3


2011

 

Co nového ve SKIP

Chomutovsko je nejmenší až až

Nejdřívě několik nutných slov úvodem. Stanovy SKIP neurčují, jak územně vytvářet regiony, ale vychází se z toho, že by v podstatě měly odpovídat hranicím krajského zřízení z roku... Třeba říci, že v regionech SKIP to tak úplně není. Dvě největší výjimky: Moravskoslezský region obsahuje celé kraje Olomoucký a Moravskoslezský (i když s jednou výjimkou) a Ústecký kraj, na jehož území pracují dva regiony SKIP - Ústecký a Chomutovský. Ten chomutovský je ze všech regionů úplně nejmenší a o něm bude dnes řeč.

Mgr. Marta JeřábkováS předsedkyní regionu SKIP Chomutovsko Mgr. Martou Jeřábkovou (J) hovoří za redakci Bulletinu SKIP Ladislav Kurka (K).

K. Tak nám představte nejmenší region.

J: Region leží v jižní části Ústeckého kraje a zahrnuje okresy Chomutov, Most a Louny, jenže lounská městská knihovna se trhla a přesunula do regionu Praha, k čemuž musela "přeskočit" středočeský region.

K: Můžete nějak vysvětli tyto anomálie? Proč takové odlišnosti? Vždyť ten region vytváří pouze 9 institucionálních a 12 individuálních členů!

J: Myslím, že v prvé řadě šlo o vzdálenosti mezi knihovnami v Ústeckém kraji, např. z Kadaně do Děčína je to víc než 100 km, a knihovny nechtěly, aby vedení organizace SKIPu bylo stejné jako metodické vedení knihoven z kraje.

K: Víte, ono je to těžko pochopitelné. Není žádným tajemstvím, že v organizačních a finančních otázkách patří Chomutovsko mezi ty pomalejší, abych se vyjádřil diplomaticky. Např. nemáte dosud na webu SKIP svoji stránku. Co Vy na to?

J: Je pravda, že malý počet členů podvazuje naši činnost. Řešíme to tak, že naši členové jsou např. zapojeni v KDK Ústeckého kraje.

K: Raději pojďme k vlastní činnosti v regionu. Jak funguje regionální výbor? To je moje tradiční otázka v těchto rozhovorech.

J: Regionální výbor má pět členů: dva jsou z mostecké městské knihovny a dál mám v RV tři ředitele: z chomutovské, kadaňské a klášterecké knihovny. Je to takový poloředitelský výbor. Funkcí moc nemáme, vedle předsedy místopředsedu a pokladníka. Konferujeme spolu většinou mailem a scházíme se 3 - 4x ročně, vždy těsně před celoregionální akcí. A místa těchto akcí obměňujeme.

K: Kolik se vás může v takových minipodmínkách vůbec sejít?

J: Budete se divit, ale docela dost. Na "víkendovce" v Klášterci nad Ohří se nás sešlo patnáct. Vedle "služebních" záležitostí jsme si prohlédli knihovnu, známý zámek a jeho park. Na září plánujeme výjezdní zasedání v Litvínově s hlavním bodem - prezentací nové knihovny.

K: Vidíte už i do roku 2012?

J: Region sousedí s Německem a tak plánujeme zájezd do příhraničních německých knihoven, snad Drážďany nebo Chemnitz, snad zase nějakou víkendovou a běžnou agendu SKIPu.

K: V Bulletinu SKIP probíhá anketa o e-čtečkách, resp. o jejich budoucím vlivu na knihovny. Jaký je Váš názor?

J: E-čtečky ohrozí nejdříve nakladatele, knihovny příliš neovlivní, pro mnoho titulů stejně bude nutné si dojít do knihovny a mladší generace už dnes možnosti "stáhnout" si tituly třeba nelegálně využívá. A navíc ještě nějakou dobu bude trvat, než se tento fenomén rozšíří, přece jen čtečka něco stojí.

K: Ještě se musíte čtenářům Bulletinu SKIP představit.

J: Začínala jsem v 19 letech v Městské knihovně v Přibyslavi, po pěti letech jsem nastoupila do mostecké knihovny a tam jsem dodnes. Poznala jsem tak práci ve střediskové knihovně, v různých odděleleních, až jsem zakotvila v oddělení naučné literatury, kde se činnosti s využitím výpočetní techniky a internetu nejrychleji mění a rozvíjejí.

K: A co Vaše koníčky?

J: Od dětství jsem vášnivý čtenář, dřív jsem se snažila přečíst co nejvíc, teď už tolik nestíhám, a tak si vybírám především historickou literaturu a detektivky. Ráda se podívám na dobrý film a fandím sportu, ovšem především prostřednictvím televize.

K: Dík za čas a za rozhovor

RSS
    SKIP