4


2011

 

Směr

Co provedou e-čtečky a e-knihy - tentokrát knižnímu trhu

Uzavíráme anketu o novém fenoménu knižního trhu, a potažmo i knihoven, odpovědí z prostředí knižního trhu. Odpověď, mírně krácená, je zajímavá a na konci přichází s nabídkou, kterou se bude zabývat předsednictvo VV SKIP. Tak čtěte.

Dobrý den, pane Kurko,

Váš e-mail doputoval ke mně, jsem obchodním ředitelem společnosti Wooky a.s., která provozuje platformu Wooky pro čtení elektronických knih, časopisů a dalších periodik.

Wooky zajišťuje pro Euromedii portál ebux.cz s elektronickými knihami.

Stejně tak zajišťujeme tyto služby například pro Vodafone, Samsung, náš vlastní rajknih.cz, otevíráme i e-shop pro Neoluxor, Arara.cz, provozujeme i portály na Slovensku, třeba na zoznam.sk, oknihe.sk (Orange), gorila.sk apod.

Wooky je totiž velkoobchod s elektronickými knihami a periodickými tituly a umožňujeme knihkupcům zřídit si e-shop s e-knihami a prodávat tento druh zboží bez složitých technických nároků na prodejce. Naše platforma Wooky je uzavřený proprietární systém podobný tomu v USA - Amazon.com a Kindle.

Co si koupíte na libovolném e-shopu na platformě Wooky, lze číst jen prostřednictvím aplikace Wooky, kterou si uživatel může zdarma nainstalovat do zařízení, které již má, a nemusí kupovat žádnou speciální čtečku. Wooky podporuje počítače, notebooky, netbooky, tablety i mobilní telefony. Na našich e-shopech najdete tisíce titulů placených, stovky zdarma a od každého titulu si uživatel může zdarma stáhnout ukázku.

Platit se dá snadno pomocí SMS, ale i platební kartou či převodem na účet.

Pokud jde o Vaši otázku, tak odpověď za Wooky je jednoznačná: E-knihy a e-čtečky, obzvlášť v podání Wooky, kdy čtenář může využít ke čtení i zařízení, které již má, rozšíří trh a osloví i ty čtenáře, kteří si k papírové knize cestu z různých důvodů nenajdou. Wooky jim umožní během pár okamžiků si pomocí třeba mobilního telefonu nebo tabletu vybrat v e-shopu e-knihu, e-časopis nebo e-noviny, zaplatit, stáhnout a začít číst, to vše třeba za necelou minutu ve frontě u lékaře, při jízdě v metru nebo v autobusu, rychle, pohodlně a pro majitele autorských práv i bezpečně. Tím se e-knihy a vůbec elektronický obsah dostává i k mladé generaci, která si odvyká číst papírové knihy. Moderní generace uvítá, že může ke čtení využívat moderní technologie, kterými disponují a které jim mobilní operátoři a další poskytovatelé služeb nabízejí, a ve svém zařízení, které používají třeba k práci, studiu, zábavě, telefonování i poslechu hudby, mohou i číst a prohlížet elektronické tituly a nepotřebují k tomu nosit další speciální zařízení. E-knihy a e-časopisy jsou v ČR na startu dlouhé a jistě úspěšné dráhy, jak tomu ukazuje i vývoj v zahraničí. E-knihy ale v žádném případě neohrozí tištěné knihy, časem ukrojí část tržního podílu, nebude ale tak významný, aby to ohrozilo papírové knihy, protože pokud se e-kniha čtenáři líbí, tak ji bude číst elektronicky pouze pokud je to pro něj pohodlné a výhodné, tedy v dnešní uspěchané době třeba na cestách nebo na místech, kam sebou nemůže vláčet kufry papírových knih. Ale doma, ve své knihovně, ty tituly, o které opravdu stojí, jistě bude mít čtenář založené v té krásné papírové formě a rád se bude ke knize vracet. Člověk by řekl, že u e-knih nelze používat modely, které se používají u papírových knih, třeba půjčování, kupování jako dárek, ale i na to ve Wooky myslíme a máme připravený model pro knihovny, kdy díky pohodlné distribuci e-knih přímo do čteček Wooky nemusí knihovna řešit problémy s manipulací se soubory e-knih a hlídáním autorských práv, ani nemusí kupovat stovky speciálních čteček, protože čtenář může použít i zařízení, které již má a je jeho vlastní, pouze si do něj nainstaluje aplikaci Wooky. I darování a věnování e-knih bude pomocí e-shopů na platformě Wooky možné a velmi pohodlné.

Mimochodem, nemáte zájem Váš Bulletin SKP vydávat i v elektronické podobě? Může to být zdarma ale i zpoplatněný titul. Wooky to umí. Startujeme v listopadu. Stačí uzavřít smlouvu a pravidelně nám posílat náhledové PDF s novým číslem na náš FTP účet a my ho umístíme do našeho velkoobchodu a bude to zcela automaticky v nabídce celé naší maloobchodní sítě, tedy třeba i na ebux.cz, ibux.sk, nebo ve Vodafone Galerii apod.

Aleš Vítek

 

 

 

RSS
    SKIP