3


2011

 

Inspirace

Nejlepší je točená

Některé knihovny mají kavárnu. Některé knihovny mají automaty na teplé instantní nápoje (čaj z granulí a neodolatelně sladkou čokoládu). Některé knihovny mají automaty na chlazené nápoje v pet lahvích. A některé pobočky Městské knihovny v Praze mají Kofolík.

Správné označení tohoto přístroje je "automat na točenou Kofolu". To se však lidem i knihovníkům zdálo příliš dlouhé, a tak se vžilo označení Kofolík, které s jistým sebezapřením toleruje i korporace produkující zmíněnou limonádu. A jak Městská knihovna v Praze k přístrojům na točenou chlazenou Kofolu přišla?

Je to celkem jednoduché. Smícháte produkční agenturu, která shání místo, které by bylo dobře dostupné, vystřídalo se na něm hodně lidí a nabízelo i možnost se posadit, tolerantní knihovníky, kteří se nebojí toho, že jim budou čtenáři bryndat lepkavou limonádu po knihovně, a správně nastavené vnitřní předpisy, které dovolují do prostor knihovny umisťovat cizí předměty. A pak už stačí vymyslet, kam by se mohl automat vejít, aby měl vše, co pro svůj provoz potřebuje - dobrý telefonní signál, dostatek prostoru a přípojku do elektrické sítě.

První zkušební Kofolík přistál loni v červnu v pobočce Smíchov (Praha 5), kde si také prožili největší díl potíží, které provázejí každou technologickou novinku. Kofolík totiž nefunguje na mince, ale je vybaven zařízením na přijímání textových zpráv, které, odeslané na správné číslo, uvolní pípu, a šťastný odesílatel si pak může načepovat Kofolu do "čtyřky" (papírový kelímek odpovídajícího objemu je součástí zařízení).

Takový Kofolík se ale hrozně rychle množí. V současné době (červen 2011) se Kofola čepuje nejen na Smíchově, ale také na Korunní (Praha 10), Lužinách (Praha 13) a Opatově (Praha 11). Podle posledních zpráv to vypadá, že všechny čtyři přístroje se s knihovnou i čtenáři velmi dobře sžily a pocit je podložen čísly od správcovské firmy. Kofolík v sobě totiž ukrývá 50 l sud, který by se měl vytočit do 4 týdnů, což v knihovně není problém. Prostě, když ji milujete, není co řešit.

Lenka Hanzlíková

RSS
    SKIP