3


2011

 

Děti (ne)čtou

1. mezinárodní týden čtení dětem - svátek dětí a literatury

1. mezinárodní týden čtení v českém Těšíně1. mezinárodní týden čtení dětem, jehož organizátory byly neziskové organizace Celé Česko čte dětem R a Cała Polska Czyta Dzieciom R, proběhl od 1. do 7. června 2011 v městech a obcích v celé České republice a v Polsku. Český Těšín, a potažmo Moravskoslezský kraj a s ním další města a obce v zemi, tak poslaly Evropě vzkaz. Čtěme dětem.

"Každodenní čtení dítěti pro radost je magickou činností, která uspokojuje emocionální potřeby dítěte, skvěle podporuje jeho psychický, intelektuální a společenský rozvoj, je jednou z nejúčinnějších výchovných metod a zároveň poskytuje dítěti obrovskou radost a zanechává v něm krásné vzpomínky"- říká iniciátorka projektu v České republice Eva Katrušáková. A dodává: "Čtení nevyžaduje od nás dospělých žádnou zvláštní přípravu, je příjemné a inspirující také pro toho, kdo čte. A nic nestojí."

Literární kavárna NOIVA během akce 1. mezinárodní týden čtení dětem byl zahájen 1. 6. 2011 slavnostní inaugurací, která proběhla v symbolickém místě na řece Olze, jež spojuje, i když dříve dělila, města Český Těšín a Cieszyn. Na den inaugurace byl připraven pestrý a zábavný program pro děti i dospělé na několika místech v Českém Těšíně. O netuctový program se postarali Jaromír Nohavica, Ewa Farna, Michal Viewegh a Bolek Polívka. Děti mohly shlédnout divadelní a loutková představení, balónková a kouzelnická show, scénická čtení a mnoho dalších překvapení.

Pomyslnými branami Českého Těšína rozhodně 1. mezinárodní týden čtení dětem nekončil. Velkou měrou se na propagaci svátku předčítání podílely knihovny v celé republice a naše partnerská organizace SKIP. Přidaly se také další města a obce, aby tak spolu s organizátory zahájily novou tradici Týdne čtení dětem v České republice. Jen namátkou - 6. června se čtením pohádky dětem v Loutkovém divadle zapojil také primátor města Ostravy Petr Kajnar. Ostrava Michálkovice se rozhodla přiblížit čtené slovo dětem na pamětihodných místech městského obvodu, např. v Husově sboru nebo v kostele Nanebevzetí Panny Marie. V Mníšku u Liberce během celého Týdne pořádali spoustu zajímavých akcí, jako byla prodejní výstava knih, čtení starších spolužáků mladším, setkání se spisovatelkou Ivou Hercíkovou nebo čtení herců divadla F. X. Šaldy dětem ve školce. V Městské knihovně v Kyjově četl místostarosta Kyjova a také básnířka a výtvarnice Marta Veselá-Jirousová, která předškolákům četla z knihy svého otce "Magor dětem". Knihovna města Olomouce pořádala akci s názvem Pohádkové počteníčko atd. Z dalších zapojených měst četla například Čeladná, Nové Včelnice, Chrudim, Uherský Brod, Kyjov, Zruč nad Sázavou a mnoho dalších měst a obcí.Knihovník Jarek Nohavica

Týden čtení dětem je impulsem pro české školy, knihovny, literární kavárny a širokou veřejnost, aby každoročně v červnu pořádaly takovéto svátky literatury v celé republice.

Eva Katrušáková

RSS
    SKIP