2

2011

Kampaně, ankety, soutěže atd.

Biblioweb podvanácté a s rekordním počtem soutěžících

BibliowebSoutěž o nejlepší webovou prezentaci knihovny již tradičně vyhlašuje SKIP v lednu a vítězové jsou oceňováni na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě v Hradci Králové. Letos k této slavnosti došlo v pondělí 4. dubna. O tom, že Biblioweb je stále pro řadu knihoven lákadlem, svědčí rekordní počet 61 soutěžících knihoven. Kromě ústeckoorlické a vsetínské knihovny, které nevynechaly ani jeden ročník, podala přihlášku například i říčanská knihovna, která soutěžila jen v prvním ročníku. Polovina knihoven se do soutěže letos přihlásila poprvé, většinou však příliš úspěšná nebyla. Výjimkou mezi nimi byla jen Městská knihovna a infocentrum Dolní Bousov, která v kategorii knihoven v obcích do 3 tisíc obyvatel skončila druhá, a Obecní knihovna Ořechov, která se v této kategorii umístila na třetím místě. Kategorii pro knihovny v nejmenších obcích vyhrála stejně jako loni Městská knihovna Jevíčko.

V kategorii knihoven v obcích od 3 tisíc obyvatel do 20 tisíc obyvatel byla nejúspěšnější Městská knihovna v Ústí nad Orlicí před Městskou knihovnou v České Třebové a Místní knihovnou Radotín. Pro ústeckoorlickou knihovnu to bylo již sedmé prvenství a je tak nejúspěšnější knihovnou v historii Bibliowebu. Jen o jedno prvenství méně má Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, která zvítězila v kategorii odborných knihoven a knihoven v obcích nad 20 tisíc obyvatel. Na druhém místě se v této kategorii umístila Městská knihovna Litvínov a na třetím Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě. Druhé místo nemuselo litvínovské knihovníky příliš mrzet, protože už potřetí byli oceněni zvláštní cenou "nejlepší bezbariérový web knihovny". Jako jediní dostali v tomto kritériu plný počet bodů. Opět se ke kvalitě stránek mohla vyjádřit i veřejnost a dost této možnosti využila. Jestliže v roce 2005 bylo přiděleno stránkám všech knihoven od veřejnosti 251 hlasů, letos by tento počet stačil jediné knihovně pouze na páté místo. Už potřetí ve sbírání hlasů byla nejúspěšnější Městská knihovna v České Třebové. Veřejnost přesvědčila, aby jí odevzdala 552 hlasů, tedy téměř 12 % všech hlasů. Pokud to byla skutečně veřejnost a nikoliv pracovníci knihovny, kdo hlasovala, jednalo se o úspěšné lobování. Stránky hodnotila porota ve složení Ing. Aleš Brožek ze Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem (předseda poroty), Mgr. Andrea Fojtů z Ústavu výpočetní techniky Univerzity Karlovy v Praze a PhDr. Petr Škyřík z Kabinetu informačních studií a knihovnictví Masarykovy univerzity v Brně. Testování přístupnosti stránek pro handicapované uživatele tradičně zajistil Mgr. Radek Pavlíček z TyfloCentra Brno, o.p.s., se svými spolupracovníky. Porota musela konstatovat, že mnohé knihovny se do soutěže hlásí sice pravidelně, ale kvalitu svých stránek příliš nezlepšují. Přitom hodnocení je pro porotu velmi časově náročné. Proto se v příštím ročníku nejprve vyhodnotí nejvýznamnější kritéria a ty knihovny, které je splní, postoupí do dalšího kola, kde se detailně zhodnotí i kritéria zbývající. Pořadí knihoven bez ohledu na kategorie je vystaveno opět na stránkách SKIP (http://www.skipcr.cz/akce-a-projekty/akce-skip/biblioweb-2011). Podrobné hodnocení jednotlivých knihoven uvádí excelová tabulka na http://www.skipcr.cz/akce-a-projekty/akce-skip/dokumenty/biblioweb-2011-vysledky.