4


2011

 

Informační servis

London Book Fair

Na jaře letošního roku jsem se zúčastnila londýnského knižního veletrhu a to díky finančnímu příspěvku, který jsem získala z pražského regionu SKIP.

Londýnský knižní veletrh je významnou akcí v oblasti knižního průmyslu. Letos se konal jubilejní, již 40 ročník. Na veletrhu vystavovalo více než 1600 nakladatelů z 58 zemí světa, mezi kterými byli vystavovatelé ze vzdálených zemí a to například Kuvajtu, Íránu či Turecka. Bylo zde přítomno 23 tisíc vydavatelů, prodejců knih, literárních agentů, knihovníků a jiných odborníků z celého světa.

Česká republika měla na veletrhu svůj stánek, který byl poměrně velký a vzhledem ke své pozici ve výstavní hale, také často navštěvovaný. Svojí produkci tady představovalo 13 českých nakladatelství, mezi jinými například Albatros, Academia a Mladá fronta.

Každý ročník na veletrhu se zaměřuje na jeden literární trh a je věnován jedné konkrétní oblasti. Pro letošní rok bylo vybráno Rusko, to mělo na veletrhu jeden z největších stánků vůbec. Vystavovalo tu 60 nejvýznamnějších ruských vydavatelství a součástí jejich prostoru byla i přednášková síň, která byla po celou dobu určena ruské literatuře a problematice knižního trhu v Rusku. Konalo se tu více než 20 přednášek a několik autogramiád současných významných ruských autorů.

Součástí veletrhu bylo více než 250 odborných přednášek. Na základě programu veletrhu a přednášek, které jsem měla možnost vidět, byla nejžhavějším tématem oblast elektronických knih a jejich publikování. Při procházení haly a obhlížení současné světové produkce jsem měla zvláštní pocit při zjištění, že zhruba třetina všech vystavovatelů nemá na svých pultech knihy, ale pouze monitory nebo notebooky, na kterých prezentovali své elektronicky vydávané knihy a nabízeli služby, související s elektronickým vydáváním. Nicméně i přes tuto neobvyklou novou situaci jsem se snažila zúčastnit se co nejvíce přednášek či panelových diskuzí o problematice publikování elektronických knih, abych zjistila, jaká situace panuje v této oblasti na ostrovním státě a jaký na ni mají názor příslušní odborníci. Stejně jako u nás se zde řeší především oblast autorských práv a případná hrozba pirátství. Specialisté na knižní trh se nemohou shodnout, jestli je současná situace knižní revolucí nebo evolucí, nicméně se shodují na tom, že oblast elektronického publikování bude stále více významnou součástí knižního trhu a je nutné s ní nejen počítat, ale především se na ni zaměřit. Platforma elektronického publikování nejspíš zůstane stejná, ale distribuce elektronických knih se bude měnit a je výzvou pro současné nakladatelé. Odborníci také upozorňovali na nutnost marketingových analýz a prozatímní koexistenci vydávání papírových a elektronických knih.

Po náročných, ale neméně zajímavých přednáškách bylo příjemné objevit kuchařský koutek, ve kterém byly  představovány nejnovější kuchařské knihy a kde kuchaři předváděli své kulinářské umění a tím představovali recepty z příslušných knih s následnou ochutnávkou a možností si něco uvařit.

Návštěva londýnského veletrhu knih byla skvělou zkušeností. Jedinou nevýhodou je, že celá akce má zcela odborný charakter a není určená pro konečný nákup knižní produkce. Pokud ale máte zájem o odborný program, nasátí atmosféry a získání nových kontaktů a smíříte se s nákupem knih v místních knihkupectvích nebo na základě objednání od nakladatelů, mohu tuto akci jen doporučit.

Lucie Chrástová

London Book Fair London Book Fair
London Book Fair London Book FairLondon Book Fair

 

RSS
    SKIP