4


2011

 

Úvodník

Ohňostroj nad karvinskou knihovnouStojím a zírám na ohňostroj nad karvinskou knihovnou při jejím slavnostním otevřením. Den poté - symbolicky 11.11.2011 v 11.11 - za přítomnosti ministra Chalupy se otevírá pobočka Městské knihovny v Praze na sídlišti Dědina. V rubrice Atlas mapuje redakce Bulletinu SKIP další radostné události. Např. otevření Městské knihovny Sázava se zúčastnili hned čtyři spisovatelé. Není to všechno povzbudivé?

Přesto mám mírné mrazení ze signálů o krácení rozpočtů veřejných knihoven. Začínající diskuse v konferenci zrcadlí obavy a prvně jmenuje konkrétní místa a knihovny. Uvidíme, jak vše dopadne, časy hojnosti v naší společnosti asi skončily. Tím spíše bychom se všichni měli zajímat o trendy vývoje knihovnické profese, jak se o nich podrobně rozepisuje Zlata Houšková v Informačním servisu.

Pesimismus tohoto úvodníku bych rád zmírnil optimistickým závěrem. Každý náš občan by měl mít právo na přívětivé prostředí a služby. A kde by to měl hledat, a tím spíše nyní, když ne u nás, v našich knihovnách.Ladislav Kurka

RSS
    SKIP