3


2011

 

Úvodník

Letnímu období se také říká, spíše říkávalo, okurková sezóna. A jak je tomu letos? Pominu-li svět, zejména tragédii v Norsku, debatuje se u nás hlavně mezi politiky a hlavně s eventuálním dopadem na občany o výši DPH. Je to debata zasvěcená a uvážená, jen tak je asi možné co týden navrhovat DPH v jiné výši. Debata se týká nejen občanů, ale i knih. Doufám, že jste všichni podepsali petici proti zvýšení DPH na knihy! Ale i když proti desítkám tisíc podpisů stojí jeden ministr, obávám se, že vím, kdo je silnější.

A k tomu přišlo ministerstvo vnitra s návrhem ke zrušení PIK. Řekněte, není to lepší než okurková sezóna, tenhle odsouzeníhodný zájem ze strany ministrů?

Není to ale jen DPH, jsou i pozitivní události v běhu. Pro ministerstvo kultury se začíná připravovat návrh metodického pokynu, který nahradí zastaralou typizační směrnici a pomůže knihovnám při zpracovávání stavebních programů pro rekonstrukce i novostavby knihoven. Ve dvou velkých knihovních novostavbách se připravuje zahájení provozu.

O dalších událostech informuje předseda SKIP Dr. Richter v příspěvku Co se také děje v českém knihovnictví. A konečně: vždyť novinkám je věnováno celé číslo našeho časopisu. Takže: Lidé čtěte.

Ladislav Kurka

RSS
    SKIP