicí organizovala prodej nových knih nakladatelství Thovt, prodej nových knih z Knihkupectví Kostelec nad Orlicí a prodej zboží z nového českého papírnictví Papilote. V Náchodské knihovně obohatil program DDK 2012 prodej knih různých nakladatelství ve spolupráci s distribuční společností OPA. Fragment zavítal do Městské knihovny v Úpici, kde proběhlo herní odpoledne s dětskými hrami firmy Albi. Prodej dětských knih z knihkupectví NADĚJE paní Oliny Pírové připravila vamberecká knihovna.

Častolovice přivítaly výstavu pana Ludvíka Uhlíře na téma Jak vzniká kniha a nakladatelství Thovt. Ten prodával knihy i v nedalekých Doudlebech nad Orlicí a besedoval zde výtvarník, hudebník a autor knih pro děti Jaromír František Palme. Thovt zavítal i do Batňovic, kde se malovala vánoční přání. Knihkupectví U sv. Antonína prodávalo v Liberci a také si tu mohli návštěvníci zakoupit výrobky chráněné dílny Harcov. Prodejní výstava knih z nakladatelství Fragment zavítala i do Jablonného v Podještědí, Kamenický Šenov zase navštívil s prodejem Thovt. Místní knihovna Okrouhlá připravila na sobotu před první adventní nedělí prodej nových knih nakladatelství Svojtka. V Bílovci proběhl prodej nových dětských knih a předvánočních "trháků" pro dospělé s 10 % slevou za laskavé spolupráce knihkupectví Monami. Nechyběly knihy k tématu: VLÁČKY - AUTO a také nejnovější knihy paní spisovatelky Zuzany Pospíšilové s vlastnoručním podpisem. Prodejní výstavka dětských knih z nakladatelství Thovt, Librex a Portál byla v Klimkovicích.

Obecní knihovna Vřesina si pozvala také Thovt k prodeji knih. Ten letos prodával i v Moravském Berouně. V Žamberku připravila knihovna Domeček pro Kukyho - soutěžní výstavu domečků z přírodnin - větvičky, kaštany, listí, kukuřice, šípky, šišky, kůra... a prodávala knihy s Thovtem. Thovt utržil i v jaroměřické knihovně. Knihovna v Horažďovicích připravila komisní prodej knih Albatros, Anagram, Egmont, Mladá fronta, Thovt. Posledně jmenovaný prodával i v Horšovském Týně a v Plasích prodával Fragment. Rožmitál pod Třemšínem přivítal Thovt, prodejní výstava dětských knih z nakladatelství Triton byla v Benešově. Thovt byl i v Kralupech nad Vltavou, prodejní výstava Thovt, LOGIC, knihkupectví Šanderová nabídnul Nymburk. Thovt prodával i v knihovně Zásmuky, SVK v Ústí nad Labem uspořádala prodej knih nakladateství Baobab a Thovt se slevou. Krajská knihovna Vysočiny i chotěbořská knihovna přivítaly Thovt. Prodej knih ve spolupráci s knihkupectvím "U ČERNÉHO JANKA" proběhl v Uherském Brodě. Uherský Ostroh opět zorganizoval prodej knih Thovtu, který se jako vloni stal absolutním vítězem mezi nakladateli spolupracujícími s knihovnami v rámci DDK.

Prodejní výstavu uspořádaly ve spolupráci s řadou dalších nakladatelů knihovny i v Českých Velenicích, Nových Hradech, Sudoměřicích u Bechyně, Brně, Vyškově, Ždánicích, Hořicích, Chodově, Kraslicích, Chebu, Všestarech, Turnově, České Lípě, Hejnicích, Novém Jičíně, Jeseníku, Němčicích nad Hanou, Javorníku, Žulové, Horní Ředici, Plané, Přešticích, Radnici, Rokycanech, Železné Rudě, Tachově, Slaném, Votici, Dobříši, Kolíně, Kutné Hoře, Kamenném Zboží, Malíně, Chrustenicích, Postoloprtech, Děčíně, Rumburku, Uherském Hradišti, Zlíně, Bojkovicích,... A proč to nejde u vás?

Roman Giebisch

 

 

RSS
    SKIP